Vai attiecības izdosies? "Zaļie" un "sarkanie" karogi pēc psihologu domām

Attiecību sākums ir viens no aizraujošākajiem un emocionāli piepildītākajiem posmiem, taču tieši šajā laikā var parādīties pirmās norādes uz to, vai attiecības būs veiksmīgas vai arī nākotnē var rasties nopietnas problēmas. Psihologi un attiecību eksperti ir identificējuši vairākus faktorus, kas var palīdzēt prognozēt attiecību stabilitāti un ilgtermiņa potenciālu. Zinātniski pētījumi rāda, ka gan pozitīvas pazīmes, gan „sarkanie karogi” (brīdinājuma signāli) var kļūt redzami jau attiecību pašā sākumā.
Zinātniski pētījumi rāda, ka gan pozitīvas pazīmes, gan „sarkanie karogi” (brīdinājuma signāli) var kļūt redzami jau attiecību pašā sākumā.

FOTO: Unsplash.com

Zinātniski pētījumi rāda, ka gan pozitīvas pazīmes, gan „sarkanie karogi” (brīdinājuma signāli) var kļūt redzami jau attiecību pašā sākumā.

Pozitīvās pazīmes: kas liecina, ka attiecības būs veiksmīgas?

Ja attiecības sākas uz stabila un veselīga pamata, pastāv lielāka iespējamība, ka tās būs ilgstošas un piepildītas. Zemāk ir galvenie aspekti, kurus eksperti uzskata par labvēlīgiem attiecību sākumā.

 

1. Atklāta un godīga komunikācija

Viens no spēcīgākajiem veiksmīgu attiecību pamatiem ir atklātība. Ja abi partneri spēj godīgi un brīvi izteikt savas domas un jūtas, tas veicina savstarpēju uzticēšanos un sapratni. Psihologi norāda, ka pāri, kuri jau attiecību sākumā iemācās runāt par sarežģītām tēmām, piemēram, jūtām, robežām un nākotnes plāniem, ir daudz stabilāki ilgtermiņā.

 

2. Savstarpēja cieņa un empātija

Cieņa ir viena no galvenajām īpašībām, kas norāda uz attiecību potenciālu. Ja partneri jau attiecību sākumā izrāda cieņu vienam pret otru, nenoniecina otra jūtas un spēj izrādīt empātiju, tas norāda uz emocionāli nobriedušām attiecībām. Empātija palīdz labāk saprast partneri, izvairīties no pārpratumiem un stiprināt emocionālo saikni.

 

3. Saskaņoti dzīves mērķi un vērtības

Pētījumi rāda, ka pāri, kuriem ir līdzīgas vērtības un skatījums uz dzīvi, biežāk veido stabilas un ilgstošas attiecības. Tas nenozīmē, ka abiem jādomā vienādi par visu, taču, ja būtiskos jautājumos, piemēram, par ģimenes veidošanu, finansēm, dzīvesveidu un morālajiem principiem, ir liela atšķirība, ilgtermiņā var rasties konflikts.

 

4. Spēja risināt konfliktus veselīgā veidā

Konflikti ir normāla attiecību sastāvdaļa, taču veids, kā partneri tos risina, var daudz ko pateikt par attiecību nākotni. Pāri, kuri jau attiecību sākumā spēj mierīgi apspriest nesaskaņas, izvairīties no pasīvās agresijas un savstarpēji cienīt viedokļu atšķirības, parasti spēj labāk pārvarēt nākotnes izaicinājumus.

 

5. Patiesa vēlme pavadīt laiku kopā, saglabājot individuālo brīvību

Lai gan attiecību sākumā pāri bieži vēlas būt kopā lielāko daļu laika, ir svarīgi, lai abi partneri saglabātu arī savu individuālo dzīvi. Ja attiecībās tiek veicināta neatkarība, tas norāda uz to, ka partneri viens otru nepārmērīgi kontrolē un spēj saglabāt līdzsvaru starp tuvību un personīgo telpu.

 

6. Līdzsvars starp romantiku un draudzību

Reklāma
Reklāma

Ilgtermiņā attiecības, kas balstās ne tikai uz fizisko pievilcību, bet arī uz dziļu emocionālu saikni un draudzību, ir daudz stabilākas. Psihologi uzsver, ka labākās attiecības ir tās, kurās partneri ne tikai mīl, bet arī patiesi patīk viens otram kā cilvēki.

 

"Sarkanie karogi": agrīnie brīdinājumi par iespējamām problēmām

Tāpat kā ir pozitīvas pazīmes, kas liecina par stabilām attiecībām, ir arī brīdinājuma signāli, kas var norādīt uz iespējamām grūtībām. Psihologi iesaka uzmanīgi vērot šos „sarkanos karogus”, jo tie var būt agrīni signāli par toksiskām attiecībām.

 

1. Manipulācija un emocionāla kontrole

Ja partneris jau attiecību sākumā cenšas kontrolēt jūsu uzvedību, ierobežo kontaktus ar draugiem vai uzspiež savus noteikumus, tas var liecināt par emocionālu manipulāciju. Manipulatīvi cilvēki bieži izmanto vainas sajūtas uzspiešanu, ultimātus un greizsirdību kā ieroci, lai panāktu savu.

 

2. Pārāk ātra steiga attiecībās

Ja partneris jau pēc dažām tikšanās reizēm runā par kopdzīvi, laulību vai bērniem, tas var būt brīdinājuma signāls. Lai gan dažiem cilvēkiem intensīva pieķeršanās var šķist romantiska, pārāk ātra virzība var norādīt uz emocionālu nestabilitāti vai vēlmi aizpildīt kādu tukšumu dzīvē.

 

3. Neieinteresētība jūsu vajadzībās un jūtās

Veselīgās attiecībās abi partneri ir ieinteresēti viens otra labsajūtā. Ja attiecību sākumā partneris nerespektē jūsu robežas, ignorē jūsu jūtas vai vienmēr liek savas vajadzības pirmajā vietā, tas var radīt problēmas ilgtermiņā.

 

4. Sliktas attiecības ar citiem cilvēkiem

Ja partneris attiecas nepieklājīgi pret citiem cilvēkiem – piemēram, ir rupjš pret viesmīļiem, slikti runā par saviem bijušajiem partneriem vai noniecina savus draugus un ģimeni – tas var būt indikators tam, kā viņš ar laiku attieksies pret jums.

 

5. Pastāvīgas neskaidrības un emocionālas amerikāņu kalniņi

Ja attiecības sākumā ir daudz neskaidrību, piemēram, partneris vienu brīdi ir ļoti pieķēries, bet nākamajā – attālināts, tas var norādīt uz emocionālu nenobriedumu vai nestabilitāti. Šāda uzvedība var radīt ilgstošu trauksmi un neskaidrību.

 

Attiecību sākums ir laiks, kad cilvēki visbiežāk rāda sevi no labākās puses, tomēr ir svarīgi pievērst uzmanību gan pozitīvajām pazīmēm, gan brīdinājuma signāliem. Ja attiecībās jau no paša sākuma ir mīlestība, godīga komunikācija, cieņa un saskaņotas vērtības, ir lielāka iespēja, ka tās būs veiksmīgas. Taču, ja attiecībās dominē kontrole, manipulācija vai nestabilitāte, tas var būt iemesls pārdomāt nākotnes perspektīvas.

Saistītie raksti