Grozās pa gultu, mētā un šūpina kājas... Kas ir Nemierīgo kāju sindroms un kā to atpazīt?

Nemierīgo kāju sindroms (NKS) ir neiroloģiska rakstura traucējums, kas izpaužas kā diskomforts kājās, ko bērni bieži vien nevar precīzi aprakstīt. NKS simptomi parasti pastiprinās miera stāvoklī, piemēram, sēžot vai guļot, bet samazinās kustību laikā. Šis sindroms ir sastopams gan pieaugušajiem, gan bērniem, taču bērniem to var būt grūtāk atpazīt, jo viņi nereti nespēj izteikt savas sajūtas vārdos. Pediatri uzsver, ka savlaicīga diagnostika ir būtiska, lai novērstu miega traucējumus un ar tiem saistītās veselības problēmas.
Nemierīgo kāju sindroms ir sastopams gan pieaugušajiem, gan bērniem, taču bērniem to var būt grūtāk atpazīt, jo viņi nereti nespēj izteikt savas sajūtas vārdos.

FOTO: Shutterstock.com

Nemierīgo kāju sindroms ir sastopams gan pieaugušajiem, gan bērniem, taču bērniem to var būt grūtāk atpazīt, jo viņi nereti nespēj izteikt savas sajūtas vārdos.

Kas ir NKS bērniem?

NKS bērniem izpaužas kā nepatīkamas sajūtas kājās, piemēram, tirpšana, durstīšana, plēšana vai skudriņu skraidīšanas sajūta. Šīs sajūtas bieži rodas vakarā vai naktī un var traucēt bērna miegu, kas savukārt ietekmē viņa garastāvokli, koncentrēšanās spējas un vispārējo dzīves kvalitāti.

 

Pediatri norāda, ka bērni ar NKS mēdz būt nemierīgi miega laikā, bieži mainīt pozu vai pat piecelties, lai mazinātu diskomfortu. Ja vecāki pamana, ka bērns regulāri grozās gultā vai sūdzas par neizskaidrojamu diskomfortu kājās, tas varētu būt iemesls, lai konsultētos ar ārstu.

 

Cēloņi un riska faktori

Pediatri un zinātniskie pētījumi izceļ vairākus iespējamos NKS cēloņus:

 

  • Dzelzs deficīts: Zemas dzelzs rezerves organismā, īpaši, ja feritīna līmenis asinīs ir zemāks par 50 ng/ml, ir viens no galvenajiem NKS cēloņiem. Dzelzs ir būtiska viela, kas piedalās dopamīna metabolismā – procesā, kas regulē kustību un sajūtas kājās.
  • Ģenētika: Pētījumi rāda, ka bērniem ar ģimenes anamnēzē esošu NKS risku ir augstāka iespējamība attīstīties šim sindromam.
  • Hroniskas slimības: NKS var būt saistīts ar nieru slimībām, diabētu vai citiem veselības traucējumiem.
  • Medikamentu ietekme: Antihistamīni, antidepresanti un noteikti pretvemšanas līdzekļi var izraisīt vai pastiprināt NKS simptomus.
  • Citi faktori: Nepietiekama fiziskā aktivitāte, nelīdzsvarots uzturs, miega traucējumi un emocionālais stress var ietekmēt sindroma attīstību.
     
Reklāma
Reklāma

Kā atpazīt NKS bērniem?

Atpazīt NKS bērniem var būt izaicinājums, jo bērni reti spēj precīzi aprakstīt savas sajūtas. Pediatri iesaka vecākiem pievērst uzmanību šādām pazīmēm:

 

  • Bērns regulāri šūpo vai kustina kājas miera stāvoklī.
  • Nemierīgs miegs, bieža grozīšanās un kāju kustināšana guļot.
  • Sūdzības par “dīvainām” sajūtām kājās, kas parasti rodas vakarā vai naktī.
  • Miega laikā bērns var pliķēt kājas vai mēģināt tās masēt, lai mazinātu diskomfortu.
  • Dienas laikā bērns var izskatīties noguris vai neizgulējies, jo naktī viņam ir bijis grūti aizmigt.
     

Ko darīt?

Pediatri uzsver, ka NKS ārstēšana jāpielāgo katram bērnam individuāli, pamatojoties uz simptomiem un iespējamiem cēloņiem. Tālāk ir izklāstīti vispārīgi ieteikumi:

 

  • Konsultācija ar ārstu: Ja ir aizdomas par NKS, svarīgi apmeklēt ģimenes ārstu vai pediatru.
    Ārsts var ieteikt veikt asins analīzes, lai noteiktu dzelzs līmeni, un, ja nepieciešams, izrakstīt dzelzs preparātus.
  • Uztura pielāgošana: Nodrošiniet, lai bērns saņem pietiekamu daudzumu dzelzi saturošu produktu, piemēram, liesu gaļu, pākšaugus, spinātus, olas un pilngraudu produktus.
    Bērniem ar zemu dzelzs līmeni bieži tiek ieteikti uztura bagātinātāji.
  • Miega higiēna: Ievērojiet regulāru miega režīmu.
    Pirms gulētiešanas izvairieties no stimulējošām aktivitātēm vai ekrāna izmantošanas.
    Palīdzēt var arī relaksējošas procedūras, piemēram, silta vanna vai viegla masāža.
  • Fiziskās aktivitātes: Regulāra kustība dienas laikā var mazināt NKS simptomus, taču jāizvairās no pārmērīgas fiziskas slodzes vakarā.
  • Medikamentoza terapija: Smagākos gadījumos, ja citi pasākumi nav efektīvi, ārsts var izrakstīt medikamentus, kas palīdz mazināt diskomfortu un uzlabo miegu.

    Nemierīgo kāju sindroms bērniem ir ārstējams un vadāms, ja tas tiek laikus atpazīts. Vecākiem ir būtiska loma simptomu novērošanā un ārstēšanas procesā. Pediatri iesaka nekavēties ar medicīnisko palīdzību, ja simptomi ietekmē bērna miegu un dzīves kvalitāti. Atbilstoša ārstēšana un dzīvesveida izmaiņas var palīdzēt bērnam pilnībā atgūt veselīgu un mierīgu ikdienu.

Saistītie raksti