Kad zīdainim jāsāk sēdēt: speciālistes padomi vecākiem

Zīdaiņa pirmie attīstības soļi vienmēr ir aizraujoši un nozīmīgi vecākiem, un sēdēšana nav izņēmums. Kad zīdainim vajadzētu sākt sēdēt un kā vecāki mazulim var palīdzēt, stāsta sertificēta fizioterapeite, "Rimi Bērniem" eksperte Jekaterina Bovtramoviča.
Zīdaiņa attīstība ir unikāla, un katrs bērns apgūst sēdēšanu savā laikā.

FOTO: Shutterstock.com

Zīdaiņa attīstība ir unikāla, un katrs bērns apgūst sēdēšanu savā laikā.

Kad bērns ir gatavs sēdēt?

“Zīdaiņa attīstībai jānotiek atbilstoši viņa fizioloģiskajam vecumam. Proti, pirmajos dzīves mēnešos bērns iemācās turēt galviņu, vēlāk velties un balstīties uz rociņām. 

Aptuveni 6 mēnešu vecumā, kad muguras un vēdera muskuļi kļuvuši stiprāki, bērns var sākt mācīties sēdēt,” stāsta “Rimi Bērniem” fizioterapeite. “Tomēr jāņem vērā, ka šis periods var pagarināties līdz pat 10 mēnešiem vai ilgāk, jo nav vienota vecuma, kad visiem bērniem būtu jāprot sēdēt – katrs attīstās savā tempā.”

 

Vecāku biežāk pieļautās kļūdas

Dažkārt vecāki ievēro, ka zīdainis aptuveni četru mēnešu vecumā, esot guļus pozīcijā, paceļ galviņu, un interpretē to kā mēģinājumu sēdēt. “Taču tas tā nav. Šāda zīdaiņa uzvedība var liecināt par paaugstinātu muskuļu tonusu vai bieži piedāvātu pusvertikālu pozīciju. Tas nenozīmē, ka bērns ir gatavs sēdēt,” uzsver eksperte, akcentējot, ka fizioloģiski veselam zīdainim nav jāmāca sēdēt – viņš pats sasniegs šo posmu. Tomēr, ja bērnam ir konstatēta fiziskās attīstības aizture vai citas neiroloģiskas problēmas, ieteicams konsultēties ar fizioterapeitu. Speciālists ierādīs, kā bērnam palīdzēt apgūt pareizas sēdēšanas pozīcijas.

 

Reklāma
Reklāma

Pareiza sēdēšanas poza

“Svarīgi ir nodrošināt, lai bērns netiktu mākslīgi turēts pussēdus pozīcijās. Ja zīdainis balstās nevis uz sēžas, bet uz krusta kauliem, tas var veicināt nepareizas sēdēšanas stereotipu veidošanos. Šāda prakse ilgtermiņā var negatīvi ietekmēt stāju un muskuļu attīstību,” brīdina Jekaterina Bovtramoviča. Fizioloģiski pareiza sēdēšana ietver apsēšanos caur “četrrāpus” pozīciju, kur bērns rotē iegurni uz sāniem un balstās uz rociņām. Šāda poza veicina muskuļu simetrisku attīstību un pareizu stāju. Speciāliste iedrošina vecākus: 

“Ļaujiet bērnam pašam izlemt, kad viņš ir gatavs sēdēšanai! Jūsu uzdevums ir nodrošināt bērnam kustību brīvību un radīt drošu un attīstošu vidi.”


4 padomi vecākiem

  1. Nodrošini iespēju kustēties: iekārto tādu vidi, lai bērnam būtu pietiekami daudz vietas brīvi kustēties. Kustības veicina muskuļu attīstību un gatavību sēdēšanai.
  2. Nespied sēdēt: neizmanto spilvenus vai citus palīglīdzekļus, lai mākslīgi noturētu bērnu sēdus pozīcijā.
  3. Konsultējies ar speciālistu: ja rodas bažas par bērna attīstību, vienmēr pēc padoma vērsies pie ģimenes ārsta vai fizioterapeita.
  4. Seko līdzi progresam: bērna attīstība notiek pakāpeniski, un ir svarīgi, lai vecāks seko līdzi tam, vai un kā tā notiek.

 

Zīdaiņa attīstība ir unikāla, un katrs bērns apgūst sēdēšanu savā laikā. Ar pacietību un iedrošināšanu vecāki var veicināt pareizu un veselīgu muskuļu attīstību, kas bērnam noderēs turpmākajā dzīvē.

Saistītie raksti