Zīdaiņa higiēna: svarīgākie ikdienas un iknedēļas rituāli
“Zīdaiņu higiēna ir ne tikai svarīga ikdienas aprūpes daļa – šis ir īstais brīdis izbaudīt kopā būšanu un stiprināt saikni ar savu mīļo bērniņu. Higiēnas procedūru laikā maigi jāsarunājas ar bērnu, stāstot, kas un kāpēc tagad tiks darīts, glāstiet un mīļojiet savu mazuli,” teic “Rimi Bērniem” eksperte Jekaterina Bovtramoviča.
Ādas kopšana
Sejas, ķermeņa, roku un kāju mazgāšanai var izmantot mīkstu vates tamponu, kas samitrināts ar tīru, siltu ūdeni, vai mitru salveti bez alkohola un smaržvielām, maigi noslaukot bērna ādu. Dažkārt ārsti iesaka lietot kumelīšu uzlējumu ādas iekaisušo zonu kopšanai, tomēr mājas apstākļos vislabāk ir mazgāt bērnu vienkārši ar krāna ūdeni.
Ikdienas mazgāšanai nav ieteicams lietot ziepes, jo mazuļa āda ir tīra un neprasa papildu mazgāšanas līdzekļus. Ja āda ir ļoti sausa, var būt nepieciešami mitrinoši krēmi, taču pirms to lietošanas jākonsultējas ar pediatru.
Ir noteiktas ķermeņa zonas, kurām jāpievērš īpaša uzmanība:
- Paduses – nepieciešams pilnībā atvērt rociņu un rūpīgi iztīrīt šo zonu.
- Kakla krokas un kāju krokas – dažkārt šīs vietas netiek pilnīgi iztīrītas, un tas var izraisīt iekaisumu. Āda kļūst sārta, uz tās uzkrājas baktērijas, kuru darbības rezultātā var rasties nepatīkama smaka.
Rūpīga un saudzīga ādas kopšana palīdzēs izvairīties no kairinājuma un saglabāt bērna ādu veselīgu.
Autiņbiksīšu maiņa
Autiņbiksītes jāmaina ik pēc 2–3 stundām, pēc katras vēdera izejas vai tad, kad tās ir pilnas. Mazuļa dibenu ieteicams mazgāt ar siltu ūdeni vai izmantot speciālās mitrās salvetes. Pēc mazgāšanas jāļauj ādai nedaudz apžūt un, ja nepieciešams, jāuzklāj krēms pret izsutumiem.
Īpaši svarīgi ir izvēlēties piemērota izmēra autiņbiksītes, lai tās nespiestu un neradītu diskomfortu bērnam. Mainot autiņbiksītes, jāievēro hendlinga pamatprincipi, jo tie veicina bērna harmonisku attīstību.
Autiņbiksīšu maiņas laikā var arī nedaudz pavingrot ar zīdaini – izkustināt rociņas un kājiņas, pagriezt uz vēdera un maigi paglaudīt muguriņu. Tas sniegs bērnam patīkamas sajūtas un palīdzēs veidot ciešāku kontaktu ar viņu.
Zīdaiņa pēdu masāža vecāku rokām
Nabas kopšana (pirmajās dzīves nedēļās)
Nabiņu nepieciešams uzturēt sausu un tīru. Ārsti iesaka to tīrīt ar spirta salvetēm, un dažkārt var izmantot arī antiseptisku šķīdumu, piemēram, hlorheksidīnu.
Svarīgi sekot līdzi, vai autiņbiksītes nav uzliktas pārāk cieši un neberzē nabas zonu – lai mazinātu kairinājuma un infekcijas risku. Ieteicams regulāri veikt gaisa peldes, lai āda ap nabas rajonu varētu brīvi elpot un ātrāk sadzīt.
Vannas procedūras
Zīdaini var mazgāt vannā 2–3 reizes nedēļā (ja tas ir ikvakara rituāls, tad vannoties var katru dienu), taču rokas, seja un dibens jāmazgā katru dienu. Mazgāšanai drīkst izmantot mazuļiem paredzētu šampūnu vai ziepes bez smaržvielām un parabēniem. Ūdens temperatūrai jābūt aptuveni 37 °C. Pēc vannas ādu nosusina ar mīkstu dvieli un, ja nepieciešams, uzklāj mitrinošu losjonu.
