Gandrīz kā ar lelli: soctīklos publicēts video raisa bažas par bērna drošību
![Mediķi norāda, ka šādas pastaigas var radīt nopietnas veselības problēmas mazam bērnam.](https://mutcdn.fra1.digitaloceanspaces.com/125588/conversions/Screenshot_20250213_092514_Chrome-696x464.jpg)
FOTO: TV3
Mediķi norāda, ka šādas pastaigas var radīt nopietnas veselības problēmas mazam bērnam.
"Skatoties “TikTok” vietnē, ieraudzīju šo video, kas liek uzdot jautājumus par drošību. Vai tiešām šādi drīkst apdraudēt mazā bērna drošību? Vai atkal jāgaida kārtējā traģēdija līdzīgi kā nesen piedzīvotā Rēzeknes novadā ar pazudušo puisīti?! Tiešām kauns, redzot šo video! Bērns un viņa drošība tiek apdraudēta,” TV3 raidījumam “Bez tabu” pauda kāds iedzīvotājs.
Lai gan video nav guvis plašu rezonansi, tā saturs tomēr ir izsaucis sašutumu un diskusijas. Lai noskaidrotu, cik nopietna ir situācija, video izvērtēšanai nodots bērnu tiesību aizsardzības speciālistiem.
Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktora vietniece Ivita Dambeniece skaidro, ka vecāku rīcība, dodoties šādā pastaigā ar mazuli, nav bērna interesēs: “Tas video fragments ir gana traks no bērnu drošības viedokļa. Kas ikdienā tiek darīts, tas nav zināms un saprotams. Līdz ar to tas būtu jāvērtē gan no sociālā dienesta puses, gan arī, iespējams, no bāriņtiesas. Otrs vecāks, vai iespējams cita persona, kas filmē, – viņiem tas šķiet jautri, jo fonā ir dzirdami smiekli. Pat ja bērns neraud, tas nenozīmē, ka viņam tas ir patīkami. Tā bērna kratīšana, iespējams, var radīt draudus bērna veselībai. Tas jāprasa mediķiem.”
Savukārt bērna māte, kura arī ir ārste, uzsver, ka video neataino pilnīgu situācijas kontekstu un tajā redzētais esot pārprasts. Viņa skaidro: “Mēs bijām Siguldā un trāpījām tieši uz atkušņa brīdi. Ejot pa ceļu, nebijām gaidījuši, ka priekšā būs tik daudz dubļu. Turpinājām ceļu uz priekšu, cerot, ka, uzkāpjot augstāk kalnā, situācija uzlabosies. Atgriezties un iet lejā pa stāvu nogāzi būtu vēl bīstamāk, jo pastāvēja risks paklupt un apgāzt ratus. Mūsu bērns bija piesprādzēts, un esam izvēlējušies īpaši amortizētus ratus, kas piemēroti pastaigām dabā. Cilvēki ir pārpratuši situāciju – video ir izrauts no konteksta. To veidoja vidējā bērna krustēvs, kurš vienkārši samontēja brīžus, kas izskatās dramatiskākie. Tajā nebija nodoma kaitēt bērnam – gluži pretēji, mazajai pastaiga ļoti patika.”
Tomēr citi mediķi gan norāda, ka šādas pastaigas var radīt nopietnas veselības problēmas mazam bērnam. Bērnu slimnīcas bērnu neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas virsārsts Basels Jakubs Vahte izsaka neizpratni par vecāku izvēli: “Tā ir drosmīga rīcība, kas man nav saprotama. Ir daudz drošākas vietas, kur bērnam baudīt svaigu gaisu. Tas, kas redzams video, nav ne droša vide, ne piemērota mazuļa pastaigām.”
Ārsts arī uzsver, ka maziem bērniem galva ir proporcionāli smaga, bet kakla muskulatūra vēl nav pietiekami attīstīta, lai izturētu straujus un spēcīgus satricinājumus: “Tajā vecumā bērna galva pēc būtības ir smaga. Konkrētajā attīstības fāzē galva turas uz ļoti vājas muskulatūras, kakla balsts ir vājš. Ja bērnam nav labi attīstīta muskulatūra, kratot galvu, tas var novest pie smagām traumām. Piemēram, muguras smadzeņu bojājuma, roku, kāju vājuma vai bremzēt skriemeļu attīstību.”
Viņš brīdina, ka šāda kratīšana var izraisīt smagus un neatgriezeniskus smadzeņu bojājumus: “Tādos gadījumos var notikt smadzeņu plīsumi, tūska, ķīlēšanās. Neatgriezeniski bojājumi, kuru dēļ bērns var palikt par invalīdu.”
Eksperti arī pievērš uzmanību citiem riskiem, kas redzami video. Brīžiem bērna rati sasveras uz sāniem, radot nestabilitāti un kritiena draudus. Tāpat novērojams, ka zari švīkst gar bērna seju, kas var izraisīt savainojumus.