Atklāj, kā tieši paredzēts veikt skolēnu personīgo mantu pārbaudi. Izsaki savu viedokli, vai piekrīti!

Līdz piektdienai, 17. janvārim, vecāki aicināti piedalīties sabiedriskajā apspriešanā par grozījumiem Izglītības likumā, kas nosaka kārtību skolēnu personīgo mantu pārbaudei un informācijas pārvaldībai skolās.
Ja skolēns piekritīs pārbaudei, tā notiks skolas vadītāja un vēl viena darbinieka klātbūtnē.

FOTO: Unsplash.com

Ja skolēns piekritīs pārbaudei, tā notiks skolas vadītāja un vēl viena darbinieka klātbūtnē.

Šīs izmaiņas stājās spēkā 2024. gada 7. novembrī, un Ministru kabinetam līdz 2025. gada 31. janvārim jāizstrādā konkrēti noteikumi, kas detalizēti regulēs vairākus būtiskus aspektus izglītības iestāžu darbā. Grozījumu mērķis ir uzlabot drošību, caurspīdību un sadarbību starp skolām, skolēniem un viņu vecākiem.

 

Izmaiņu galvenie punkti:

Mantu pārbaudes kārtība skolās: Ja rodas aizdomas, ka skolēns ir ienesis izglītības iestādē bīstamas vielas vai priekšmetus, skolas vadītājam vai pilnvarotai personai būs tiesības pieprasīt uzrādīt un pārbaudīt skolēna personīgās mantas. Šādas darbības tiks veiktas cieņpilni un tikai pēc tam, kad būs izvērtēta situācija un saņemta informācija par iespējamiem riskiem. Ja skolēns piekrīt pārbaudei, tā notiks skolas vadītāja un vēl viena darbinieka klātbūtnē. 

 

Tomēr gadījumos, kad nepilngadīgais skolēns vai viņa vecāki atsakās no pārbaudes, skolai būs pienākums informēt policiju, lai situāciju risinātu likuma ietvaros. Arī pilngadīgi skolēni, kas atsakās no pārbaudes, tiks ziņoti policijai.

 

Ja pārbaudes laikā tiek atrasti bīstami priekšmeti vai vielas, skola nodrošinās to uzglabāšanu un skolēna uzraudzību līdz brīdim, kad situāciju pārņems policija. Par veiktajām darbībām tiks sastādīts akts, kas būs pieejams gan skolēnam, gan viņa vecākiem, tādējādi nodrošinot pārskatāmību un likumību.

 

Informācijas sniegšana un apstrāde par skolēniem: Vecākiem vai pilngadīgiem skolēniem būs pienākums sniegt informāciju par visiem būtiskajiem apstākļiem, kas var ietekmēt mācību procesu. Šī informācija ietvers ziņas par skolēna veselības stāvokli, psiholoģisko labklājību, uztura vajadzībām, nepieciešamību pielāgot fiziskās aktivitātes, kā arī ģimenes un sociālajiem faktoriem. Šie dati tiks iekļauti Valsts izglītības informācijas sistēmā (VIIS), lai nodrošinātu, ka tie ir pieejami situācijās, kad skolēns maina izglītības iestādi.

 

Reklāma
Reklāma

Izglītības iestādes vadītājs būs atbildīgs par šīs informācijas izvērtēšanu un reģistrēšanu. Gadījumā, ja skolēna situācijā notiek izmaiņas, tās nekavējoties jāatspoguļo sistēmā, lai nodrošinātu aktuālu datu pieejamību. Šī kārtība ļaus efektīvāk organizēt mācību procesu un nodrošināt skolēnu vajadzību ievērošanu.

 

Izmaiņas Ministru kabineta noteikumos: Ministru kabineta noteikumos Nr. 474 tiks iekļauti jauni regulējumi, kas nosaka procedūras skolēnu drošības, veselības aprūpes un pirmās palīdzības organizēšanai izglītības iestādēs un to rīkotajos pasākumos. Šie noteikumi ir nodoti sabiedriskai apspriešanai, un līdz 2025. gada 17. janvārim ikvienam ir iespēja sniegt savus priekšlikumus un komentārus.

 

Paredzēts, ka līdz 2025. gada 31. janvārim Ministru kabinets pieņems galīgo lēmumu par grozījumu apstiprināšanu un ieviešanu, nosakot precīzu kārtību, kādā skolās tiek risināti jautājumi, kas saistīti ar skolēnu drošību un informācijas apriti.

 

Reformas mērķis: Šie grozījumi ir izstrādāti, lai skolas vide kļūtu drošāka un sakārtotāka, vienlaikus saglabājot cieņu pret skolēniem un viņu privātumu. Skaidri definētās kārtības mērķis ir palīdzēt risināt krīzes situācijas, veidot pārskatāmu komunikāciju starp skolām, skolēniem un vecākiem, kā arī stiprināt savstarpējo atbildību. Ar šo izmaiņu palīdzību tiks veicināta skolu efektivitāte un uzlabots mācību process, ņemot vērā katra skolēna individuālās vajadzības un drošības prasības.

 

Kā piedalīties sabiedriskajā apspriešanā? 

  • Dodies uz šo lapu: šeit
  • Spied “Pieteikties”;
  • Norādi, ka esi privātpersona;
  • Autentificējies sistēmā ar identifikācijas rīkiem, piemēram, internetbanku, eID, “eParaksts mobile”, “Smart-ID”.

Saistītie raksti