Traģēdijas klusums: kā dzemdēt mirušu bērniņu? Komentē Dzemdību nama ginekoloģe

Dzīve mēdz būt neparedzama un reizēm sāpīga. Mēs vēlamies pieskarties ļoti sensitīvai tēmai, kas skar daudzus, bet par kuru nereti tiek runāts klusi – ne visi zīdaiņi piedzimst dzīvi. Šī ir realitāte, kas var būt smaga un satraucoša, bet ir būtiski par to runāt, lai sniegtu atbalstu, sapratni un vietu šīm emocijām, kas daudziem var būt ļoti personīgas.
Mēs nevaram pateikt, kāds ir iemesls bērna bojāejai, bet būtu vēlams noteikt virkni izmeklējumu.

FOTO: Shutterstock.com

"Mēs nevaram pateikt, kāds ir iemesls bērna bojāejai, bet būtu vēlams noteikt virkni izmeklējumu."

Kā notiek dzemdības, ja atklājas – auglis ir nedzīvs? 

Kā mammamuntetiem.lv skaidro Rīgas Dzemdību nama ginekoloģe, dzemdību speciāliste Līva Ķīse, katrā gadījumā tiek izvērtēta gan klīniskā situācija, gan sievietes anamnēze. Lielākoties šādas dzemdības tāpat tiek ierosinātas dabīgi un sievietei arī mirušais bērniņš ir jādzemdē vagināli, bet mēdz būt arī izņēmumi.

 

"Ja ir bijušas vairākas ķeizargrieziena operācijas pirms tam, tad, protams, tiek izvērtēts, kā rīkoties. Tāpat citas situācijas, piemēram, spēcīga asiņošana vai kādi citi nopietni stāvokļi, kuru dēļ mums būtu grūtniecība jāatrisina nekavējoties. Lai glābtu mammas veselību un dzīvību, tad var pieņemt arī lēmumu veikt ķeizargrieziena operāciju. Bet vairumā gadījumu tomēr mēs vienojamies par labu vaginālajām dzemdībām. Ar sievieti tas tiek arī izrunāts."

 

Ķīse arī skaidro, ka šīs situācijas ir ļoti komplicētas, jo "mēs nevaram zināt, kad bērniņš ir aizgājis bojā. Šādā brīdī sākas jau visi sadalīšanās procesi... Ķeizargrieziena operācija pati par sevi paaugstina infekcijas risku, un šādā situācijā, kad mēs paredzam, ka jau dzemdē, iespējams, ir kāda infekcija, tad ķeizargrieziena operācija var šo risku vēl paaugstināt, un mēs vienmēr domājam arī par to. Jā, ir pilnīgi saprotams, ka sievietei tas ir izmisuma brīdis un, iespējams, ka viņa domā, kā ātrāk tikt no šīs situācijas ārā, bet vaginālas dzemdības šādā brīdī visbiežāk ir drošākais variants".

 

Līva Ķīse skaidro, ka Dzemdību namā šādos gadījumos tiek izmantota tāda pati pieeja, kā inducējot jebkuras citas dzemdības. "Izvērtējam drošības kritērijus, dzemdes kakla gatavību un citus parametrus. Arī epidurālo atsāpināšanu, jo sievietei nav jācieš fiziskas sāpes. Tāpat šādā brīdī iespēju robežās piedāvājam bezmaksas psiholoģisko atbalstu. Dzemdību namā mums ir pieejamas bezmaksas psihologa konsultācijas."

 

Speciāliste gan atzīst, ka ne vienmēr psihologs ir pieejams tieši tajā brīdī, kad sieviete ieradusies, lai dzemdētu. "Bet jebkurā pēc tam pieejamā brīdī mēs varam piedāvāt psihologa atbalstu. Tāpat tā ir iejūtīga, cieņpilna attieksme. No personāla puses varam censties nodrošināt arī maksimāli tajā brīdī pieejamu klusu vidi."

 

Arī šādas traģiskas dzemdības – vienā stāvā ar pārējām dzemdētājām

"Protams, Dzemdību nodaļā ir iespējams dzirdēt, kā tikko piedzimuši bērniņi – viņu raudāšanu," Līva Ķīse nenoliedz, ka tas ir smagi sievietei. 

 

Viņa skaidro, ka šādi gadījumi ir salīdzinoši reti, bet gada laikā pāris esot. 

