Vai arī pusaudži var kļūt par bērnu aukli un saņemt pašvaldības līdzfinansējumu?

Likums nosaka, ka bērnu nedrīkst atstāt vienu līdz 7 gadu vecumam un mazākus bērnus var pieskatīt bērns no 13 gadu vecuma (bērnu tiesību aizsardzības likums). Vai tas nozīmē, ka jau 13 gadu vecumā ir iespējams iziet kursus un iegūt aukles sertifikātu?
Par bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēju (aukli) drīkst reģistrēties personas no 13 gadu vecuma.

FOTO: Shutterstock.com

Par bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēju (aukli) drīkst reģistrēties personas no 13 gadu vecuma.

Kā skaidro Izglītības kvalitātes valsts dienesta Kvalitātes nodrošināšanas departamenta Pārvaldes vecākā referente Kristīne Tālberga, par bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēju (aukli) drīkst reģistrēties personas no 13 gadu vecuma. Nodarbinot šādu auklīti, jāievēro Darba likumā noteiktais. Taču tas, vai bērnam pienāksies pašvaldības līdzfinansējums, ir katras pašvaldības kompetencē. Kā skaidro Tālberga, 13 gadu vecumā bērns, visticamāk, nevarēs strādāt pilnas 8 stundas, bet tikai 4. No tā tad arī atkarīgs būs līdzfinansējuma apmērs. 

 

Kas jāzina, ja vēlies kļūt par aukli?

Lai varētu reģistrēties Bērnu uzraudzības pakalpojumu sniedzēju reģistrā, personai jāatbilst MK noteikumu 9.punktā noteiktajiem kritērijiem: 

  • Persona nav izdarījusi  Bērnu tiesību aizsardzības likuma 72.pantā minētos pārkāpumus vai noziedzīgus nodarījumus;
  • Ar tiesas lēmumu personai nav pārtrauktas vai atņemtas aizgādības tiesības vai ar bāriņtiesas lēmumu persona nav atcelta no aizbildņa pienākumu pildīšanas to nekārtīgas pildīšanas dēļ, vai tai nav atņemts audžuģimenes vai viesģimenes statuss, ja tā nav pildījusi attiecīgos pienākumus atbilstoši bērna interesēm;
  • Personai ir apliecība par prasmēm sniegt pirmo palīdzību, ja vien persona zināšanas pirmās palīdzības sniegšanā nav apguvusi pieaugušo formālās izglītības programmas vai profesionālās pilnveides izglītības programmas ietvaros;
  • Persona ir apguvusi profesionālās pilnveides izglītības programmu bērnu aprūpes jomā (ne mazāk kā 40 stundas klātienē ietverot, piemēram, mācības par bērna attīstības vecumposmiem, rīcību situācijās, kas apdraud bērna drošību, mediāciju), ja tiek sniegts pilna laika pakalpojums un pakalpojuma sniegšanā iesaistītajai personai nav vidējās profesionālās pedagoģiskās vai augstākās pedagoģiskās izglītības vai nav iegūta aukles profesionālā kvalifikācija.  
  • Ja speciāla izglītības pedagoģijā nav iegūta, pietiek, ja ir izieti speciāli kursi auklēm, taču svarīgi, lai tie būtu akreditēti  Izglītības kvalitātes valsts dienestā (IKVD), skaidro Lvportals.lv

Nedrīkst aizmirst, ka auklītei ir jāveic obligātās veselības pārbaudes, lai būtu derīga medicīniskā jeb t.s. sanitārā grāmatiņa. To iespējams nokārtot, dodoties pie ģimenes ārsta.  

Tāpat, ja persona vēlas sniegt bērna uzraudzības pakalpojumus, tai jāreģistrējas Valsts ieņēmuma dienestā (VID) kā  individuālajam komersantam vai kā saimnieciskās darbības veicējam.

 

Ja persona, kas vēlas strādāt par aukli, atbilst visām prasībām, tā var doties uz IKVD un reģistrēties Bērnu uzraudzības pakalpojumu sniedzēju reģistrā. Lai reģistrētos, jāiesniedz šādi dokumenti:

Reklāma
Reklāma
  • aizpildīts iesniegums (paraugs pieejams IKVD mājaslapā);
  • apliecības par prasmēm sniegt pirmo palīdzību kopija (uzrādot oriģinālu);
  • dokumenta, kas apliecina, ka persona ir apguvusi profesionālās pilnveides izglītības programmu bērnu aprūpes jomā, kopija (uzrādot oriģinālu).

 

Dokumentus var iesniegt IKVD klātienē vai nosūtot pa pastu (Zigfrīda Annas Meierovica bulvāris 14, Rīga, LV-1050), kā arī elektroniski ikvd@ikvd.gov.lv (elektroniskā veidā iesniegtie iesniegumi tiek pieņemti izskatīšanai tikai tad, ja tie ir parakstīti ar drošu elektronisko parakstu un tiem pievienots laika zīmogs).
 

Reģistrācija ir bezmaksas. Lēmumu par pakalpojuma sniedzēja reģistrāciju IKVD pieņem mēneša laikā pēc iesnieguma saņemšanas. Triju darba dienu laikā pēc lēmuma pieņemšanas IKVD to publicē mājaslapā. Pēc pakalpojuma sniedzēja vēlmes IKVD bez maksas izsniedz reģistrācijas apliecību.

 

Katrā pašvaldībā līdzmaksājums sertificētām auklēm atšķiras. Piemēram, Rīgā tas šobrīd sasniedz 242.66  eiro. Par to, kāds ir līdzfinansējuma apjoms jāinteresējas konkrētajā pašvladībā. 

 

Avots: LVportals.lv

Saistītie raksti