10 pārsteidzoši fakti par Valentīndienu, ko tu, iespējams, nezināji

Valentīndiena tiek uzskatīta par romantikas un mīlestības svētkiem, taču aiz šīs dienas slēpjas daudz interesantu vēsturisku un mūsdienu faktu. No tās izcelsmes līdz pārsteidzošām tradīcijām visā pasaulē – šeit ir dažas lietas, kas varētu tevi pārsteigt!
Valentīndiena ir bagāta ar vēsturiskiem, zinātniskiem un kultūras faktiem, kas padara to vēl aizraujošāku.

FOTO: Unsplash.com

Valentīndiena ir bagāta ar vēsturiskiem, zinātniskiem un kultūras faktiem, kas padara to vēl aizraujošāku.

1. Valentīndienas izcelsme nav viennozīmīga

Lai gan Valentīndiena tiek saistīta ar romantiku, tās saknes meklējamas Senajā Romā. Viena no versijām ir par Svēto Valentīnu – priesteri, kurš slepeni salaulāja karavīrus laikā, kad imperators Klaudijs II aizliedza laulības. Vēl viena teorija norāda uz Luperkāliju – pagānu auglības festivālu, kas tika svinēts 13.–15. februārī.

 

2. Pirmā Valentīndienas kartīte tika nosūtīta 15. gadsimtā

Pirmā zināmā Valentīndienas vēstule tika nosūtīta 1415. gadā, kad Orleānas hercogs Čārlzs rakstīja vēstuli savai sievai, atrodoties ieslodzījumā Londonas Tauerā. No tā laika Valentīndienas apsveikumu sūtīšana ir kļuvusi par populāru tradīciju visā pasaulē.

 

3. Valentīndienas komercializācija sākās 19. gadsimtā

Lai gan Valentīndiena agrāk tika svinēta ar personīgām vēstulēm un dzejoļiem, industriālā revolūcija 19. gadsimtā ieviesa masveida apsveikumu kartīšu ražošanu. ASV šī tradīcija kļuva īpaši populāra, pateicoties estētiski izstrādātajām Hallmark kartītēm.

 

4. Visvairāk Valentīndienas kartīšu tiek pārdots ASV

Katru gadu ASV tiek pārdoti apmēram 145 miljoni Valentīndienas apsveikumu kartīšu, padarot to par otru populārāko svētku kartīšu apmaiņas dienu pēc Ziemassvētkiem.

 

5. Japānā Valentīndienā sievietes dāvina šokolādi

Japānā Valentīndienas tradīcijas atšķiras no rietumu pasaules. Sievietes dāvina šokolādi vīriešiem, savukārt mēnesi vēlāk – 14. martā, Baltajā dienā, vīrieši atbild ar dāvanām sievietēm.

 

6. Dažās valstīs Valentīndiena ir aizliegta

Reklāma
Reklāma

Lai gan daudzās valstīs Valentīndiena tiek svinēta plaši, dažās kultūrās šie svētki ir aizliegti. Piemēram, Saūda Arābijā un Pakistānā tiek ieviesti ierobežojumi, jo Valentīndienu uzskata par rietumu ietekmi, kas neatbilst vietējām tradīcijām.

 

7. Sirdspuksti paātrinās, skatoties uz mīļoto

Zinātnieki ir atklājuši, ka, skatoties uz savu mīļoto, sirdsdarbība var paātrināties. Cilvēka smadzenēs aktivizējas zonas, kas saistītas ar baudu, kas var ietekmēt sirdsdarbību.Tas ir viens no daudzajiem pierādījumiem tam, ka mīlestībai ir bioloģiska ietekme uz cilvēka ķermeni.

 

8. Valentīndiena nav tikai par romantisku mīlestību

Daudzās valstīs Valentīndiena tiek atzīmēta ne tikai starp partneriem, bet arī draugu un ģimenes lokā. Piemēram, Somijā un Igaunijā šī diena tiek dēvēta par "Draudzības dienu" un veltīta arī draudzībai.

 

9. Britu mājdzīvnieku īpašnieki tērē tūkstošiem uz Valentīndienas dāvanām saviem mīluļiem

Lielbritānijā arvien populārāka kļūst tradīcija dāvināt Valentīndienas dāvanas ne tikai mīļotajiem cilvēkiem, bet arī mājdzīvniekiem. Statistika rāda, ka katru gadu briti iztērē miljoniem mārciņu, lai iepriecinātu savus četrkājainos draugus.

 

10. Sarkanā roze kā mīlestības simbols nāk no Senās Romas

Sarkanā roze jau kopš Senās Romas laikiem tiek uzskatīta par mīlestības simbolu, jo tā bija veltīta dievietei Venerai – mīlestības un skaistuma dievietei. Mūsdienās sarkanās rozes ir vispopulārākais ziedu veids, ko Valentīndienā dāvina visā pasaulē.

Saistītie raksti