"Malacis!" nav uzslava. Pedagogs iesaka, kā pareizi lielīt sasniegumus

Nu jau zinām, ka bērnus (un arī pieaugušos) par labi padarītu darbu ir jāpaliela. Pozitīvā motivēšana ir efektīvākais un vieglākais veids, kā uzturēt interesi par mācīšanos, darbu, pienākumiem, un mudināt mēģināt sasniegt vēl labākus rezultātus.
Tik ierastais “Malacis!” nebūt nav tas labākais, ko pateikt. Īpaši, ja tas attiecas uz skolēniem un pusaudžiem, kas pasauli uztver kritiski, un grib ne tikai dzirdēt uzslavu, bet arī saprast, ko tieši labu viņi ir paveikuši.

FOTO: Pexels.com

Tik ierastais “Malacis!” nebūt nav tas labākais, ko pateikt. Īpaši, ja tas attiecas uz skolēniem un pusaudžiem, kas pasauli uztver kritiski, un grib ne tikai dzirdēt uzslavu, bet arī saprast, ko tieši labu viņi ir paveikuši.

Tomēr tik ierastais “Malacis!” nebūt nav tas labākais, ko pateikt. Īpaši, ja tas attiecas uz skolēniem un pusaudžiem, kas pasauli uztver kritiski, un grib ne tikai dzirdēt uzslavu, bet arī saprast, ko tieši labu viņi ir paveikuši.  
 

Pusaudžiem ir svarīgi, lai pieaugušie pamanītu un novērtētu viņu sasniegumus. Tomēr parastās skolotāju frāzes, piemēram, "Tu esi lielisks!", noved dialogu strupceļā. Palielīja, ka labi, un kas tālāk? Ko tieši es izdarīju labi? 
Skolotājs, psihologs un radošās rakstīšanas treneris Tarns Vilsons daudzu gadu darba praksē ievērojos, ka, mazliet mainot komunikācijas stilu, var panākt daudz labāku sadarbību ar skolēnu. Ar savu pieredzi viņš dalās skolotājiem izveidotā vietnē Edutopia.org. Ieteikumi noteikti noderēs arī vecākiem, kuriem ir jāatbalsta, jāmotivē un jāpalīdz saviem bērniem mācību procesā. 

 

Skaties video ar speciālista ieteikumiem, kā pamanīt labos darbus


T. Vilsons: "Agrāk, kad vidusskolēni man rādīja savus darbus, es priecīgi teicu: "Es ar tevi ļoti lepojos!" Es tiešām biju laimīgs par viņiem, bet kaut kas nebija pareizi ar manu komunikāciju. Pirmkārt, pēc manas uzslavas neveidojās dialogs. Otrkārt, uzslava it kā kļuva par mērķi, uz ko tiekties. Kad tā saņemta, turpināt virzīties tālāk vairs nav vajadzības?"

 

 

"Tu esi lielisks!", noved dialogu strupceļā. Palielīja, ka labi un kas tālāk? Ko tieši es izdarīju labi? 

 


"Pastāsti vairāk"

Iespējams, “pastāsti vairāk” ir viena no labākajām frāzēm, kas mudina pusaudzi apstāties un izbaudīt panākumu brīdi, ļaujot pastāstīt, kā tieši viņš ir rīkojies, domājis un darījis, lai viņam izdotos. Ja bērns ir runīgs, viņš visu izstāstīs pats, bet kautrīgākie ir jāpamudina uz sarunu.

Skolēns: "Es dziedu solo daļu korī."
Es: "Forši! Pastāsti, kā bija dziedāt korī solo?"
Students: "Es vakar saņēmu autovadītāja apliecību!"
Es: "Apsveicu! Pastāstiet man, kā notika eksāmens."

Šī stratēģija ļauj bērnam izgaršot mirkļa burvību, un vienlaikus pašam izlemt, cik daudz dalīties ar pieaugušo. 
 

"Tu droši vien jūti..."

Reklāma
Reklāma

Pievērs uzmanību pusaudža emocijām. Tas palīdzēs apzinātāk (cik mūsdienīgi!) un pilnīgāk izjust tā brīža sasnieguma un notikuma nozīmību. 

 Lai palīdzētu bērnam formulēt savas jūtas, var izdarīt pieņēmumu. Tā vietā, lai "Es lepotos ar tevi", var teikt: "Oho! Tas ir ļoti aizraujoši. Tu droši vien ļoti lepojies ar sevi?"


"Joprojām atceros pirmo reizi, kad izmantoju šo tehniku. Savās nodarbībās es vērsos pie skolēna, kurš kautrīgi dalījās ar labu atzīmi. Priekšmetd viņam vienmēr padevās ar grūtībām. Tā vietā, lai teiktu: "Es lepojos ar tevi," es teicu: "Es zinu, cik smagi tu esi strādājis. Jums ir jābūt ļoti priecīgam, ka viss izdevās!" viņš uz mani ar sajūsmu paskatījās un atbildēja, ka tā ir, " stāsta pedagogs.

Pusaudžiem, kuri tikai attīsta savu emocionālo uztveri un vārdu krājumu savu sajūtu nosaukšanai, ir svarīgi dzirdēt kādu no malas, kas plīdz formulēt to, kas ar viņu notiek. 

 

Skaties video ieteikumus, kā ar bērnu sarunāties par skolu

 

“Kā tev tas izdevās?”

Galvenais skolotāja uzdevums, mācot bērnus un jauniešus, ir ļaut viņiem pašiem apgūt tos rīcības modeļus, kas ved uz panākumiem un sasniegumiem.  Ja skolēns vai students ir uzrādījis labus rezultātus, pajautā, kā viņam tas izdevās. “Tev ir augstākais vērtējums matemātikā. Esi labi apguvis vielu. Kā tev tas izdevās? ” 

Ļauj skolēnam soli pa solim izstāstīt, kā viņš ir mācījies un kādas kļūdas un atklājumus ir piedzīvojis savā mācību procesā. Vienam tas būs vieglāk, citam, kas nav tik spēcīgs stāstījās, būs grūtāk ("Nezinu", “Tests bija viegls"), bet šis treniņš uzlabos izpratni par konkrētajam bērnam piemērotu mācīšanās metodi.  Palīdzi ar uzvedinošiem jautājumiem. 

 

“Es  novērtēju…” 

Vārdu “Es lepojos” vietā labāk izvēlēties “Es apbrīnoju, es novērtēju…”, jo tādējādi pieaugušais uzmanību vērš nevis uz to, ka jaunietis ir viņu iepriecinājis (jo neviena pienākums nav iepriecināt otru) , bet gan to, ka skolēns ir izdarījis kaut ko patiešām lielisku. Tā ir lieta, ko otrā cienīt.