Priecīgas ziņas – izmaiņas pakalpojumos, kas paredzēti bērniem ar autismu
No valsts budžeta tiks finansēts uzturošās terapijas pakalpojums bērniem ar AST no divu līdz septiņu gadu vecumam pēc autisma diagnosticēšanas vai aizdomām par AST un ārstniecības iestādē saņemtas agrīnās intervences programmas. Šo pakalpojumu nodrošinās Bērnu slimnīcas fonds.
Nodrošināts tiks arī psihosociālās rehabilitācijas pakalpojums bērniem ar AST no divu līdz 18 gadu vecumam, kuriem Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija ir noteikusi invaliditāti, un viņu ģimenes locekļiem. Šo pakalpojumu nodrošinās Latvijas autisma apvienība.
Līdztekus asistenta un pavadoņa pakalpojumu sniedzēju atlīdzība noteikta 5,72 eiro apmērā par vienu pakalpojuma stundu līdzšinējo 5,42 eiro vietā.
Minimālais vecums, no kura nodrošināmi pakalpojumi, noteikts, ņemot vērā gan traucējumu specifiku, gan AST diagnosticēšanas rezultātus, kas liecina, ka autiskā spektra traucējumus visbiežāk diagnosticē bērniem no divu līdz piecu gadu vecumam.
Kopš 2022. gada bērniem ar AST līdz sešu gadu vecumam tiek nodrošināta valsts finansēta agrīnās intervences programma. Agrīnās intervences pakalpojums ir balstīts uz nefarmakoloģisko pieeju un tas ir agrīnu pasākumu kopums, kas tiek nodrošināts, kad ir aizdomas par autiskā spektra traucējumiem vai autiskā spektra traucējumi ir tikko diagnosticēti.
Valsts apmaksāta agrīnā intervence ir pieejama vienu reizi bērniem līdz sešu gadu vecumam.
Agrīnās intervences programma bērniem ar AST palīdz iegūt pamatprasmes, kuras bērni parasti apgūst pirmajos dzīves gados un koriģēt autiskā spektra un citus attīstības traucējumus. Pēc programmas beigšanas atkārtoti tiek apmeklēts psihiatrs, neirologs vai ārstniecības iestādes klīniskais psihologs, kurš izraksta rekomendācijas uzturošajai terapijai.
Šo pakalpojumu nodrošināšanai šogad paredzēti 610 161 eiro, savukārt 2026. gadā un turpmāk ik gadu – 949 661 eiro.
Uzturošās terapijas pakalpojumu šogad saņems 101 bērns ar AST, bet 2026. gadā un turpmāk ik gadu – 199 bērni. Savukārt psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumu šogad un turpmāk ik gadu saņems 150 bērni ar AST un viņu ģimenes locekļi – vecāki, vecvecāki, audžuģimene, aizbildņi, brāļi un māsas.