Zilā gaisma un bērnu acu veselība: kas jāzina vecākiem
Kas ir zilā gaisma un kā tā ietekmē bērnus?
Zilā gaisma ir augstas enerģijas redzamā gaisma, ko dabiski izstaro saule, bet arī telefonu, planšetdatoru, datoru un televizoru ekrāni. Lai gan dabiskā zilā gaisma palīdz regulēt miega un nomoda ciklus, pārmērīga mākslīgās zilās gaismas iedarbība var radīt negatīvas sekas, īpaši bērnu acīm, kas vēl attīstās. Bērnu acis absorbē vairāk zilās gaismas nekā pieaugušo acis, jo viņu lēcas ir skaidrākas, padarot tās neaizsargātākas pret digitālo acu noslogojumu un iespējamiem ilgtermiņa kaitējumiem.
Pazīmes, ka bērnu ietekmē zilās gaismas iedarbība
Digitālo ierīču lietošana tuvu vai ilgstoši var izraisīt digitālo acu nogurumu. Lietojot viedierīces, acu mirkšķināšana mēdz būt retāka nekā parasti – mazāk mirkšķināšanas nozīmē mazāk mitruma.
Ja acis ir noslogotas no skatīšanās uz zilo gaismu izstarojošu ekrānu, var parādīties:
- acu sausums, kairinājums, nogurums,
- galvassāpes,
- noguruši sejas muskuļi,
- grūtības koncentrēties pēc ekrāna lietošanas,
- problēmas ar aizmigšanu vai traucēts miegs.
Kā aizsargāt sava bērna acis no zilās gaismas
Ir vairāki efektīvi veidi, kā mazināt zilās gaismas ietekmi uz bērna acīm:
- 20-20-20 noteikums. Atgādiniet par atpūtu ik pēc 20 minūtēm, vismaz 20 sekundes skatoties uz kaut ko tālumā, lai samazinātu acu nogurumu.
- Zilās gaismas filtri ierīcēs. Lielākajai daļai telefonu, planšetdatoru un datoru ir iestatījumi, kas samazina zilās gaismas emisiju, piemēram, "nakts režīma" vai "siltās gaismas" funkcijas.
- Būšana laukā un dabiskā gaismā. Laika pavadīšana ārā palīdz līdzsvarot pārmērīgu ekrānlaika patēriņu un veicina vispārējo acu veselību.
- Zilo gaismu bloķējošas brilles. Ja ekrānlaiks ir neizbēgams, zilo gaismu filtrējošas brilles ir lieliska iespēja, lai samazinātu acu nogurumu.
- Ekrānlaika ierobežošana pirms gulētiešanas. Izvairieties no ierīču lietošanas vismaz vienu stundu pirms gulētiešanas, lai zilā gaisma netraucētu melatonīna veidošanos un miega kvalitāti.
- Pareizs ekrāna novietojums un apgaismojums. Svarīgi ir atcerēties par pareizu ierīču izmantošanu un galvenais – šos ieteikumus arī ievērot.
Luteīna un zeaksantīna nozīme acu veselībā
Luteīns un zeaksantīns ir spēcīgi antioksidanti, atrodami tīklenē, kas palīdz filtrēt kaitīgo zilo gaismu un UV starojumu, kā arī aizsargā acis no oksidatīviem bojājumiem. Šīs uzturvielas ir būtiskas acu veselības uzturēšanai, īpaši bērniem, kuri regulāri izmanto digitālos ekrānus.
Luteīna un zeaksantīna avoti:
- zaļie lapu dārzeņi, piemēram, spināti, kale kāposts un zaļumi
- olas, īpaši dzeltenumi
- spilgtas krāsas augļi un dārzeņi, piemēram, kukurūza, paprika un apelsīni
- uztura bagātinātāji, kas paredzēti acu veselības atbalstam
Kidsmed Visiomed uztura bagātinātājs ir radīts speciāli bērnu acu veselības atbalstam. Visiomed satur klīniski pārbaudītu un patentētu komponentu Lutemax 2020™, kas palīdz aizsargāt bērnu acis no ikdienas liela zilās gaismas daudzuma kaitīgās ietekmes.
Līdzsvarota pieeja ekrānu lietošanai
Lai gan ekrāni ir neizbēgama mūsdienu dzīves sastāvdaļa, proaktīvi pasākumi var palīdzēt aizsargāt bērnu acu veselību. Veicinot pārtraukumus, izmantojot zilās gaismas filtrus, bagātinot ēdienkarti ar luteīna un zeaksantīna uzturvielām un mācot veselīgu līdzsvaru starp ekrānā pavadīto laiku un spēlēšanos ārā, vecāki var samazināt riskus, kas saistīti ar pārmērīgu zilās gaismas iedarbību. Prioritizējot rūpes par acu veselību šodien, varam palīdzēt nodrošināt bērniem labāku acu veselību nākotnē.
20% atlaide ar kodu VESELIBA visam kategorijā VESELĪBAS PRODUKTI
www.kidsmed.lv