Braukšana ar velosipēdu: svarīgākais, kas jāpārrunā ar bērnu par drošību
Vecums
Bērni, kuri ir vecāki par desmit gadiem, paši patstāvīgi var pārvietoties ar velosipēdu pa brauktuvi vai nomali, ja ir nokārtots eksāmens un saņemta velosipēdista apliecība.
Velosipēdista apliecība
Velosipēdista apliecību var iegūt no 10 gadu vecuma, nokārtojot datorizētu satiksmes drošības eksāmenu (testu) CSDD.
Aizsargķiveres lietošana
Ceļu satiksmes noteikumi nosaka, ka bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem, braucot ar velosipēdu, galvā jābūt aizsprādzētai aizsargķiverei. Skrituļojot vai braucot ar skrejriteni nav obligāta, bet ļoti rekomendējama.
Aizsargu lietošana
Pēc Ceļu satiksmes noteikumiem aizsargu lietošana nav obligāta bet ir ļoti ieteicama, jo ceļu, elkoņu un plaukstu sargi var pasargāt no traumām. Krītot no velosipēda, skrituļslidām vai skrejriteņa var gūt ļoti smagas traumas, arī lūzumus.
Velosipēda aprīkojums
Pirms doties izbraucienā vecākiem kopā ar bērnu jāpārbauda un jāpārliecinās par velosipēda tehnisko kārtību – tam jābūt aprīkotam ar bremzēm, gaismu atstarotajiem (un diennakts tumšajā laikā jābūt ieslēgtiem lukturiem (priekšā – balts, aizmugurē – sarkans).
Droša vieta
Velosipēdu vadītāji drīkst pārvietoties pa velojoslu, velosipēdu ceļu vai gājēju un velosipēdu ceļu, pa brauktuvi iespējami tuvāk brauktuves labajai malai, brauktuves nomali vai pa ietvi.
Velosipēdu vadītāji nekādā veidā nedrīkst apdraudēt vai traucēt gājējus. Gājējiem, pārvietojoties pa ietvi, ir priekšroka.
Aizliegts braukt pa brauktuvi, ja tam blakus atrodas velosipēdu ceļš.
Droša pārvietošanās
Velosipēdistam jāievēro īpaša piesardzība šķērsojot brauktuvi, šķērsojot krustojumu un šķērsojot izbrauktuves no pagalmiem.
Atbilstošs ātrums
Lēnāk brauksi – tālāk tiksi. Velosipēda vadītājam vienmēr jāizvēlas tāds braukšanas ātrums, kas neapdraud ne savu, ne citu satiksmes dalībnieku drošību.
Ceļu satiksmes noteikumu ievērošana
Piedaloties ceļu satiksmē ļoti svarīgi pārzināt un ievērot ceļu satiksmes noteikumus.
Velosipēdu vadītājiem aizliegts: braukt, neturot stūri, braukt, turoties pie cita braucoša transportlīdzekļa, pārvadāt kravu, kas traucē vadīšanu vai apdraud citus ceļu satiksmes dalībniekus.