Viss par ķeizargrieziena norisi

Izsverot ieguvumus un riskus, kas varētu ietekmēt māmiņas vai bērna veselību, dažkārt tiek pieņemts lēmums par labu ķeizargrieziena operācijai, nevis dabiskām dzemdībām. Pastāv plānots un neatliekams ķeizargrieziens.

Agrāk operācijas veica vispārējā anestēzijā, kad sieviete it kā gulēja miegā, bet mūsdienās pārsvarā visas operācijas notiek ar spinālo anestēziju

FOTO: Shutterstock.com

Agrāk operācijas veica vispārējā anestēzijā, kad sieviete it kā gulēja miegā, bet mūsdienās pārsvarā visas operācijas notiek ar spinālo anestēziju

Ķeizargrieziens ir nopietna operācija, kad ar griezienu caur vēdera ādu, muskuļa slāni, dzemdes sienu pasaulē tiek izcelts bērniņš. Ķeizargrieziena operācija var būt plānota, kā arī neatliekama. Neatliekama operācija ir tad, ja vajadzība veikt šo operāciju parādās tikai dzemdību laikā un tā nav iepriekš paredzēta. Plānots ķeizargrieziens ir, kad sieviete jau pirms dzemdībām zina, ka būs ķeizars. Plānotas operācijas piemēri ir šādi: jau esoša dzemdes rēta, bērniņš atrodas tūpļa guļā pirmajās dzemdībās un nav izdevies veikt augļa ārējo apgrozījumu, kādu citu speciālistu slēdziens, ka sieviete nedrīkst dzemdēt pati.
 
Operācijas gaita
1.    Ja ir iespējams, ķeizargriezienu plāno maksimāli tuvu īstajam dzimšanas brīdim, taču šeit, protams, tiek ņemts vērā mātes un bērna stāvoklis.
2.    Ja ķeizargrieziens ir plānots, sieviete operācijas priekšvakarā iestājas slimnīcā un tiekas ar anesteziologu.
3.    Dienā pirms ķeizara nav ieteicams daudz ēst — pusdienās māmiņai vajadzētu iztikt vien ar zupu, vakariņās neēst neko vai tikai kādu jogurtu. Protams, operācija notiks arī tad, ja māmiņa būs ēdusi vairāk, taču atveseļošanās periods būs vieglāks, mazāk sāpīgs un drošāks, ja kuņģa–zarnu trakts nebūs pārslogots.
4.    Iepriekšējā vakarā jālieto daudz šķidruma — jāizdzer vismaz pusotrs litrs ūdens, lai kompensētu to sagaidāmo šķidruma zudumu, kas būs operācijas laikā. Arī uzreiz pēc operācijas var sākt dzert pa malciņam ūdens.
5.    Operācijas priekšvakarā ārsts, iespējams, iedos kādus nomierinošus medikamentus.
6.    Ja tēvs vēlas, arī viņš var būt klāt ķeizargrieziena operācijā — operāciju zālē viņu ielaiž, kad sievietei jau ir veikta anestēzija. Protams, pašu operācijas norisi tētis neredz, taču var uzmundrināt māmiņu. Ja notiek neplānots ķeizars, tēvi lielākoties operācijā nepiedalās.

Ja tēvs vēlas, arī viņš var būt klāt ķeizargrieziena operācijā — operāciju zālē viņu ielaiž, kad sievietei jau ir veikta anestēzija. Protams, pašu operācijas norisi tētis neredz, taču var uzmundrināt māmiņu.


7.    Iepriekš precīzu operācijas laiku noteikt nav iespējams, tas var ilgt no 25 līdz 45 minūtēm atkarībā no dažādiem apstākļiem, piemēram, sievietes veselības stāvokļa, svara, no tā, kura pēc kārtas ir šī operācija.
8.    Jaundzimušo uzreiz pie māmiņas krūts uz ilgu laiku neliek, varbūt tikai brīdi patur pie viņas vaiga, ķermeņa un uz pāris stundām nogādā bērnu istabā. Ja tas iespējams, šo laiku, kamēr atlabst māmiņa, pie jaundzimušā var būt tētis.
9.    Sievietei parasti ļauj celties 6–12 stundas pēc operācijas, bet kustēties nepieciešamas jau uzreiz, lai novērstu trombu veidošanos. Nevajag uzreiz strauji celties vertikāli, tas jādara pamazām. Labi, ja ir kāds, kas pirmajā reizē piepalīdz piecelties.
10.    Pēc operācijas ir iespējamas sāpes, ja tās ir spēcīgas un traucē kustēties, ārsts nozīmēs pretsāpju medikamentus.
11.     Slimnīcā pavadāmais laiks pēc operācijas ir atkarīgs no operācijas gaitas, taču vidēji tās ir trīs, četras dienas, dažkārt vairāk.


