Kā sarunāties ar partneri par savām vajadzībām? Dažas frāzes ieteikumiem
Lai saruna izdotos un partneri viens otru sadzirdētu, ir nepieciešams iziet no “Man vajag” un “Man pienākas” pozīcijas. Tas nozīmē nerunāt caur savām emocijām. Emocijas krīzes situācijā ir ļoti sakāpinātas un ir normāli, ka tās lēkā, un ir te prieks, te panīkums. Dienas laikā emocijas var mainīties un ir brīži, kad gribas pacelt balsi un pateikt tādas destruktīvas frāzes kā “Viss man vienai jādara”, “Tu nekad nepalīdzi”, “Tev atkal vienalga”.
Kad ir apzināta vajadzība, ir jādefinē tas, kādā veidā šo vajadzību esošajā situācijā var apmierināt un kāds varētu būt situācijas risinājums.
Tā vietā psiholoģe par savām sajūtām un emocionālo stāvokli iesaka runāt caur savu vajadzību prizmu. Tas ļaus cilvēkam sev pašam nodefinēt, kas īsti ir tas, kas viņam ir vajadzīgs (varbūt nemaz nav tik traki?). Kad ir apzināta vajadzība, ir jādefinē tas, kādā veidā šo vajadzību esošajā situācijā var apmierināt un kāds varētu būt situācijas risinājums. Pēc tam ir jāapdomā un ir vērts nākt klajā ar konkrētu piedāvājumu – ko šajā situācijā var iesākt. Šāds sarunas plāns neveicinās konfliktus.
Lūk, dažas frāzes, lai nekultivētu liekas emocijas un neveicinātu strīdus:
- Man šobrīd ir nepieciešams...
- Es jūtos...
- Mani satrauc...
- Es negribu jūs iesaistīt...
- Man pašam ir sev jāpalīdz...
- Man vajag izventilēt emocijas…
- Man ienāca prātā, ko es varētu izdarīt...
- Man varētu palīdzēt pastaiga mežā sestdien...
- Kā ir ar taviem plāniem?
- Ko mēs varam ar tevi izdarīt, lai tu justos labāk?