Tiesībsargs grib noteikt konkrētu laiku, cikos būtu agrākais, kad sākties mācību stundām

Ikviens, kurš ikdienā piedzīvo rītus kopā ar bērniem, jūnijā bija aicināts piedalīties Tiesībsarga veiktajā aptaujā par ģimenes paradumiem agrajos rītos. Tiesībsargs ar aptaujas palīdzību vēlas noskaidrot, kā izglītības iestādes organizē bērnu mācību laiku. Vai bērnu rīti nav pārāk agri?
Risinājums iet agrāk gulēt objektīvi nav izpildāms.

FOTO: Shutterstock.com

Risinājums iet agrāk gulēt objektīvi nav izpildāms.

Diskusijas par šo jautājumu sabiedrībā uzvirmo ik pa laikam, un arī Tiesībsargs agrāk ir norādījis uz nepilnībām mācību laika organizācijā, vēsta “360TV ZIŅneši”.

 

Vairumā skolu mācību stundas sākas  jau astoņos vai pat pusastoņos no rīta. Pašlaik valstī nav vienota regulējuma, kāds būtu laiks, par kuru agrāk stundas nedrīkstētu sākties.

 

Tiesībsargs jūnijā aicināja Latvijas iedzīvotājus atbildēt uz aptaujas jautājumiem - cikos viņu bērns ceļas, cikos parasti sākas stundas? Aptaujas dati tiekot analizēti, bet atsevišķas atbildes jau tagad pārsteidzot. Piemēram, ir skolas, kurās mācību stundas sākas jau plkst. 7:20.

 

Ruta Siliņa, Tiesībsarga biroja pārstāve stāsta: “Ja bērnam skolas sākas tik agri, viņš vienkārši  nav spējīgs apgūt vielu. Kā mēs kā valsts varam gribēt attīstīt dažādas zinātnes, kas prasa arī pulksten deviņos un desmitos lielu kapacitāti saprast, būt pacietīgam, koncentrēties? Kāpēc mēs  prasām, lai bērni pulksten astoņos sāktu apgūt šo vielu? Mēs kā pieaugušie, cik mundri un jaunu informāciju apgūt griboši esam tādā rīta stundā? Kāpēc mēs no bērniem to prasām?”

Tiesībsargs rosinājis gan Veselības ministriju, gan  Izglītības un zinātnes ministriju valstiskā līmenī noteikt, kāds laiks būtu agrākais, kad varētu sākt mācības skolās, taču priekšlikums nav guvis atbalstu.

Reklāma
Reklāma

Tikmēr Veselības ministrijā norāda: “Ja mācību  stundas sākas 7:20 vai 7:30 un bērns nav pietiekami izgulējies, tā tomēr ir vecāku atbildība, kā organizēt bērna došanos pie miera.”

 

“Risinājums iet agrāk gulēt objektīvi nav izpildāms. Varbūt tas strādā uz maziem bērniem, bet pusaudžu vecumā pētījumi rāda, ka tas, kas notiek viņu organismā, neļauj iemigt astoņos vai deviņos vakarā,” papildina Ruta Siliņa. Turklāt vairums bērnu apmeklē interešu pulciņus, kas bieži vien beidzas vēlu vakarā, īpaši futbola, tenisa vai hokeja nodarbības.

 

Izglītības un zinātnes ministrijā akcentē, ka noteikt, cikos sākas mācību stundas, ir pašvaldību atbildība, un plānojot stundu laika sākumu, iesaka izvērtēt, kā tas ietekmē skolēnu veselību.

 

Avots: Jauns.lv/360TV

Saistītie raksti