Kad ieraugot VIŅU, sirds sitas kā negudra: kas notiek ķermenī, kad ieraugām savu simpātiju
![Pamanot kādu, kurš mums patīk, sirds sāk pukstēt straujāk.](https://mutcdn.fra1.digitaloceanspaces.com/125573/conversions/photo-1633653331364-9a6f17b9aed5_0-(1).png-696x464.jpg)
FOTO: Unsplash.com
Pamanot kādu, kurš mums patīk, sirds sāk pukstēt straujāk.
1. Sirdsdarbība kļūst ātrāka
Pamanot kādu, kurš mums patīk, sirds sāk pukstēt straujāk. To izraisa simpātiskās nervu sistēmas aktivizēšanās, kas ir saistīta ar “cīņas vai bēgšanas” reakciju. Smadzenes uztver simpātiju kā spēcīgu emocionālu stimulu, izraisot adrenalīna un noradrenalīna izdalīšanos. Šie hormoni palielina sirdsdarbības ātrumu un asinsspiedienu, sagatavojot ķermeni potenciālai darbībai – pat ja šī darbība ir tikai smaids vai saruna.
2. Paplašinās acu zīlītes
Neapzināti mūsu acu zīlītes paplašinās, kad redzam kādu, kas mūs piesaista. Šis process uzlabo redzi un koncentrēšanos, lai mēs labāk uztvertu simpātijas izskatu un izteiksmi. Evolūcijas gaitā šī reakcija, iespējams, palīdzējusi labāk analizēt iespējamo partneri un lasīt neverbālos signālus.
3. Dopamīna izdalīšanās – laimes un atkarības sajūta
Dopamīns ir viens no galvenajiem “baudas” neirotransmiteriem smadzenēs. Kad ieraugām kādu, kas mums patīk, dopamīna līmenis paaugstinās, radot eiforijas sajūtu, uzlabotu garastāvokli un lielāku enerģiju. Zinātnieki ir konstatējuši, ka šī reakcija ir ļoti līdzīga tai, kas notiek smadzenēs, kad cilvēks lieto atkarību izraisošas vielas – mīlestība un simpātija burtiski darbojas kā dabiska "narkotika".
4. Sākotnējs uztraukums, bet ilgtermiņā – mazāk stresa
Simpātijas klātbūtne sākumā var izraisīt pamatīgu satraukumu, jo paaugstinās kortizola – stresa hormona – līmenis. Taču ilgtermiņā tas samazinās, ja attiecības kļūst stabilas un pozitīvas. Cilvēki, kas ir emocionāli saistīti ar kādu, bieži izjūt mazāku hronisku stresu, jo smadzenes šo cilvēku saista ar drošību un komfortu.
5. Oksitocīna pieaugums – saiknes hormons
Oksitocīns ir hormons, kas veicina uzticību, emocionālo tuvību un piesaisti. Pat tikai skatoties uz simpātiju vai runājot ar viņu, smadzenes sāk izdalīt vairāk oksitocīna, kas palīdz stiprināt saikni starp diviem cilvēkiem. Šī pati viela izdalās mātes un bērna attiecībās, kā arī ciešās draudzībās.
6. Svīšana un siltuma sajūta
Kad esam nervozi vai satraukti, simpātiskā nervu sistēma aktivizē sviedru dziedzerus, īpaši uz plaukstām un pieres. Dažiem cilvēkiem var pat nedaudz paaugstināties ķermeņa temperatūra, izraisot vieglu nosarkšanu – tas ir dabisks signāls, ka esam satraukti vai emocionāli iesaistīti.
7. "Tauriņi vēderā" un apjukums
Daudzi ir piedzīvojuši vieglu reiboni vai “tauriņus vēderā”, sastopot savu simpātiju. Šī sajūta rodas, jo simpātiskā nervu sistēma pārdala asins plūsmu no gremošanas sistēmas uz muskuļiem un smadzenēm, gatavojot ķermeni ātrai reakcijai. Tāpēc ēst pirms svarīga randiņa var būt sarežģīti!
Šīs ķermeņa reakcijas nav nejaušība – tās ir mūsu bioloģijas un evolūcijas rezultāts, kas palīdz veidot emocionālas saites un izvēlēties piemērotus partnerus. Mīlestība un pievilkšanās ir daudz vairāk nekā tikai emocijas – tās ir dziļi iesakņotas mūsu ķermeņa un smadzeņu darbībā.