Vecāki jautā - vai tiešām meitas jāvakcinē pret dzemdes kakla vēzi?

"Manai meitai nupat palika 12 gadi, un esmu izvēles priekšā - izmantot valsts apmaksāto vakcīnu, kas sola pasargāt no dzemdes kakla vēža, vai nē? Esmu pilnīgā neizpratnē," portālam mammamuntetiem.lv stāsta lasītāja Guna. Izvēle jebkurā gadījumā paliks vecāku ziņā, taču mēs apkopojām speciālistu viedokļus, kas joprojām ir radikāli atšķirīgi.

Savām meitām vakcīnas vietā stāstīšu par pastāvīgām, veselīgām attiecībām, STS risku, krūšu pašizmeklēšanu, smēķēšanas ietekmi uz veselību, dzemdes kakla vēža skrīninga nozīmi un vēl un vēl, saka ārste ģenētiķe Liene Korņejeva.

FOTO: Agnis Šmits

"Savām meitām vakcīnas vietā stāstīšu par pastāvīgām, veselīgām attiecībām, STS risku, krūšu pašizmeklēšanu, smēķēšanas ietekmi uz veselību, dzemdes kakla vēža skrīninga nozīmi un vēl un vēl," saka ārste ģenētiķe Liene Korņejeva.

Pasaulē un arī Latvijā dzemdes kakla vēzis ieņem otro vietu sievietēm visbiežāk diagnosticēto audzēju sarakstā pēc krūts vēža, un ir nāvējošākais audzējs pēc krūts un plaušu vēža. Dzemdes kakla vēzi 99% gadījumos izraisa cilvēka papilomas vīrusa infekcija, kas ir viegli iegūstama /pārnesama - inficēties ar to iespējams ādas kontakta ceļā, ne vienmēr nepieciešams dzimumakts.

 

Jāatzīmē, ka vakcīna turpmāk būs pieejama līdz 18 gadu vecumam visām tām meitenēm, kurām 2010. gada 1. septembrī (brīdī, kad Latvijā tika uzsākta vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusu (HPV)) bija 12 gadi. Tas nozīmē, ka arī tās meitenes, kuras dažādu iemeslu dēļ nesaņēma vakcīnu plānotajā laikā, var to saņemt arī šobrīd.

 

Saskaņā ar jaunākajiem datiem imunizācija ir aptvērusi ~60% attiecīgā vecuma meiteņu. Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija šo aptveres rādītāju kāpumu vērtē kā ļoti nozīmīgu un daudzsološu, tomēr teic, ka tas aizvien vēl nav pietiekams, lai varētu runāt par visaptverošu primāru dzemdes kakla vēža profilaksi, kā, piemēram, Lielbritānijā, Portugālē vai Dānijā, kur ir vakcinēti attiecīgi 80%, 84% un 79% konkrētā vecuma meiteņu.

 

SPECIĀLISTU VIEDOKĻI

Liene Korņejeva, ārsts-ģenētiķis:

"Par cilvēku papilomas vīrusa vakcīnu un par vakcīnām vispār. Vakcinēšanas/nevakcinēšanas jautājums šobrīd ir ļoti populārs un abu galējību pārstāvji (piedodiet) mētājas ar stipriem vārdiem, nepārliecinošiem interneta "junk-rakstiem", nesaprotamu terminoloģiju un šausminošām prognozēm. Un jo vairāk man ir sanācis iedziļināties abu pušu argumentācijā, jo vairāk man kļūst skaidrs, ka patiesība ir kaut kur pa vidu. Nu nerodas autisms no vakcinācijas (man ir savi iemesli tā domāt) un no otras puses fakts, ka kādas ļoti cienījamas dakteres mazbērns ir saņēmis visu kvantumu pirmajam dzīves gadam paredzēto vakcīnu un viņam no tā nekādas vainas nebija, piedodiet, bet nepārliecina. Es esmu par vakcinēšanu, bet par pārdomātu un individualizētu vakcinēšanas plānu; joprojām nedomāju, ka VISI bērni ir jāvakcinē pret vējbakām un rota vīrusu; uzskatu, ka jebkurā pediatra praksē ir jābūt pieejamām dažādas komplektācijas kompleksajām vakcīnām un tā tālāk.

HPV vakcīna ir jauna. Tas nekas, ka sapotētas jau ļoti daudz meitenes. Dažām no viņām uzreiz pēc vakcīnas ir bijušas smagas komplikācijas, kuras NAV pārgājušas.

