Difterijas traģēdijas mācība: ko saka Bērnu aizsardzības centrs par plānoto kriminālatbildību nevakcinētu bērnu vecākiem
Kā norāda Bērnu aizsardzības centra vadošā eksperte Simona Saule, Bērnu tiesību konvencijas 24. pants uzsver, ka valstīm jānodrošina bērnu tiesības uz iespējami augstāko veselības aprūpes standartu un rehabilitācijas pakalpojumu pieejamību.
Valstīm jāveic pasākumi, lai nepieļautu bērnu tiesību ierobežošanu attiecībā uz piekļuvi veselības aprūpei un jāstrādā pie slimību izskaušanas. Tāpat Bērnu tiesību aizsardzības likums nosaka, ka bērna veselības un dzīvības aizsardzībai ir prioritāra nozīme, bet Civillikums uzsver vecāku atbildību par bērna veselības aprūpi.
Pamatojoties uz šo likumdošanu un iepriekšējiem traģiskajiem gadījumiem, Bērnu aizsardzības centrs atbalsta rosinājumu ieviest stingrākas prasības vecāku atbildībai gadījumos, kad viņu lēmumi nevakcinēt pret veselībai bīstamām slimībām negatīvi ietekmē bērna veselību vai pat dzīvību.
Daļā sabiedrības plašas diskusijas izraisījis piedāvātais vakcinācijas noteikumu grozījumu projekts, kas paredz stingrākus nosacījumus, ja vecāki atsakās vakcinēt bērnus.
Viens no priekšlikumiem paredz, ka gadījumos, ja vecāki atsakās no bērna vakcinācijas un šī atteikuma rezultātā rodas nopietnas sekas, var tikt piemērota kriminālatbildība.
Lai veicinātu vecāku atbildību, atteikuma veidlapā tiks norādīta informācija par iespējamām sekām, tostarp slimību komplikācijām un iespējamu kriminālatbildību, ja būs iestājušās smagas sekas.
Atteikuma veidlapas redakcijā būs ietverts paziņojums: "Apzinos, ja bērna nevakcinēšanai būs sekas, kas ietekmēs bērna veselību vai dzīvību, man var iestāties kriminālatbildība." Šis un citi grozījumu priekšlikumi ir atvērti publiskai apspriešanai līdz 16. janvārim.
Atgādinām, ka septembrī ar difteriju Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā tika nogādāti četri bērni - neviens no viņiem nebija vakcinēts. 16. septembrī Latviju pāršalca skumja vēsts - no difterijas mira četrus gadus vecs puisēns. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) atgādina, ka vakcinācija pret difteriju ir valsts apmaksāta ikvienam iedzīvotājam jebkurā vecumā.
Kas ir difterija?
Difterija ir bīstama bakteriāla infekcijas slimība, ko izraisa baktērija Corynebacterium diphtheriae. Tā visbiežāk skar augšējos elpceļus (rīkli, mandeles, balseni), izraisot iekaisumu un toksīnu veidošanos, kas var bojāt sirdi, nervu sistēmu un citus orgānus. Difterija ir lipīga slimība, kas izplatās caur gaisa pilieniem (piemēram, klepojot vai šķaudot), saskaroties ar inficētu personu vai pieskaroties piesārņotiem priekšmetiem.
Kas ar to var saslimt?
- Nevakcinētas personas – difterija biežāk skar cilvēkus, kuri nav vakcinēti vai nav saņēmuši revakcināciju, jo vakcinācija nodrošina aizsardzību pret šo slimību.
- Bērni – īpaši mazi bērni, kuri vēl nav vakcinēti vai kuriem nav pabeigta pilna vakcinācijas kursa.
- Pieaugušie – īpaši tie, kuri ilgstoši nav atjaunojuši difterijas vakcīnas devu (revakcināciju ieteicams veikt ik pēc 10 gadiem).
- Cilvēki ar novājinātu imunitāti – piemēram, hroniski slimnieki vai personas ar imūndeficītu.
- Cilvēki pārpildītās vietās vai sliktos higiēnas apstākļos – difterija var vieglāk izplatīties reģionos ar sliktu piekļuvi veselības aprūpei un vakcinācijai.
Difterija var būt ļoti nopietna slimība, un bez ārstēšanas, kas ietver pretindes serumu un antibiotikas, tā var izraisīt smagas komplikācijas vai pat nāvi. Vakcinācija ir galvenais un efektīvākais veids, kā pasargāt sevi un citus no šīs slimības.