Vecāku ceļvedis: kā bērniem spēlēt videospēles droši?

Mūsdienās daudzi bērni un jaunieši aizraujas ar videospēlēm tiešsaistē, kas ļauj tās spēlēt reālajā laikā kopā ar cilvēkiem no visas pasaules. Lai gan šādas spēles bieži palīdz attīstīt dažādas vērtīgas prasmes, vienlaikus pastāv arī tiešsaistes videi raksturīgi drošības riski, par kuriem vecāki bieži neaizdomājas.
Bērni var saņemt agresīvus vai aizvainojošus komentārus, bet sliktākajā gadījumā pat sākt saraksti ar ļaunprātīgām personām.

FOTO: Unsplash.com

Bērni var saņemt agresīvus vai aizvainojošus komentārus, bet sliktākajā gadījumā pat sākt saraksti ar ļaunprātīgām personām.

Apdrošināšanas tehnoloģiju uzņēmums “Balcia” kopā ar Latvijas Drošāka interneta centru skaidro, kādi ir šie riski un ko vecāki var darīt, lai bērnu no tiem pasargātu. Eksperti atzīst, ka, ievērojot veselīgas robežas, videospēles bērniem un jauniešiem var sniegt vērtīgus ieguvumus, piemēram, attīstīt reakcijas ātrumu, stratēģisko domāšanu, radošumu un problēmu risināšanas prasmes. Tāpat, spēlējot tiešsaistē kopā ar citiem cilvēkiem, var uzlabot sadarbības prasmes un spēju strādāt komandā. Taču, lai spēlēm būtu pozitīva ietekme, ir jāievēro līdzsvars starp spēlēšanu, fiziskajām aktivitātēm un atpūtu. Ne mazāk būtiski ir pievērst uzmanību arī potenciālajiem riskiem tiešsaistē, lai spēlēšana būtu ne tikai interesanta, bet arī droša.

 

Tiešsaistes videospēlēs ir tādi paši drošības riski kā jebkurā saziņas vietnē

“Vecāki biežāk uztraucas par laiku, ko bērni pavada, spēlējot tiešsaistes spēles, bet nemaz neiedomājas par citiem riskiem. Jāatceras, ka spēlētāji sazinās savā starpā čatā, audio vai video formātā, kas nozīmē, ka šajā vidē pastāv tieši tādi paši riski kā sociālajos tīklos un citās interneta saziņas vietnēs,” norāda Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska. 

 

Viņa skaidro, ka videospēļu platformās bērni var sazināties ne tikai ar draugiem, bet arī ar nezināmiem spēlētājiem. Bērni var saņemt agresīvus vai aizvainojošus komentārus, kā arī saskarties ar iebiedēšanu vai manipulāciju no citu spēlētāju puses, bet sliktākajā gadījumā pat sākt saraksti ar ļaunprātīgām personām, kas šo vidi izmanto, lai iemantotu bērnu uzticību un panāktu, ka viņi dalās ar personīgu informāciju vai pat piekrīt tikties reālajā dzīvē. Tāpat ir iespēja, ka bērns čatā var saņemt saites uz vecumam nepiemērotām, nelegālām vai krāpnieciskām interneta vietnēm.

 

Reklāma
Reklāma

Kā parūpēties, lai spēlēšana būtu droša?

Lai pasargātu savu bērnu tiešsaistes videospēļu vidē, vecākiem būtu jāizskaidro bērniem riski un jāiemāca, kā rīkoties nepatīkamās un bīstamās situācijās. Latvijas Drošāka interneta centrs ir apkopojis ieteikumus, kā vecākiem rīkoties, lai spēļu vide būtu bērnam droša.

  • Izpēti bērna iecienītās spēles – pārrunā ar bērnu, kādas spēles viņam patīk un kāpēc; noskaidro, kādam vecumam šīs spēles ir paredzētas, kāds ir to saturs un ko par tām interneta forumos raksta citi spēlētāji vai vecāki. Ideāli, ja jūs ar bērnu šo spēli reizēm uzspēlējat kopā – tā var ne tikai labāk iepazīt spēles saturu, bet arī novērot bērna reakciju dažādās spēles situācijās. Mudiniet bērnu spēlēt vecumam atbilstošas spēles ar nekaitīgu saturu, piemēram, Balcia nesen izstrādātā populārās “Fortnite” spēles karte “Balcia Mega Mansion” ļauj spēlētājiem piedalīties aizraujošās veiklības un ātruma sacensībās bez vardarbības, rupjībām un citiem negatīviem elementiem.
  • Runā ar bērnu – pastāsti par riskiem tiešsaistes spēlēs un izskaidro, kā rīkoties dažādās situācijās. Brīdini, ka nevienam nedrīkst izpaust informāciju par sevi, savu ģimeni, dzīvesvietu utt. Nedrīkst atklāt savu īsto vārdu, tā vietā jāizmanto spēles lietotājvārds. Nedrīkst atvērt svešu lietotāju sūtītas saites pat tad, ja šķiet, ka tās ir par spēles tēmu; nedrīkst spēļu vidē ieslēgt kameru un sazināties ar nezināmiem spēlētājiem. Nekādā gadījumā nedrīkst ar svešiem spēlētājiem satikties reālajā dzīvē.
  • Iemāci, kā rīkoties dažādās situācijās – svarīgākais ir radīt bērnam sajūtu, ka viņš par jebkuru aizdomīgu vai nepatīkamu notikumu spēlē var izstāstīt vecākiem, un viņi nedusmosies, bet palīdzēs atrisināt situāciju. Pastāsti un parādi bērnam, kā bloķēt lietotājus, kas pret viņu izturas slikti, un kur un kā spēlēs var ziņot par neatbilstošu spēlētāju uzvedību.
  • Izmanto privātuma un drošības iestatījumus un vecāku kontroles rīkus – drošības programmatūras palīdzēs pasargāt ierīci no vīrusiem un citiem apdraudējumiem, savukārt vecāku kontroles rīki neļaus bērnam piekļūt noteiktām vietnēm un nepiemērotam saturam.
  • Nosaki robežas – kopā vienojieties par to, cik ilgi un kādos laikos bērns drīkst spēlēt, taču atceries, ka tas ir vecāku pienākums – rūpēties, lai bērns pie šiem noteikumiem pieturētos. Tāpat seko līdzi, lai spēlēšanas laiks būtu līdzsvarā ar fiziskajām aktivitātēm un atpūtu, neietekmētu mācības un citus ikdienas pienākumus.

 

Vairāk informācijas ne tikai par drošību tiešsaistes videospēļu vidē, bet internetā kopumā var iegūt drossinternets.lv.

Saistītie raksti