"Rīgā tā neviens nedara!" Mamma dalās pieredzē, palaižot dēlu strādāt uz ASV
2024. gada vasarā programmā piedalījās 1039 studenti. 481 no tiem bija no ASV un 558 no Eiropas, tai skaitā – arī 98 motivēti studenti no mūsu valsts, kuri devās uz Amerikas Savienotajām Valstīm, lai iegūtu darba pieredzi, jaunas zināšanas, pilnveidotu savas personīgās rakstura īpašības un arī nopelnītu.
Vasaras programma kā iespēja labāk izprast, ko vēlies no dzīves
“Par vasaras programmu studentiem biju padzirdējis vēl vidusskolā, kad aizdomājos par to, ko darīšu tālāk savā dzīvē, taču toreiz tā likās visai nesaprotama,” atzīst Gustavs.
Tikai pēc vairāk kā gada, jau izmēģinot mehatronikas studiju programmu RTU un iegūstot pieredzi, strādājot vasarā Norvēģijā, jaunietis saprata, ka uzņēmējdarbība viņam ir tuvāka. Par Southwestern Advantage studentu programmu viņam izstāstīja skolas biedrene, un jaunietis devās uz programmas veidotāju biroju Rīgā, lai uzzinātu par savām iespējām un potenciālajiem ieguvumiem.
“Pēc programmas prezentācijas sapratu, ka pārdošanas prasmes var noderēt jebkurā dzīves situācijā – vai tās būtu viens pret viens pārdošanas, vai pārliecināšanas un prezentēšanas spēja, vai, piemēram, prasmes, kas nepieciešamas, veidojot savu uzņēmumu,” tā Gustavs Vanags.
Iespēja iegūt darba pieredzi ārzemēs, nepārtraucot studijas Latvijā
Gustava vecāki, uzzinot par dēla plāniem aizbraukt uz ASV, bija pieņemoši un atbalstoši. Inga Vanaga, Gustava mamma, saka: “Es noteikti nebiju tas vecāks, kas uztvēra dēla ideju ar bažām vai skepsi, biju atbalstoša, jo iepriekš jau biju dzirdējusi, ka jaunieši, tai skaitā no Balviem, ir piedalījušies šajā programmā. Arī mūsu attālākā ģimenes lokā bija kāds, kas startēja programmas ietvaros. Turklāt, tā kā esmu angļu valodas skolotāja, man bija prieks, ka manam bērnam varētu rasties iespēja doties pāri okeānam, iepazīties ar jaunu kultūru un pilnveidot svešvalodas prasmes.”
“Jebkādas bažas un satraukumu palīdzēja novērst arī vecāku iepazīstināšana ar informāciju par gaidāmo braucienu un darba organizācijas plānojumu tiešsaistes sarunā ar iepriekšējo dalībnieku vecākiem. Svarīgākais mūsu ģimenei bija saprast, vai pilna laika students varēs nokārtot sesiju, nepārtraucot mācības, jo darbs programmas ietvaros ilgst trīs pilnus vasaras mēnešus. Izsmeļošas atbildes noteikti iedeva pārliecības sajūtu par to, ka viss būs labi un izdosies,” turpina Inga Vanaga.
Gatavošanās braucienam uz ASV un jaunu draugu satikšana
Atbildot uz jautājumu par to, vai bija vienkārši sakārtot visas formalitātes, lai dotos strādāt uz ASV, Gustavs atbild pozitīvi: “Ja paskatās uz visu procesu, neiedziļinoties, var likties, ka ir grūti, taču īstenībā programmas dalībniekiem blakus vienmēr ir vairāki cilvēki, kas atbalsta un palīdz iziet visus soļus kopā ar tevi.”
Southwestern kompānijas galvenā ēka atrodas Našvilā, ASV Tenesī štata galvaspilsētā. Lai pārvarētu šo attālumu, jāveic divi lidojumi. “Uzreiz pēc atlidošanas studentiem sākas intensīvas pārdošanas skola. Te papildinām zināšanas, ko ieguvām, gatavojoties dalībai programmā ar mentoriem Latvijā. Tas ir liels ieguvums – programmas ietvaros tu nekad nepaliec viens, sadraudzējies ar programmas dalībniekiem un uz ASV brauc jau draugu kompānijā,” stāsta Gustavs.
Dalībnieku drošība pirmajā vietā
Programmas dalībnieki parasti dzīvo viesģimenēs vai viesnīcās. Jaunietis atzīst, ka vienmēr ir juties drošībā: “Man apkārt visu laiku bijuši ļoti draudzīgi un atvērti cilvēki, ir visai patīkami, kad arī nepazīstamie tev uzsmaida un pamāj ar roku. Rīgā tā neviens nedara.”
Par studentu drošību rūpējas programmas veidotāji: “Reizi nedēļā programmas dalībniekiem atnāk e-pasts ar lūgumu ievadīt informāciju par viņu atrašanās vietu. Ģimenes, kurās dzīvo studenti, tiek rūpīgi izvēlētas un pārbaudītas, programmas veidotāji arī regulāri brauc ciemos, lai saņemtu objektīvu un reālu priekšstatu par situāciju,” papildina Gustavs.
Arī jaunieša mamma atzīst, ka uztraukumam par Gustava drošību pamata nebija: “Protams, visiem vecākiem ir dīvaina sajūta, kad bērns fiziski atrodas visai tālu, un arī laika ziņā šie trīs mēneši ir jūtami, bet tomēr mums izdevās saglabāt kontaktu. Katru svētdienu mēs sazvanījāmies ar Gustavu un vienmēr zinājām, kā viņš jūtas, ko dara un kur atrodas. Turklāt programmai ir izveidots Facebook konts, kurā tiek publicēta informācija par tās dalībniekiem. Kontam sekoja līdzi visa ģimene – arī vecvecāki!”
Visas dzīves pieredze, ko iegūsti vienas vasaras laikā
Atskatoties atpakaļ, Gustavs secina, ka, pateicoties dalībai vasaras programmā, viņš ieguva pārliecinātību sevī, iemācījās smagi strādāt, saprata, kā uzturēt pozitīvu domāšanu – pat tad, ja kaut kas neizdodas. Jaunietis uzlaboja arī komunikācijas spējas un angļu valodas zināšanas. Pēc Gustava vārdiem, šobrīd iegūtā pieredze, zināšanas un spējas ļoti palīdz studijās – prezentācijās vai gadījumos, kad ar kādu nepieciešams vienoties.
“Iepriekš guvu pieredzi, vasarā strādājot Norvēģijā, kur es lasīju zemenes. Šobrīd, kad es varu salīdzināt, droši varu teikt, ka toreiz vienkārši apmainīju savu laiku pret naudu. Vasaras programma ASV ļāva man ne vien saņemt samaksu par paveikto, bet arī iegūt reālu pieredzi un zināšanas,” saka Gustavs.
Arī Inga atzīst, ka dzīves pieredze, patstāvība, problēmsituāciju risināšana, disciplīna un prasme plānot savu laiku, spēja labāk izprast ļoti dažādus cilvēkus, ir lielākais ieguvums no dalības vasaras programmā: “Man liekas, ka mans dēls ir ieguvis dzīves pieredzi, kuru citi iegūst garākā dzīves laikā. Šis noteikti bija tāds pamatīgs izkāpiens no komforta zonas. Es kā vecāks noteikti novērtēju tos ieguvumus un secinājumus, kādus Gustavs ir saņēmis.”