Diskusijas par bērnu vakcinācijas atteikuma sekām: plānotie grozījumi izraisa sašutumu sabiedrībā

Sabiedrībā plašas diskusijas izraisījis piedāvātais vakcinācijas noteikumu grozījumu projekts, kas paredz stingrākus nosacījumus, ja vecāki atsakās vakcinēt bērnus. Viens no priekšlikumiem paredz, ka gadījumos, ja vecāki atsakās no bērna vakcinācijas un šī atteikuma rezultātā rodas nopietnas sekas, var tikt piemērota kriminālatbildība. Lai veicinātu vecāku atbildību, atteikuma veidlapā tiks norādīta informācija par iespējamām sekām, tostarp slimību komplikācijām un iespējamu kriminālatbildību.
Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere skaidro, ka atteikšanās no bērna vakcinācijas pati par sevi nav krimināli sodāma.

FOTO: Shutterstock.com

Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere skaidro, ka atteikšanās no bērna vakcinācijas pati par sevi nav krimināli sodāma.

Ministru kabineta noteikumu Nr. 330 "Vakcinācijas noteikumi" grozījumu projekts paredz jaunu atteikuma veidlapas redakciju, kurā ietverts paziņojums: "Apzinos, ja bērna nevakcinēšanai būs sekas, kas ietekmēs bērna veselību vai dzīvību, man var iestāties kriminālatbildība." Šis un citi grozījumu priekšlikumi ir atvērti publiskai apspriešanai līdz 16. janvārim.

 

Daļa sabiedrības izteikusi neapmierinātību ar šiem priekšlikumiem, norādot uz personas brīvību izvēlēties medicīniskās manipulācijas un uzsverot nepieciešamību pēc pilnīgas brīvprātības vakcinācijā. Kā lasāms pie iesniegtajiem priekšlikumiem un iebildumiem, Elīna pauž, ka vecākiem vienīgajiem jābūt tiesībām lemt par bērna vakcināciju, savukārt Mārcis norāda – ir nepieņemami formulēt atteikuma veidlapu tā, ka tā rada iespaidu par draudiem vai spiedienu uz vecākiem. 

 

Arī Inta uzsver nepieciešamību stiprināt atbildību par vakcīnu blaknēm, kā arī uzskata, ka piespiešana vakcinēties būtu pielīdzināma noziedzīgam nodarījumam.

 

Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere skaidro, ka atteikšanās no bērna vakcinācijas pati par sevi nav krimināli sodāma. Taču Krimināllikuma 140. pants paredz kriminālatbildību, ja atteikšanās no vakcinācijas kā epidemioloģiskās drošības noteikumu pārkāpuma rezultātā rodas smagas sekas, piemēram, smagi veselības bojājumi vai nāve.

Reklāma
Reklāma

 

Ministru kabineta 26.09.2000. noteikumu Nr. 330 "Vakcinācijas noteikumi" grozījumu projekts paredz jaunu atteikuma veidlapu (9. pielikums). Atteikumā no vakcinācijas (bērnam) iekļauts šāds teksts: "Apzinos, ja bērna nevakcinēšanai būs sekas, kas ietekmēs bērna veselību vai dzīvību, man var iestāties kriminālatbildība."

Šāda teksta iekļaušana atteikuma no bērna vakcinācijas veidlapā ir vecāku informēšana par sekām, kas var iestāties, ja atteikšanās no vakcinācijas rezultātā iestāsies smagas sekas. Termina "smagas sekas" skaidrojums ir noteikts likuma "Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību" 24. panta pirmajā daļā: " (..) noziedzīgā nodarījuma rezultātā izraisīta cilvēka nāve, nodarīti smagi miesas bojājumi vismaz vienai personai, mazāk smagi miesas bojājumi vairākām personām, nodarīts mantisks zaudējums, kas nodarījuma izdarīšanas brīdī nav bijis mazāks par piecdesmit tai laikā Latvijas Republikā noteikto minimālo mēnešalgu kopsummu, vai radīts citāds smags kaitējums ar likumu aizsargātām interesēm".

 

Grozījumi Vakcinācijas noteikumos nav saistīti ar atteikšanās no vakcinācijas kriminalizēšanu, tie informē personas par spēkā esošo regulējumu.

Saistītie raksti