Ir zāļu tējas, no kurām bērniem jāizvairās. Kuras tējas drīkst dot dzert?
Protams, pirms sākt dot tējiņas, labāk pakonsultēties ar pediatru, jo viņš pārzina mazuļa kopējo veselības stāvokli. Vairāk dažādu tēju atļauts dot bērniem no trīs gadu vecuma.
Uzmanīgi sekojiet, vai kāda tēja neierosina alerģisku reakciju.
- Kā pirmo, ko lietot, var minēt kumelīti, kam ir pretiekaisuma, nomierinoša iedarbība. Bērniem to iesaka dot pirms gulētiešanas.
- Melisas tēja ir laba imunitātes paaugstināšanai un nervu sistēmai. Šim nolūkam derēs arī raudene, kas arī uzlabo apetīti, un tai piemīt viegla urīndzenoša iedarbība.
- Labas ir aveņu, kazeņu, ķiršu lapu tējiņas, kam var pievienot šķipsniņu kumelīšu.
- Liepziedu tēja derēs imunitātei, ja bērns ir pārāk uzbudināts vai slikti guļ, un tā ir arī labs temperatūru pazeminošs līdzeklis.
- Gripas epidēmijas vai saaukstēšanās slimību uzliesmojuma laikā palīdzēs vitamīniem bagātīgi augi, piemēram, mežrozītes.
- Mārsila tēja samazina temperatūru, palīdz uzveikt klepu, uzlabo gremošanas trakta darbību.
- Salvijas tēju mazulim var dot, kad nāk zobiņi. Tā samazina smaganu pietūkumu, tai ir pretmikrobu iedarbība, palīdz stomatīta un angīnas gadījumā.
Kādus augus bērniem nedrīkst dot
Tējās, kas domātas bērniem, nedrīkst būt kofeīns, jo tas uzbudina nervu sistēmu, kā arī miecvielas, kas negatīvi iedarbojas uz zarnu trakta darbību.
Tāpat bērniem nedrīkst dot spēcīgas iedarbības augus (piemēram, vērmeles) un augus, kas ietekmē hormonālo sistēmu (sarkanais āboliņš).
Dziednieki neiesaka līdz 12 gadu vecumam dot strutenes, sirdsmāteres, biškrēsliņus, māllēpju lapas, asinszāli, nefermentētas ugunspuķu lapas, tauksakni. Šie augi satur bērniem bīstamus alkaloīdus.
Uzmanīgi jādod parastās piparmētras, jo tajās ir mentols. Jāseko līdzi bērna organisma reakcijai – labāk sagatavot vājāku tējiņu.
Meža zemeņu tēja ir vitamīniem ļoti bagātīga, bet arī stipri alerģiska, tāpēc sāciet ar nelielu porciju un vērojiet bērna reakciju.