 

Speciāliste skaidro, ka visbiežāk grūtniecība apstājas pirmajā trimestrī, un dažkārt pat sieviete vēl nemaz nezina, ka viņa ir stāvoklī. "Visbiežāk tas ir ģenētiski – hromosomu anomālijas, kad grūtniecība apstājas pirmajā trimestrī un notiek spontāns aborts pēc 14. nedēļas. Ja mēs jau runājam par vēlīnu abortu, tas ir retāk. Pēc 22 nedēļām mēs jau runājam par dzemdībām. Bērniem ir jāatbilst 500 gramu svaram."

 

Nenoliedzami, bērniņa zaudējums sāp jebkurā gadījumā – vai tas ir noticis pirmajā, otrajā vai trešajā trimestrī. "Ir saistītas cerības un domas, un sieviete jau ir mamma kopš paša grūtniecības sākuma. Bet process, kam jāiziet cauri zaudējuma gadījumā, tomēr ir smagāks, ja bērniņš izaudzis lielāks. "

Reklāma
Reklāma

 

Kāpēc tā notiek? 

"Pirmais, ko jautājam sievietēm, kurām bērniņš gājis bojā, – kad viņa pēdējo reizi juta mazuļa kustības. Mēs nemitīgi atgādinām, ka, lūdzu, sekojiet līdzi bērniņa kustībām. Ja tās sliktāk jūtat vai nejūtat nemaz un ir pagājusi diena, lūdzu, vērsieties pie ārsta! Jo ilgāk auglis ir nediagnosticēti gājis bojā, un dzemdību darbība pati par sevi ne vienmēr iesākas, tad ir augstāks risks, ka var attīstīties infekcija. Literatūrā aprakstīts, kad mēs varam īslaicīgi atlikt dzemdību ierosināšanu. Tas ir tad, kad ir konstatēta augļa nāve, bet ne ilgāk par 48 stundām. Tātad, ja sievietei ir vajadzīga psiholoģiska sagatavošanās, aptvert situāciju, tad mēs varam īslaicīgi atlikt, bet – jo ilgāk atliekam, jo augstāks var būt komplikāciju risks."

 

Attīstīties var tādas komplikācijas kā infekcija, dzemdes iekaisums, sepse, pēcdzemdību asiņošana, preeklampsija un koagulācijas traucējumi. 

 

"Mēs nevaram pateikt, kāds ir iemesls bērna bojāejai, bet būtu vēlams noteikt virkni izmeklējumu. Varbūt ir kādi asinsreces traucējumi, būtu vēlams veikt placentas histoloģisku izmeklēšanu, augļa autopsiju. Tas var mums dot norādes, kurā virzienā meklēt risinājumus un palīdzēt nākamo grūtniecību jau vadīt veiksmīgāk. Varbūt ir kādi medikamenti nepieciešami, kas jālieto grūtniecības laikā..."

 

Vai un cik ātri pēc šādām dzemdībām sieviete atkal var palikt stāvoklī? 

"Man nav šādu datu, taču pēc tam, protams, mēs redzam šīs sievietes, kurām iepriekš bērniņš gājis bojā. Viņas atgriežas pie mums un dzemdē veselu, dzīvu bērnu! Kāda uzreiz cenšas no jauna palikt stāvoklī, bet citai vajadzīgs ilgāks sērošanas laiks. "

 

Kur meklēt palīdzību grūtās dzīves situācijās? 

 

Centrs “Marta”

Profesionāli sociālie, juridiskie, psiholoģiskie pakalpojumi vardarbībā un cilvēku tirdzniecībā cietušiem pieaugušajiem. Palīdzība sievietēm un viņu bērniem, kuri atrodas ievainojamās dzīves situācijās.

  • Zvani uz bezmaksas tālruni 67378539 darba dienās no 10.00–18.00

 

"Skalbes"

Profesionāla palīdzība, atbalsts un informācija krīzes situācijā.

  • Zvani uz bezmaksas diennakts krīzes tālruni 67222922 vai 27722292

 

Cietusajiem.lv

Palīdzība noziegumos cietušajiem, daudzpusīga praktiska informācija par iespējām rast atbalstu dažādās krīzes situācijās un nodrošināt aktuālās vajadzības.

  • Zvani uz bezmaksas atbalsta tālruni 116006 katru dienu no 12.00–22.00

Saistītie raksti