HPV vakcīnas ideja ir ļoti laba. Vīruss izraisa vēzi - nav vīrusa, nav vēža. Tīri fakti - ne visas sievietes ar vīrusu inficējas; ne visas, kas inficētas, saslimst ar vēzi un ne pret visiem vīrusa variantiem vakcīna darbojas. Un tomēr - ideja ir laba. BET ir pilnīgi skaidrs, ka vakcīnu ražotājs ir ieinteresēts, lai vakcinēšana notiek pēc iespējas lielākā areālā. Tur apgrozībā ir laistas milzu naudas. Un tikpat skaidrs, ka farmindustrijai kā dadzis acī ir jebkuras nopietnas komplikācijas, kuras tiek minētas saistībā ar viņu ražoto produktu. Te man gribētos vilkt paralēles ar bēdīgi slaveno medikamentu talidomīdu, kurš bija, kā tagad saka, episka farmindustrijas kļūda. To nepiedodami ilgu laiku (vairākus gadus pasaulē!) nozīmēja grūtniecēm kā nomierinošu un sliktas dūšas mazinošu līdzekli, jo eksperimentos ar dzīvniekiem šis medikaments problēmas neradīja. Pēc tam, kad masveidā sāka pienākt informācija par bērniem, kas dzimuši bez rokām un/vai kājām un ar citām anomālijām, pagāja labs laiks (gads!) līdz preparāta aizliegšanai, jo neviens negribēja klausīties nevēlamu informāciju. Un nemaz nevajag līst tālu pagātnē - kompānija, kura šobrīd ražo HPV vakcīnas, iepriekš ražoja pretiekaisuma medikamentu, kuru pārtrauca izplatīt pēc tam, kad tas bija izraisījis sirds slimību vairākiem desmitiem, iespējams, pat simts tūkstošiem cilvēku. 

 

Nu un tagad beidzot pie lietas. HPV vakcīna ir jauna. Tas nekas, ka sapotētas jau ļoti daudz meitenes. Dažām no viņām uzreiz pēc vakcīnas ir bijušas smagas komplikācijas, kuras NAV pārgājušas. To es, protams, izlasīju tajā pašā mazticamajā internetā, to rakstīja šo bērnu vecāki. Turklāt, kā var saprast no šiem komentāriem, ne visus no tiem var izlasīt, jo tie tiek dzēsti. Šīs man personiski ir lielākās divas problēmas ar HPV vakcīnu - 1. milzu naudai nav izdevīgi objektīvi apkopot datus par reālajām komplikācijām pēc vakcinācijas un 2. plaša vakcinēšana notiek tikai dažus gadus. Šo gadu laikā kaut kas ir licis Japānai atsaukt rekomendācijas vakcinēties. Par spīti tam, vakcīna tiek uzskatīta par super drošu un komplikāciju, t.sk. arī nāves risks esot identisks placebo (Interesanti, kāpēc lai cilvēki mirtu pēc fizioloģiskā šķīduma ievades?)

Šo gadu laikā kaut kas ir licis Japānai atsaukt rekomendācijas vakcinēties. Par spīti tam, vakcīna tiek uzskatīta par super drošu.

Es būtu sajūsmā, ja vakcīnas būtu pieejamas pasaules valstīs, kur nav dzemdes kakla vēža skrīninga un ārstēšanas iespēju, kur nav medicīnas sistēmas vispār. Ja es dzīvotu tur (un prastu lasīt), droši vien, ka savakcinētu visus savus bērnus, radiniekus un garāmgājējus. Diemžēl no turienes droši vien nauda nenāk, tādēļ vakcīnas tirgus ir te.

Visu saliekot kopā, objektīvu "jā'" vai "nē" vakcinēšanai nevaru dot, jo, tāpat, kā citām vakcīnām, arī šai noteikti ir sava mērķauditorija. Iespējams, ka manas domas kādreiz mainīsies, bet pagaidām domāju, ka savām meitām vakcīnas vietā stāstīšu par pastāvīgām, veselīgām attiecībām, STS risku, krūšu pašizmeklēšanu, smēķēšanas ietekmi uz veselību, dzemdes kakla vēža skrīninga nozīmi un vēl un vēl - lai viņām pašām ir iespēja pieņemt informētus lēmumus par savu ķermeni un veselību."

 

Dr. Dace Matule, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente: „Neraugoties uz to, ka vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusu Latvijā tiek īstenota jau ceturto gadu, daļā sabiedrības un vecāku pret to aizvien valda piesardzība un aizspriedumi, ko es cilvēciski varu saprast, bet profesionāli attaisnot - nē. Agrāk vai vēlāk katra meitene kļūst par sievieti, kura savā intīmajā dzīvē ļoti lielā mērā (līdz pat 80% gadījumu) var būt pakļauta inficēšanās riskam ar cilvēka papilomas vīrusu. Turklāt tieši jaunībā, pirmajās attiecībās meitenes savu fizioloģisko īpašību dēļ ir īpaši uzņēmīgas pret to. Vakcinācija pirms dzimumdzīves uzsākšanas sniedz būtisku aizsardzību pret inficēšanos un līdz ar to novērš dzemdes kakla vēža attīstības iespēju nākotnē. Tāpēc, manuprāt, ir nepiedodami savas meitas nepasargāt no šīs ļaunās slimības, ja to iespējams izdarīt, turklāt par valsts garantētiem līdzekļiem.

