Kāds ir piemērots vecums, lai bērnam iegādātos pirmo viedtālruni; PLUS ekspertu atbildes uz vēl 4 "telefonjautājumiem"
Ekrāna laiks un tā ietekme uz bērniem kļūst arvien nozīmīgāka vecāku sarunu tēma. Mazāku bērnu vecāki uztraucas, cik daudz drīkst rādīt animācijas filmas, bet, kad bērni sasniedz pusaudžu vai pat pirms-pusaudžu vecumu, vecākiem jārisina jauni izaicinājumi, kas saistīti ar viedtālruņiem un sociālajiem medijiem. Ir grūti noteikt, kas ir atbilstoši, un pētījumi par sociālo mediju ietekmi uz mentālo veselību var radīt papildu stresu.
"Meta’s Screen Smart Program" risināja šos jautājumu, sniedzot ekspertu padomus. Lūk, piecas galvenās tēmas, kas vecākus uztrauca visvairāk:
1. Kāds ir pareizais vecums, lai bērnam iegādātos viedtālruni?
“Tas atkarīgs no bērna brieduma, ģimenes vajadzībām un bērna gatavības uzņemties atbildību,” saka psiholoģe Anna-Luīze Lokharta. “Nav vienotas formulas visiem.”
Psiholoģe iesaka, pirms tālruņa nodošanas bērnam, apsēsties un izrunāt veselīgus ieradumus un drošības pasākumus. Piemēram, var uzdot jautājumus:
- “Ko tu domā, ko nozīmē lietot telefonu atbildīgi?”
- “Kā tu sabalansēsi telefonu ar skolu, miegu un ģimenes laiku?”
Tas palīdz bērniem justies iekļautiem un saprast noteikumu jēgu.
2. Kāds ir piemērots vecums, lai bērns pievienotos sociālajiem medijiem?
Psiholoģe aicina novērtēt bērna spēju saprast, kā saglabāt drošību tiešsaistē un izvairīties no nevēlamiem kontaktiem. Arī spēja pārvarēt spiedienu un komforts ar savu identitāti ir būtiski faktori.
“Runājiet ar bērnu par sociālo mediju radīto spiedienu un salīdzinājumiem,” iesaka Anna-Luīze Lokharta. “Atgādiniet, ka ne viss, ko viņi redz tiešsaistē, atspoguļo realitāti.”
3. Kā reaģēt, ja citu vecāku noteikumi par sociālajiem medijiem ir mazāk stingri?
Ja bērns salīdzina jūsu noteikumus ar citu vecāku izvirzītajiem, izmantojiet iespēju izskaidrot savas izvēles.
“Piemēram, varat teikt: “Es saprotu, ka citu vecāku noteikumi ir atšķirīgi, bet mūsu ģimenē mēs vērtējam klātbūtni kopīgajās maltītēs,” iesaka Anna-Luīze Lokharta. “Uzsvērt ģimenes vērtības ir svarīgāk nekā mēģināt kontrolēt bērnu.”
4. Cik daudz ekrāna laika būtu jāļauj?
Psiholoģe Emīlija Edlina norāda, ka svarīgi ir apspriest līdzsvara saglabāšanu, nevis uzstādīt stingras stundas normas. Viņa iesaka pievērst uzmanību tam, vai ekrāna laiks traucē miegu, skolai vai citām aktivitātēm.
“Ja pamanāt, ka bērns spēlē spēles līdz vēlam vakaram un viņam ir grūti aizmigt, var būt noderīgi ieviest noteiktus ierobežojumus,” saka Dr. Edlina. “Tomēr ierobežojumiem jābūt balstītiem uz novērotajām problēmām, nevis patvaļīgiem laika limitiem.”
5. Vai vajadzētu atņemt bērnam telefonu naktī?
Pētījumi rāda, ka viedtālruņu lietošana pirms gulētiešanas ietekmē miega kvalitāti. Psihologi iesaka izveidot “uzlādes staciju” ārpus guļamistabām.
Kā skaidro Anna-Luīze Lokharta, piemēram, var izmantot lietotnes, kas automātiski atslēdz telefonu naktī, lai mazinātu kārdinājumu tajā ieskatīties.
Atklāta un draudzīga komunikācija palīdzēs bērnam izprast šos noteikumus. “Skaidrojiet, ka kvalitatīvs miegs palīdz smadzenēm un ķermenim justies labāk. Tas ir svarīgi mums visiem,” piebilst Dr. Lokharta.
Vecākiem un bērniem ir būtiski uzturēt atklātu dialogu un kopīgi veidot ekrāna lietošanas noteikumus. Šāda sadarbība palīdz bērniem veidot veselīgus ieradumus un uzlabot attiecības ģimenē.