Absurds! Ģimenes pabalsta palielināšana daudzbērnu ģimenes iegrūdusi vēl lielākā trūkumā

Septiņi eiro, kas matemātiski rēķinot daudzbērnu ģimenei vairs neļauj kvalificēties trūcīgo statusam, kādu trīs bērnu ģimeni padarījuši daudz nabadzīgākus nekā pirms tam. Un viņi tādi nav vieni. Labu gribot – palielinot ģimenes valsts pabalstu – patiesībā simtiem Latvijas ģimeņu ir iegrūstas vēl lielākā trūkumā. Un, skatoties jaunās valdības deklarācijā, nav redzams, ka tas ir saprasts un tiks labots.

Demogrāfu Ilmāru Mežu tas neizbrīna. Viņa aprēķini liecina, ka līdzīgi kā Ilze 40% ģimeņu, kas audzina trīs un vairāk bērnus, Latvijā cīnās ar trūkumu.

FOTO: Shutterstock.com

Demogrāfu Ilmāru Mežu tas neizbrīna. Viņa aprēķini liecina, ka līdzīgi kā Ilze 40% ģimeņu, kas audzina trīs un vairāk bērnus, Latvijā cīnās ar trūkumu.


Ilze ir mamma trim brašiem skolēniem. Līdz brīdim, kad Latvijā sāka palielināt ģimenes valsts pabalstus, viņiem bija trūcīgo statuss. Tas nav nekas tāds, ar ko lepoties, bet bija liels atspaids. "Kad pacēla ģimenes pabalstu un mums aizgāja tie 7 eiro pāri, visas tās lietas noņēma nost un tagad esam trūcīgāki nekā bijām pirms tam," stāsta Ilze.

Vairāk jāmaksā par elektrību. Nav pārtikas paku.

Ilze šobrīd ir bezdarbniece. Ģimenes budžetu veido vīra 600 eiro alga un valsts pabalsts par trim bērniem. Ja nebūtu dzīvokļa kredīta, iespējams, vēl varētu iztikt. Visgrūtāk ir bērniem atteikt kino apmeklējumus un ekskursijas.

 

Daudzbērnu mamma Ilze stāsta: "Meita dejo tautas dejas. Uz Maķedoniju palaidām, uz Grieķiju nesanāca. Žēl, tik labi mācās, būtu taču pelnījusi."

Reiz dēls dusmīgs prasījis: "kāpēc jums patīk būt nabagiem". Grūti tādam mazam cilvēkam ieskaidrot, ka tā nav viņu izvēle. Īpaši, ja citi vecāki var iedot kabatas naudu 20 eiro nedēļā.

"Eurostat" dati liecina, ka 2011. gadā dziļā nabadzībā Latvijā dzīvoja puse vientuļo vecāku, kā arī teju puse daudzbērnu ģimeņu.


Demogrāfu Ilmāru Mežu tas neizbrīna. Viņa aprēķini liecina, ka līdzīgi kā Ilze 40% ģimeņu, kas audzina trīs un vairāk bērnus, Latvijā cīnās ar trūkumu. Tikpat sliktā situācijā ir arī tie vecāki, kas bērnus audzina vieni. Taču jaunās valdības deklarācijā par to nav ne vārda.

"Vairs nerunā par nabadzības novēršanu vispār! (..) Tas ir galvenais iemesls zemajai dzimstībai, ka pie diviem, trim bērna netaisnīgi pieaug nabadzības risks!," uzskata Mežs.

 

Reklāma
Reklāma

Viņš domā, ka ir desmitiem veidu, kā palīdzēt. Piemēram, Latvijā ģimene par trim bērniem ik mēnesi saņem 68 eiro, Igaunijā tie ir 190 eiro. Tāpat kaimiņvalstī  ir pabalsts mājokļa iegādei, bezmaksas skolas piederumi un brīvpusdienas līdz 9. klasei. Latvija vienkārši varētu darīt tāpat.

 

"Eurostat" dati liecina, ka 2011. gadā dziļā nabadzībā Latvijā dzīvoja puse vientuļo vecāku, kā arī teju puse daudzbērnu ģimeņu. Tas ir otrs lielākais īpatsvars starp visām Eiropas Savienības valstīm tūlīt aiz Bulgārijas.

Un tas, ka paceļot ģimenes valsts pabalstus, desmitiem ģimeņu padarītas vēl nabadzīgākas, jo zaudējušas trūcīgo statusu un atvieglojumus, ir liela kļūda, kas jaunajai valdībai būtu steigšus jālabo.

 

Avots: www.lsm.lv