Reklāma
Reklāma


 

Manuprāt, ir nepiedodami savas meitas nepasargāt no šīs ļaunās slimības, ja to iespējams izdarīt, turklāt par valsts garantētiem līdzekļiem.

"Meitenēm šajā vecumā ir ļoti augsta imūnās atbildes reakcija, tāpēc, veicot pusaugu meiteņu vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusu pirms dzimumdzīves uzsākšanas, iespējams gūt efektīvākos rezultātus ilgstošai aizsardzībai pret inficēšanos nākotnē. Taču noteikti iesaku vakcinēties arī sievietēm pēc dzimumdzīves uzsākšanas, jo ar cilvēka papilomas vīrusu var inficēties atkārtoti vai pirmreizēji visā savas seksuāli aktīvās dzīves laikā. Vēlos arī kliedēt mītus par vakcīnas drošību - vakcīna nesatur vēža šūnas vai dzīvu vīrusu. To veido vīrusam tikai ārēji līdzīgas daļiņas. Vakcīna izveido meitenes ķermenī imūno atmiņu jeb antivielas, kas viņu pasargā no saslimšanas." 

 

Edgars Mednis, ārsts pediatrs homeopāts

Vakcīnu gadījumā klasiskā medicīna bieži vien pie pacientiem vēršas ar puspatiesībām, vai arī nesniedzot pilnīgu un izsmeļošu informāciju. Reklāmas šajā jomā strādā divos virzienos. Pirmais virziens – “zem jostasvietas”. Tās ir reklāmas, kuras pievilina ar skaistām lietām, iekārdina, parāda, ka, iegādājoties šo lietu, būsim īpaši. Otrs reklāmu virziens ir vērsts uz bailēm. Un vakcīnu kampaņas ir tieši tādas. Mums ir bail saslimt, labāku ceļu neredzam, tāpēc izvēlamies vakcinēties, bieži vien neizlasot vakcīnas lietošanas instrukciju un akli uzticoties ārstam, ka viss būs labi, un mēs neslimosim vai arī slimosim vieglāk. Reizēm tā nenotiek.

Papillomas vīrusu, kas var cilvēkam izraisīt saslimšanu, ir aptuveni septiņdesmit. Konkrētā vakcīna darbojas pret diviem no tiem, jo tiek uzskatīts, ka dzemdes kakla vēzi visbiežāk izraisa tieši šie divi.

Runājot par bumbuļiem cilvēka organismā, jārunā par enerģijām, to bloķēšanu. Dzemde ir mīlestības orgāns, tātad reproduktīvās sistēmas problēmas var norādīt uz problēmām mīlestības jomā. Pret jebkuru vēža formu vakcīnas nav iespējams izstrādāt. Kāpēc? Piemēram, papillomas vīrusu, kas var cilvēkam izraisīt saslimšanu, ir aptuveni septiņdesmit. Konkrētā vakcīna darbojas pret diviem no tiem, jo tiek uzskatīts, ka dzemdes kakla vēzi visbiežāk izraisa tieši šie divi. Kāda ir varbūtība, ka jaunās sievietes organismā būs tieši kāds no šiem diviem vīrusiem un ka vēža cēlonis būs tieši šis?

Šajā gadījumā noteikti jārunā par imūnās sistēmas veselību. Jo, ja jau vēzi izraisa vīruss, tātad imūnā sistēma jeb imunitāte, pieļauj, ka šis vīruss organismu inficē un arī izraisa saslimšanu. Tiek uzskatīts, ka cilvēka papillomas vīruss tiek nodots no viena cilvēka otram 46 – 67% gadījumu. Pārējos gadījumus varam attiecināt uz otra cilvēka imūnsistēmas darbību un pretdarbošanos vīrusam, kā arī uz individuālu nejūtību pret konkrēto vīrusu.  

 

Vakcīnas ne vienmēr ir īstā atbilde uz jautājumiem. Veselības pamatā ir harmoniska dzīve - ko ēdam, vai sportojam, cik labi izguļamies. Liela nozīme ir emocionālajai un fiziskajai labsajūtai. Jā, ir daļa slimību, kas ģenētiski tiek pārmantotas. Tomēr visbiežāk netiek mantotas pašas slimības, bet nosliece uz slimībām, ko mēs provocējam ar dzīvesveidu un uzvedības modeli. Piemēram, ja mūsu vecāki ir trauksmaini, mēs tādi varam būt, un vēlāk mūsu bērni arī.  