Papildus vannošanai zīdainim var veikt gaisa peldes, kas ir lieliska norūdīšanas procedūra. Tās palīdz ādai elpot, novērš izsutumus un stiprina imūnsistēmu.
Ieteicamais gaisa peldes ilgums pēc vecuma:
- Jaundzimušajiem (0–1 mēnesis): sākt ar 2–3 minūtēm, pakāpeniski palielinot līdz 5 minūtēm.
- 1–3 mēneši: 5–10 minūtes.
- 3–6 mēneši: 10–15 minūtes, ja mazulis jūtas labi.
- 6 un vairāk mēneši: līdz 20 minūtēm, īpaši pēc autiņbiksīšu maiņas.
- Svarīgi! Istabas temperatūrai jābūt 22–24 °C. Zīdaini novieto uz mīkstas segas vai dvieļa, lai nodrošinātu komfortu.
Peldēšana lielajā vannā
Sākot no 2–3 mēnešu vecuma, ja ir iespēja, ieteicams peldināt zīdaini lielajā vannā, jo tajā ir vairāk vietas kustībām. Peldes laikā vecākiem jātur mazulis guļus pozīcijā uz muguras, bērns jāvirza no viena vannas gala uz otru, ļaujot brīvi kustēties rokām un kājām. Šāda peldēšana veicina mazuļa fizisko attīstību, uzlabojot muskuļu tonusu un kustību koordināciju. Peldēšanas ilgums: līdzīgs gaisa peldēm, ja bērns jūtas komfortabli ūdenī.
- Drošība! Nekādā gadījumā neatstājiet bērnu vienu bez uzraudzības vannas istabā, pat ja viņš jau prot sēdēt!
Matu un galvas ādas kopšana
Zīdaiņa galvas ādu var mazgāt 1–2 reizes nedēļā ar bērnu šampūnu vai tikai ar tīru ūdeni, ja nav nepieciešamības lietot mazgāšanas līdzekļus. Ja uz galvas ir piena krevele, to var mīkstināt, izmantojot speciālu eļļu vai losjonu: uzklāj līdzekli, maigi iemasē galvas ādā un pēc tam nomazgā. Pēc mazgāšanas kreveli var uzmanīgi izķemmēt ar speciālu mazuļu matu suku.
Acu un ausu kopšana
Acu tīrīšana – izmanto vates tamponu vai vates plāksnīti, kas samitrināta vārītā ūdenī. Acis jātīra no ārējā kaktiņa uz iekšējo, katrai acij lietojot jaunu vates tamponu. Dažkārt ārsti iesaka acu tīrīšanai izmantot kumelīšu uzlējumu.
Ausu tīrīšana – neizmanto vates kociņus! Jātīra tikai auss gliemežnīcas ārējā daļa, lietojot mitru vates tamponu vai salveti.
Mutes dobuma kopšana
Pat ja zīdainim vēl nav izauguši zobi, mutes dobuma higiēna ir svarīga un jāveic regulāri. Pirms zobu parādīšanās ieteicams notīrīt smaganas ar mitru marlīti vai speciālu pirkstiņu birstīti. Šī kopšana palīdz profilaktiski novērst pudeļu kariesu un uzturēt mutes dobuma veselību. Procedūru vēlams veikt divas reizes dienā – no rīta un vakarā.
Zīdainis vingro mājās!
Nagu griešana
Zīdaiņa nagus ieteicams griezt reizi nedēļā ar speciālām mazuļu šķērītēm vai knaiblītēm. Vislabāk to darīt, kamēr mazulis ir atpūties, mierīgs un vērsts uz sadarbību. Nagi jāgriež taisni un īsi, īpaši kāju nagi, lai novērstu to ieaugšanu. Roku nagus var mazliet noapaļot, lai stūri nebūtu asi. Griežot nagus, jāuzmanās, lai nesavainotu zīdaiņa maigo ādu.
- Roku nagi aug ātri, tāpēc tie jākopj 1–2 reizes nedēļā.
- Kāju nagi aug lēnāk, un tos pietiek griezt reizi 2–3 nedēļās.