Izdegusi svešumā, dziedināta dzimtenē – Laines atgriešanās stāsts pēc 20 gadiem Īrijā

Laines Bāliņas dzīves ceļš vijies cauri gandrīz divām desmitgadēm ārpus Latvijas, un tas ir bagāts pārmaiņām, izaicinājumiem un sevis meklējumiem. Pēc divdesmit gadu dzīves un darba Īrijā viņa nolēma atgriezties dzimtajā Valmierā, lai sāktu jaunu posmu un īstenotu savu aicinājumu Latvijā.
Laine Īrijā plānoja pavadīt tikai gadu, bet palika 20!

FOTO: Publicitātes foto

Laine Īrijā plānoja pavadīt tikai gadu, bet palika 20!

Dzīve svešumā: no sezonas darbiem lauksaimniecībā līdz skaistumkopšanas salonam

Laine uz Īriju devās divtūkstošo gadu sākumā, plānojot tur pavadīt tikai gadu, lai pilnveidotu angļu valodu – viņai bija sapnis kļūt par tulkotāju vai žurnālisti. Taču īslaicīgais piedzīvojums izvērtās divdesmit gadu prombūtnē. Gadu gaitā Laine izmēģināja dažādus darbus, sākot ar sezonas darbiem lauksaimniecībā un viesmīles pieredzi, līdz pat darbam lidostas parfimērijas un kosmētikas veikalā. Tieši tur radās interese par skaistumkopšanu, un viņa sāka apgūt šo jomu profesionāli – mācoties kursos un iegūstot nepieciešamās iemaņas, lai varētu strādāt salonā. 

 

Vēlāk Laine nolēma uzdrošināties kļūt par uzņēmēju: viņa izveidoja savu skaistumkopšanas salonu, kur sākumā strādāja viena pati, bet drīz vien paplašināja uzņēmumu līdz nelielai komandai. Viņas neatlaidība un draudzīgums palīdzēja iegūt pastāvīgu klientu loku – vairākums no viņiem bija nevis latvieši, bet gan vietējie iedzīvotāji, kuri novērtēja Laines profesionalitāti.

 

Neskatoties uz ilgo prombūtni, Laine centās nezaudēt saikni ar Latviju. Pēc vairākiem gadiem intensīva darba Īrijā viņa piedzīvoja izdegšanu, kas lika meklēt līdzsvaru un pievērsties savai labsajūtai. Meklējot risinājumus, Laine sāka interesēties par latviskajām tradīcijām, īpaši pirts kultūru. Viņa regulāri brauca uz Latviju, lai mācītos Pirts skolā un atklātu sev šīs tradīcijas dziedinošo spēku. Iegūtās zināšanas Laine sāka pielietot arī praksē – vēl pirms pirmās atgriešanās Latvijā viņa Īrijā rīkoja īpašus sieviešu pilnmēness pirts rituālus, iepazīstinot īrietes ar latviešu tradīcijām. “Nekur citur nav tādas dabas kā Latvijā – augi un pirts rituāli it kā paši spēj dziedināt un ļauj atgūt enerģiju,” viņa atzīst.

 

Atgriešanās Latvijā: ir jābūt plānam

2023. gada nogalē Laine pieņēma drosmīgu lēmumu – slēgt savu salonu Īrijā un atgriezties Latvijā pavisam. “Man vajadzēja pārmaiņas, lai atgūtu, kas es esmu, un saprastu, kas patiesībā vēlos būt,” viņa atzīst. Laines tuviniekiem, draugiem un klientiem šis lēmums bija negaidīts, taču viņa juta, ka tas ir vienīgais ceļš, kā atgūt dzīvesprieku un sevi. Tūlīt pēc atgriešanās viņa metās darbos un izveidoja savu skaistumkopšanas salonu Valmierā. Lai gan ideja šķita pareiza, realitāte nebija tik vienkārša – viss šķita mazliet svešs, un dzimtā pilsēta pa šiem gadiem bija mainījusies. Arī Laine pati bija mainījusies. Bijušie skolas draugi nu bija izveidojuši savas ģimenes un karjeras, un Lainei no jauna bija jāatrod sava vieta dzimtajā pilsētā. Pēc pāris mēnešiem viņa sāka izjust nostaļģiju pēc Īrijas – pietrūka gan tur palikušo draugu un pastāvīgo klientu, gan ierastās vides. 

 

Meklējot līdzsvaru, Laine uz laiku izmēģināja neparastu risinājumu: aptuveni pusgadu viņa pavadīja “uz čemodāniem”, divas nedēļas strādājot Īrijā un divas nedēļas dzīvojot Latvijā. Tas ļāva gan saglabāt saikni ar Īriju un uzticamajiem klientiem, gan nopelnīt iztiku, gan arī izbaudīt Latvijas vasaru. Taču pastāvīgie pārbraucieni lika uzdot jautājumu – kur īsti ir manas mājas? Laine tobrīd nolēma atgriezties uz pastāvīgu dzīvi Īrijā.