 

Otra vakcīna, ko saviem pacientiem neiesaku, ir vakcīna pret pneimokoku. Šo vakcīnu parasti iesaka bieži slimojošiem bērniem un arī, lai izsargātos no saslimšanas ar plaušu karsoni. Bet ir jāatceras, ka jebkura vakcīna ir stingri tipu specifiska. Bet plaušu karsoni izraisa dažādi vīrusi, piemēram respiratori sincitiālais vīruss, kā arī dažādas baktērijas kā pneimokoki (pret ko ir Pneumo 23), streptokoki, stafilokoki un citi. Līdz ar to, potējot pneimokoku vakcīnu, mēs labākajā gadījumā būsim pasargāti tikai no mazas daļiņas plaušu karsoņa ierosinātājiem. Pēdējo pāris gadu laikā ir ļoti pieaugusi saslimšana tieši ar vīrusu dabas pneimonijām jeb plaušu karsoņiem. Pret šīm pneimonijām vakcinētais ar Pneumo 23 diemžēl nebūs pasargāts.

 

Bet tas nenozīmē, ka esmu vispār pret vakcīnām. Manuprāt, būtu vērts domāt par vakcinēšanos pret tām slimībām, no kurām mirst, vai arī, kas var izraisīt paliekošas kroplības. Bet katrā ziņā jautājums par vakcinēšanos ir jāizlemj pašiem pacientiem, kas vēlas vakcinēties, vai bērnu gadījumā – viņu vecākiem. Jo viņi ir vienīgie atbildīgie (gan juridiski, gan morāli) par sevi/saviem bērniem.


 

Latvijas republikā netiek uzskaitīti pacienti ar vakcīnu blakus parādībām jeb blaknēm. Iemesls tam varētu būt, ka primārās aprūpes ārsti neziņo par tām Veselības inspekcijai vai arī nevēlas tās redzēt. 

 

Minēšu kādu piemēru: pēdējās divās aukstā laika sezonās daudz manu pacientu slimoja ar plaušu karsoņiem, kuri bieži vien ārstējās pie sava ģimenes ārsta un lietoja dažādas antibiotikas, reizēm pat divus trīs kursus, bet tās nedeva gaidīto rezultātu. Jautājums ir - kādēļ? Acīmredzot tā nav bijusi baktērija, kas ierosināja minēto infekciju, vai arī tā ir bijusi kāda no mutirezistentajām baktērijām. Ņemot vērā pacientu vispārējo stāvokli, es vairāk sliecos domāt par pirmo variantu. Bez tam homeopātiskā ārstēšana kopā ar fizioterapiju deva brīnišķīgu rezultātu un pilnīgu pacienta izveseļošanos īsā laikā.

 

Jautājumā par vai pret dzemdes kakla vēža vakcīnu (un arī citām vakcīnām) vispirms problēmas būtība slēpjas diskusijas trūkumā un tajā, ka bieži vien nav pietiekamu pētījumu. Ne visi homeopāti ir gatavi diskusijai, ne arī klasiskās medicīnas pārstāvji. Un iemesls tam ir nezināšana par vakcīnu blakusparādībām un to sastāvu un iedarbību. Kā arī viena no ļoti nopietnām problēmām ir tā, ka Latvijas republikā netiek uzskaitīti pacienti ar vakcīnu blakus parādībām jeb blaknēm. Iemesls tam varētu būt, ka primārās aprūpes ārsti neziņo par tām Veselības inspekcijai vai arī nevēlas tās redzēt. Piemēram, ja bērns nedēļu pēc vakcinācijas pret ērču encefalītu saslimst ar bronhītu, kas, neskatoties uz ārstēšanu, pāraug meningoencefalītā un bērns, kas līdz viena gada vecumam ir normāli attīstījies, „atkrīt” atpakaļ attīstībā, pārstāj sevi turēt vertikāli, runāt, kā arī sāk atpalikt garīgi – tā ir vai nav minētās vakcīnas blakus parādība? Manuprāt, ir. Bet minētajam pacientam tā netika uzskatīta par tādu. Līdz ar to, manuprāt, mums nav ticamas statistikas par vakcīnu blaknēm.

 

ATCERIES UN IZMANTO!

Savukārt sievietēm vecumā no 25 gadiem jāatceras par tādas diagnostikas kā skrīningtesta nepieciešamību. Reizi trīs gados sievietes vecumā no 25 līdz 70 gadiem saņem uzaicinājumu uz valsts apmaksātu dzemdes kakla skrīningtestu. Diemžēl puse no dzemdes kakla vēža gadījumiem tiek atklāti novēloti , kad iespējas izārstēties ir ļoti zemas. Kaut patiesībā no šīs slimības Latvijā nevajadzētu mirt nevienai sievietei, jo valsts bez maksas nodrošina kā skrīningu, tā arī vakcināciju (meitenēm).

 

Materiāla sagatavošanā izmantoti arī Slimību profilakses un kontroles centra dati.