Bērni realitātes šovos: izklaide vai bērnu tiesību pārkāpums?
![Ziņošana atbildīgajām iestādēm un sabiedrības informēšana ir galvenie soļi, lai nepieļautu bērnu tiesību pārkāpumus.](https://mutcdn.fra1.digitaloceanspaces.com/125529/conversions/shutterstock_2544696587-696x464.jpg)
FOTO: Shutterstock.com
Ziņošana atbildīgajām iestādēm un sabiedrības informēšana ir galvenie soļi, lai nepieļautu bērnu tiesību pārkāpumus.
Vai šovos un raidījumos netiek pārkāptas bērnu tiesības un kādas sekas tie rada, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" diskutēja Latvijas Universitātes profesore, klīniskā psiholoģe un ģimenes terapeite Baiba Martinsone, Bērnu aizsardzības centra Uzticības tālruņa nodaļas vadītāja Lāsma Lagzdiņa un vecāku organizācijas "Mammām un tētiem" vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa.
Vecāku ambīcijas pāri bērnu labbūtībai
Profesore Baiba Martinsone pauda bažas par to, kā bērni tiek izmantoti dažādos televīzijas šovos. Pētījumos pierādīts, ka agrīna publiskā atpazīstamība bērniem var radīt gan emocionālus, gan identitātes veidošanas izaicinājumus. “Vecāku uzdevums ir gādāt par bērna labklājību, bet bieži vien realitātes šovos tiek sasniegts pretējais – bērni tiek pakļauti nevajadzīgam emocionālam spiedienam, kas var radīt ilgtermiņa sekas,” skaidroja profesore.
Viņa uzsvēra, ka populāritāte, ko daži vecāki meklē caur šiem šoviem, ir ilūzija: “Bērni tiek mudināti iesaistīties sarunās un situācijās, kas neatbilst viņu vecumam. Tas var radīt deformētu pašapziņu un attiecību modeļus, kas bērnā neapzināti veidojas.”
Nevietā piemērotas tēmas un uzvedība
Realitātes šovos nereti tiek apspriesti pieaugušajiem domāti temati, kā seksualitāte, vardarbība un rupjība, bērniem klātesot. “Bērni uztver apkārt notiekošo kā normu, ja pieaugušie to atbalsta vai par to smejas,” norādīja Baiba Martinsone. Viņa uzsvēra, ka
televīzija būtiski ietekmē sabiedrības uzskatus un attieksmi, tāpēc nepieciešama lielāka atbildība no raidījumu veidotājiem.
Bērnu tiesību aizstāvība
Bērnu aizsardzības centrs regulāri saņem ziņojumus par iespējamiem bērnu tiesību pārkāpumiem realitātes šovos. Uzticības tālruņa nodaļās vadītāja Lāsma Lagzdiņa norādīja, ka bērnu tiesību likumi nosaka vecāku un sabiedrības atbildību par bērnu drošību un labbūtību. “Raidījumu veidotājiem vajadzētu sadarboties ar bērnu psihologiem un tiesību aizsardzības speciālistiem, lai nepieļautu potenciālus pārkāpumus,” viņa uzsvēra.
Vecāku organizācijas “Mammām un tētiem” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa papildināja: “Tas, kas mani satrauc, ir ne tikai konkrētie bērni šajos šovos, bet arī, kādu ietekmi tas atstāj uz citām ģimenēm. Mēs radām ilūziju, ka šāda uzvedība ir pieļaujama un pat norma.”
Inga Akmentiņa-Smildziņa uzsvēra, ka sabiedrībai ir pienākums rīkoties un ziņot par pārkāpumiem atbildīgajām institūcijām.
Arī pārējie eksperti piekrita, ka sabiedrība nedrīkst pasīvi noskatīties uz situācijām, kurās bērni tiek izmantoti izklaides industrijā. Ziņošana atbildīgajām iestādēm un sabiedrības informēšana ir galvenie soļi, lai nepieļautu bērnu tiesību pārkāpumus.
“Bērns nav rekvizīts televīzijas šovam. Viņam ir tiesības uz privātumu un drošu vidi. Ikvienam ir jāapzinās, ka sabiedrības attieksme pret šo jautājumu var mainīt situāciju,” rezumēja profesore Baiba Martinsone.
Visu raidījumu klausies ŠEIT.
Raksts sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par aptaujas saturu atbild vecāku organizācija “Mammamuntetiem.lv”.