Mazāk ķeizargriezienu, veselīgākas dzemdības: kāda vecmāšu loma paredzēta jaunajā veselības plānā
Sarunas gaitā vecmātes aktualizēja vairākus svarīgus jautājumus: amata kvalifikācijas kategorijas paaugstināšanu un zemāko mēneša algas likmi, vecmāšu lomu primārajā veselības aprūpē, pakalpojumus un to tarifus, tajā skaitā par attālinātām konsultācijām, profesijas popularizēšanu, lai piesaistītu jaunus speciālistus.
Vecmātēm ir būtiska loma veselīgas grūtniecības veicināšanā, izglītojot grūtnieci un veicinot grūtniecības labvēlīgu norisi. Būtiska vecmātes patstāvīga iesaiste pēcdzemdību aprūpē, tādējādi atslogojot ģimenes ārstus, nodrošinot mājvizītes mātei un jaundzimušajam pēc izrakstīšanās no stacionāra, veicinot veiksmīgu un ilgstošāku zīdīšanu, laikus atpazīstot psihoemocionālas problēmas, novērtējot jaundzimušā dzīvesvietas vidi un drošību.
Ministrs sarunas laikā uzsvēra, ka jaunajā Mātes un bērna veselības uzlabošanas plāna 2025. -2027. gadam projektā ir paplašināta vecmātes loma grūtniecības, pirmsdzemdību un pēcdzemdību aprūpē un primārajā veselības aprūpē, profilakses un skrīninga pasākumu nodrošināšanā, ka arī jauniešu izglītošanā un aprūpē seksuālās un reproduktīvās veselības jomā. Plānots, ka vecmāšu lomas paplašināšana sniegs daudzus
ieguvumus:
- veicinās uz pacientu centrētu aprūpi un pozitīvu pieredzi grūtniecības un dzemdību laikā,
- mazinās medikalizāciju,
- mazinās ķeizargriezienu skaitu.
Šobrīd vecmātes var izsniegt darbnespējas lapas saistībā ar fizioloģisku grūtniecību un pēcdzemdību periodu, izrakstīt receptes, kā arī īpašo recepti kontracepcijas līdzekļu iegādei. Nacionālais veselības dienests var slēgt līgumus ar ārstniecības iestādēm, kurās nodarbinātas sertificētas vecmātes, jo šogad stājas spēkā jauns pakalpojuma tarifs par pamata grūtnieču aprūpi.
Latvijā praktizē ap 400 vecmāšu, un šo profesiju var apgūt tikai augstskolās, kas garantē vienotu izglītības pieeju un augstu profesionalitāti.