 

Lēmums par pilnīgu atgriešanos Latvijā nostiprinājās 2024. gada rudenī. Atgriežoties Īrijā uz ilgāku laiku, Laine saprata, ka tur vairs nejūtas kā agrāk. Materiālā ziņā dzīve svešumā šķita nodrošinātāka, tomēr sirds aicinājums vairs nebija tur. Drīz vien viņa secināja - lai izrautos no iestrēgušā “vāveres riteņa”, jāatgriežas Latvijā un jāpabeidz tas, ko bija nolēmusi sākt dzimtenē. Liktenis palīdzēja pieņemt šo lēmumu – 2024. gada novembrī Laine smagi saslima, kas lika apstāties un ieklausīties sevī. Atveseļošanās laikā viņa atklāja kādu unikālu labsajūtas uzlabošanas metodi – japāņu izcelsmes SPA masāžas procedūru, kas apvieno zāļu uzlējumus, aromterapiju un pirts elementus dziļai relaksācijai. Šī tehnika burtiski apbūra Laini – skatoties video un vēlāk apgūstot to kursos, viņa sajuta ilgstoši nebijušu mieru un piepildījumu. "Tas man deva fantastisku mieru un prieku. Es sapratu, ka vēlos ar šo sajūtu dalīties," stāsta Laine. Ar jauniegūto apņēmību viņa Ziemassvētku laikā atkal atgriezās Valmierā, šoreiz – ar skaidru mērķi ieviest Latvijā pašas izloloto labsajūtas praksi.

Reklāma
Reklāma

 

Tagad Laine Bāliņa Valmierā attīsta savu skaistumkopšanas praksi “Rūžeņa SPA”, apvienojot ilggadējo pieredzi ar jauniegūtām zināšanām par relaksējošām un labsajūtu veicinošām procedūrām. Viņa ir pati pārliecinājusies, cik ļoti mūsdienu cilvēkiem nepieciešams iekšējs miers un atelpa no straujā dzīves ritma, un vēlas to sniegt citiem. Viņas mērķis ir ne tikai veidot savu uzņēmumu, bet arī izglītot cilvēkus par veselīga dzīvesveida un mentālās veselības nozīmi.

 

“Atgriežoties Latvijā, ir jābūt plānam – tam jābūt sirdī. Nevajag nobīties – tu neesi iebraucējs, tu esi latvietis, un Latvija ir tavas mājas,” uzsver Laine, daloties ar atziņu, ko guvusi pati savā atgriešanās ceļā.

 

Papildus pirts rituāliem un labsajūtas procedūrām Laine arī gatavo dabīgo kosmētiku – skrubjus, krēmus un citas ādas kopšanas līdzekļus. Produkti tiek radīti nelielos apjomos, izmantojot dabīgas sastāvdaļas un īpašu rūpību. “Man ļoti svarīgi ir zināt, kas ir tajā, ko uzklāju uz ādas,” stāsta Laine. Viņas darinātā kosmētika ir pieejama ne tikai salonā, bet tiek arī sūtīta viņas uzticamajiem klientiem Īrijā.

 

Domājot par nākotni, Laine cer paplašināt savu darbību un savienot abas viņai nozīmīgās valstis – Īriju un Latviju. Viņa vēlētos uzņemt savus pastāvīgos klientus no Īrijas arī šeit – Valmierā, piedāvājot ne tikai relaksējošas procedūras, bet arī iespēju izbaudīt Latvijas dabas mieru. “Gribētos, lai viņi varētu atbraukt uz Latviju, uz dažām dienām izrauties no savas ikdienas un vienlaikus izjust šo īpašo atmosfēru – klusumu, mieru, dabas tuvumu,” viņa saka. “Un tad arī ļauties procedūrām. Tas būtu tāds pilnvērtīgs atpūtas laiks.”

 

Laine atzīst, ka atgriešanās ceļā nozīmīgu atbalstu sniegusi Vidzemes plānošanas reģiona remigrācijas koordinatore Inga Madžule. “Kad uzzināju par iespēju pieteikties Valmieras novada grantu konkursā remigrantiem, sazinājos ar Ingu. Viņa ļoti cilvēcīgi pastāstīja, kā viss notiek, palīdzēja saprast soļus un vienkārši iedrošināja.” Vēlāk praktisku palīdzību sniedza arī Valmieras novada pašvaldības speciāliste uzņēmējdarbības jautājumos Ingūna Zukure, īpaši granta pieteikuma sagatavošanā. “Tas deva pārliecību, ka man nav viss jādara vienai. Ir cilvēki, kas palīdz,” saka Laine.

 

Laine atklāj, ka Valmieras novada pašvaldības sniegtais atbalsts – 1819,50 eiro – tiks izmantots salona attīstībai. Viņa plāno iegādāties jaunu aprīkojumu un turpināt piedāvāt inovatīvas relaksācijas un labsajūtas procedūras.

Saistītie raksti