Vai narkotikas joprojām ir populāras jauniešu vidū, un kādas tieši?

"Šobrīd ir modīgāk lietot tieši narkotiskās vielas," atklāj sertificēta narkoloģe un psihiatre Rita Kuzņecova, "turklāt dati rāda, ka narkotisko vielu lietojums aizvien pieaug."
Bīstama tendence ir normalizēt psihotropo vielu lietošanu.

FOTO: Shutterstock.com

Bīstama tendence ir normalizēt psihotropo vielu lietošanu.

Rakstu sērija "Bērns un atkarības" veidota sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centru (SPKC).

 

Psihotropo vielu veids gan ir nemainīgs. Speciāliste kā populārāko min amfetamīnu, bet ja naudas ir vairāk, tad tas ir kokaīns, marihuāna: “Viss, kas ir tablešu un smēķējamā formā,” piebilst Rita Kuzņecova. 

 

Speciāliste norāda uz vēl kādu bīstamu tendenci – ja salīdzinoši nesen ziņas, ka kāds no pazīstamiem cilvēkiem ir narkomāns, izraisīja neticību, pārsteigumu, arī nosodījumu, tad tagad narkotiku lietošana tiek normalizēta: “Tiek uzskatīts, ka tad, ja psihotropās vielas lieto tablešu vai smēķējamā formā, tā nav tāda īsta narkomānija. Tas tiek romantizēts, un tāpēc netiek aktualizēts kā problēma.”

 

Rita Kuzņecova atklāj, ka tendence nemainīgi paliek ekstazī (MDMA) un pēdējā gada griezumā jaunais 2C-B tablešu formā, kas ir ļoti līdzīgs preparāts kā pieminētais MDMA. 


Kas tas ir un kāpēc jaunieši to izvēlas? 

“Es to saucu par “mīlestības” narkotiku, jo tas ir empatogēns – tas rada siltuma sajūtu starp apkārtējiem cilvēkiem. Gan 2C-B, gan MDMA ir uz vienas bāzes veidotas psihotropās vielas, un, manuprāt, šī jauniešu populārā narkotika arī atspoguļo sociālās problēmas mūsdienu sabiedrībā,” norāda narkoloģe, psihiatre.

 

Reklāma
Reklāma

Nekur nav pazudis arī amfetamīns. Tas ir psihostimulators, kas ļauj cilvēkam vairāk, intensīvāk darboties. ārste saka: “Mūsdienu sabiedrība ir aizvien pieprasošāka. Ja tu gribi būt veiksmīgs, tad tev jābūt ļoti darbspējīgam, vienmēr piepaceltā noskaņojumā, un amfetamīns palīdz tādam būt. Pieaug arī kokaīna lietošana, taču vairāk pieaugušo vidū, jo ir dārgāks.”  


Speciālistus īpaši bažīgus dara fakts, ka tirgū atkal pieejami sintētiskie opiāti. “Es patiešām uzskatu, ka tā ir ļoti liela problēma, ja cilvēks sāk lietot nezināmas vielas – tu nezini, cik daudz liela deva vajadzīga, kā tas iespaido u. tml.,” pauž speciāliste. Viņa paskaidro, ka opiātu klases preparātus izmanto arī medicīniskos nolūkos, taču tikai speciālists var pateikt, cik daudz un kādos gadījumos tas vajadzīgs. 

 

Speciāliste gan mudina vecākus neiedziļināties vielu nosaukumos, bet pamanīt, ka jaunietis ko tādu sācis lietot, un izzināt, kāpēc tā noticis. 

 

Plašāk par psihotropajām vielām, kā arī par to, kādi būtu vecāku veicamie pirmie soļi, ja ir aizdomas, ka bērns ir sācis pievērsties kādām no šīm vielām, un kas ģimenē būtu jādara, lai izvairītos no bērnu un jauniešu atkarībām skaties VIDEO.

Par šiem jautājumiem sarunājas vecāku organizācijas Mammām un Tētiem vadītājas vietniece Ella Karele un sertificēta narkoloģe un psihiatre Rita Kuzņecova.

Saistītie raksti