6 prasmes, kas piemīt bērniem ar augstu emocionālo inteliģenci
1. Atpazīst neverbālos signālus
Tas nozīmē, ka bērni labi uztver citu cilvēku jūtas, analizējot ķermeņa valodu un sejas izteiksmes. Piemēram, atgriežoties no bērnudārza, dēls var teikt, ka viņa draudzene šodien bija ļoti klusa, un kad viņš viņai piedāvāja spēlēties, viņa atteicās. Puisēns var pieņemt, ka viņa ir satraukta par kaut ko.
Kā attīstīt šo prasmi. Biežāk runājiet ar bērniem par to, kā viņiem ir pagājusi diena, kādi bija cilvēki, ar kuriem viņi satikās, un kādas emocijas šie cilvēki izrādīja, ko viņi varēja just. Tā bērns sāks labāk atpazīt emocijas.
2. Izrāda līdzjūtību
Bērns ne tikai saprot, ko jūt cits cilvēks, bet arī izrāda rūpes un piedāvā palīdzību. Piemēram, viņš var atbalstīt draugu, kurš ir satraukts, jo zaudējis spēlē. Vai arī piedāvāt nogurušajai mammai atpūsties un pagulēt.
Kā attīstīt šo prasmi. Vienkāršākais veids ir pašam izrādīt empātiju. Kad bērns redz, kā jūs rūpējaties par vecmāmiņu vai vectētiņu, par slimu kaimiņieni, viņš pieņems šo uzvedības modeli par pašsaprotamu.
3. Runā par to, ko jūt
Diemžēl šī prasme ir vāji attīstīta pat daudziem pieaugušajiem. Bet bērni ar augstu emocionālo inteliģenci lieliski prot dalīties ar savām jūtām apkārtējiem. Piemēram, dēls vai meita var atzīties, ka sabojājies noskaņojums, jo nevar atrisināt mīklu. Vai arī ir ļoti laimīgi un grib dziedāt, dejot no prieka, jo skolā saņēmuši labu atzīmi kādā stundā.
Kā attīstīt šo prasmi. Pieņemiet par noteikumu skaidri izteikt savas emocijas: “Es esmu dusmīgs, jo nevaru atrast atslēgas” vai ”Man ir skumji, jo slimoju”. Tā bērns sapratīs, ka runāt par savām emocijām ir dabiski.
4. Viegli pielāgojas
Bērns ātri pielāgojas mainīgajam dienas režīmam un neuztraucas par to pārāk daudz. Piemēram, ja pastaiga jāatceļ lietus dēļ, viņš nerīkos histēriju, tikai nedaudz skums, taču noteikti atradīs alternatīvu cerētajai nodarbei.
Kā attīstīt šo prasmi. Atkal jau – viss sākas ar vecākiem. Izrādiet paši elastību, reaģējot uz dzīves grūtībām mierīgi. Mēģiniet kopā ar bērnu atrast problēmas risinājumu – noorganizējiet domāšanas sesiju.
5. Labi klausās
Bērns ne tikai klausās, bet arī dzird: viņš saprot, kādas emocijas jūs izjūtat, un uzdod par tām jautājumus. Viņš uzdod jautājumus un izrāda patiesu ziņkārību.
Kā attīstīt šo prasmi. Kad bērnam ir kas jāpastāsta, veltiet viņam visu savu uzmanību. Uzturiet acu kontaktu, nolieciet malā citas lietas. Viņš sapratīs, cik svarīgi ir, kad tevi uzmanīgi klausās un atbalsta. Tāpat būtu jāmāca bērnam nepārtraukt citu cilvēku sarunas.
6. Nomierinās paši
Vēl viena prasme, kas piemīt ne visiem pieaugušajiem. Augsts emocionālais intelekts palīdz bērnam pašam tikt galā ar spēcīgām emocijām un saglabāt mieru sarežģītā situācijā. Piemēram, zaudējot pirmo setu tenisā, bērns nemirkst asarās un nebēg uz ģērbtuvi, bet izmanto brīdi, lai atgūtu elpu un sagatavotos veiksmīgākam otrajam setam.
Kā attīstīt šo prasmi. Centieties nekļūt dusmīgi uz bērnu, uzvedieties mierīgi, parādot bērnam, ka visu var atrisināt. Varat kopā ar viņu praktizēt tehniku "pauze un ieelpa” un skaitīt līdz 10, kad viņš ir ļoti satraukts.