Kā palīdzēt bērnam, kurš ir izvēlīgs ēdājs

“Daudzi vecāki zina, cik sarežģīti ir, kad bērns atsakās ēst dažādus ēdienus un vēlas tikai dažus ierastus produktus. Visbiežāk šāda izvēlība sākas ap divu gadu vecumu un var turpināties līdz pat skolas gadiem,” stāsta sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina.
Atceries, ka jaunus ēdienus vajag piedāvāt vairākkārt, līdz bērns pie tiem pierastu, – vismaz 8–15 reizes,” pamāca uztura speciāliste.

FOTO: Pexels.com

Atceries, ka jaunus ēdienus vajag piedāvāt vairākkārt, līdz bērns pie tiem pierastu, – vismaz 8–15 reizes,” pamāca uztura speciāliste.

Kad bērns sasniedz divu gadu vecumu, viņš kļūst patstāvīgāks, neatkarīgāks un mēdz izrādīt spēcīgu vēlmi kontrolēt savu dzīvi, tostarp arī to, ko ēd. Tāpat šajā vecumā dabiski attīstās neofobija – bailes no jauniem produktiem, kas kādreiz palīdzēja cilvēkiem izvairīties no kaitīgām vielām. “Vecākiem ir svarīgi saglabāt pacietību un turpināt piedāvāt daudzveidīgus ēdienus un produktus, jo lielākā daļa bērnu ar laiku kļūst mazāk izvēlīgi,” teic sertificēta uztura speciāliste, “Rimi Bērniem” eksperte Olga Ļubina

 

Lūk, daži padomi, kā vecāki var palīdzēt bērniem pārvarēt izvēlīgumu ēšanā:

1. Esi piemērs – bērns mācās no pieaugušajiem 

“Bērni mācās no vecākiem, tāpēc bērnam svarīgi redzēt, ka arī pieaugušie ēd daudzveidīgi un veselīgi. Piemēram, ka brokolis tiek piedāvāts ne tikai bērnam, bet arī mammai un tētim, un pārējiem ģimenes locekļiem,” iesaka Olga Ļubina. “Ja bērns redz, ka mamma un tētis, brāļi vai māsas ēd dažādus dārzeņus un citus veselīgus produktus, viņam būs lielāka interese tos pamēģināt.”

 

2. Iesaisti bērnu ēdiena gatavošanā 

“Ļaujiet bērnam palīdzēt virtuvē – mazgāt dārzeņus, samaisīt mīklu vai pat izdomāt jaunu recepti!” rosina “Rimi Bērniem” eksperte. “Kad bērns ir iesaistīts ēdiena gatavošanā, viņam biežāk rodas interese pagaršot to, ko pats palīdzējis pagatavot. Tāpat viņš jūtas piederīgs un atbildīgs un labāk izprot svarīgus procesus. Piemēram, ka gurķi var sagriezt dažādos veidos, bet tas joprojām ir gurķis.”

 

3. Izvairies no piespiešanas ēst vai pagaršot 

Nespied bērnu ēst to, ko viņš nevēlas. Tas var radīt vēl lielāku nepatiku pret konkrēto ēdienu. Veido pozitīvu atmosfēru pie galda un slavē bērnu par katru mēģinājumu, piemēram, ja viņš kaut ko pagaršo, pat ja vēlāk atsakās to ēst. “Radiet patīkamu atmosfēru pie galda un iespēju robežās izvairieties no konfliktiem, kas ir saistīti ar ēdienu,” iesaka Olga Ļubina. Piemēram, nevajadzētu komentēt bērna atteikšanos no kāda produkta, bet gan slavēt, ja viņš ir ko pagaršojis. Iespējams, pamazām viņš pieradīs pie jaunā ēdiena garšas, smaržas un tekstūras. Ja vecāki ir pārāk uzstājīgi, tas var radīt pretēju efektu. “Atceries, ka jaunus ēdienus vajag piedāvāt vairākkārt, līdz bērns pie tiem pierastu, – vismaz 8–15 reizes,” pamāca uztura speciāliste.  

 

4. Piedāvā alternatīvas – eksperimentē ar produkta pasniegšanas veidu 

Reklāma
Reklāma

Ja bērns atsakās no kāda produkta, meklē citu veidu, kā to pagatavot un pasniegt. Piemēram, ja viņš neēd svaigus dārzeņus, varbūt viņam patiks dārzeņu biezenis vai sautējums. Dažkārt ēdiena tekstūra vai pagatavošanas veids var būt tas, kas nepatīk.

 

5. Pasniedz ēdienu interesantā veidā 

Bērni bieži vērtē ēdienu pēc tā izskata, tāpēc mēģini uz to paskatīties ar bērna acīm. “Ēdiens vienmēr garšo labāk, ja ir pasniegts bērna iemīļotā šķīvī vai ir sakārtots jautrā veidā,” smaidot teic uztura speciāliste.

 

6. Ierobežo uzkodas starp ēdienreizēm 

Ja bērns bieži našķējas starp ēdienreizēm, viņam var nebūt apetītes, kad pienākusi galvenā ēdienreize. “Uzmani uzkodu daudzumu starp ēdienreizēm, īpaši tās, kas satur daudz cukura vai sāls,” pamāca Olga Ļubina.

 

7. Runā ar bērnu par ēdienu un veselīga uztura nozīmi 

“Pastāsti bērnam, kāpēc veselīgs uzturs ir svarīgs! Taču ņem vērā, ka gara lekcija šeit nederēs – īsa un saprotama saruna būs daudz efektīvāka,” teic eksperte. Viņa iesaka dažkārt bērnam arī pajautāt, kāpēc, pēc viņa domām, ir svarīgi ēst ābolus un kāpēc – papriku?  

 

Atceries: bērna izvēlīgums ēšanā ir normāla attīstības daļa. Ar pacietību un radošu pieeju vecāki var palīdzēt bērnam iemācīties baudīt dažādus ēdienus.

Saistītie raksti