Ķeizars dvīņiem
Vispirms der zināt, ka ne vienmēr dvīņu gaidīšana nozīmē ķeizargriezienu, — ja dvīņi guļ katrs savā ūdens pūslī un katram ir sava placenta, proti, katrs it kā dzīvo savā mājiņā tikai vienā dzemdē, un ja pirmais dvīnis, kas ir tuvāk dzemdes izejai, guļ ar galviņu uz leju, sieviete var dzemdēt pati. Ja pirmais dvīnis guļ tūpļa guļā, ja abi atrodas vienā pūslī, guļ šķērsām vai ir citi sarežģījumi, tiek veikta ķeizargrieziena operācija. Taču būtisku atšķirību operācijas norisē nav.

Anestēzija ķeizargrieziena laikā
Agrāk operācijas veica vispārējā anestēzijā, kad sieviete it kā gulēja miegā, bet mūsdienās pārsvarā visas operācijas notiek ar spinālo anestēziju — pirms operācijas dūrienu mugurā veic anesteziologs. Anestēzijas ietekmē sieviete ir pie pilnas apziņas — visu redz, dzird, jūt, ka viņu stumda, grūsta, bet nejūt, ka kniebj, griež, nevar pacilāt kājas, citiem vārdiem — nejūt sāpes virzienā no nabas uz kāju pusi. Vispārējā anestēzija, ko izmantoja agrāk, iedarbojas uz bērnu, jo anestezējošās vielas nonāk asinsritē, tāpēc šādās operācijās bērniņš jādabū ārā pēc iespējas ātrāk. Izmantojot spinālo anestēziju, medikamenti mātes asinīs un attiecīgi arī bērna asinīs nenonāk.

 

Reklāma
Reklāma

Sievieti dzemdību nodaļā apskata pirms izrakstīšanas mājās, un vēlreiz pēc sešām nedēļām, kad visam jābūt sadzijušam, viņa dodas pie sava ginekologa.


Atlabšana pēc operācijas
Kad māmiņu ar bērnu izraksta no slimnīcas, nevar teikt, ka viņa jau ir pilnībā atlabusi — sašūtās kārtas dzīst apmēram sešas nedēļas un iespējams neliels sāpīgums, jutīgums brūces rajonā (stipras sāpes nedrīkst būt!). Šuves parasti uzsūcas pašas un nekādi diegi ārā nav jāņem. Brūce vienmēr jātur tīra un sausa. Drīkst mazgāties dušā, tikai nevajag censties nokasīt krevelītes un brūci berzēt. Sievieti dzemdību nodaļā apskata pirms izrakstīšanas mājās, un vēlreiz pēc sešām nedēļām, kad visam jābūt sadzijušam, viņa dodas pie sava ginekologa. Pie ārsta nekavējoties jāgriežas tad, ja šo sešu nedēļu laikā pamani kādu no šīm pazīmēm:
•    izdalījumiem no dzimumceļiem ir nepatīkama smaka;
•    paaugstināta ķermeņa temperatūra (virs 38ºC), drebuļi;
•    sākas stiprāka asiņošana;
•    stipras sāpes vēderā;
•    operācijas rēta pietūkst, kļūst sarkana, cieta, sāpīga, ir strutas un sulošana;
•    bieža, dedzinoša vai sāpīga urinācija;
•    pietūkums, sacietējums, apsārtums, sāpes krūtīs vai kājās;
•    stipras galvas vai muguras sāpes.

Pēc operācijas noteikti nevajadzētu cilāt lielus smagumus (bērniņu cilāt un kopt drīkst!), piemēram, kādu mēnesi uz piekto stāvu nest ratiņus. Sieviete šādas darbības pēc dabiskajām dzemdībām var veikt, bet sieviete pēc ķeizara — ne.  Mērenas fiziskas aktivitātes, piemēram, garas pastaigas, var atsākt jau drīz, bet par nopietnāku slodzi jākonsultējas ar ārstu.

Ar ķeizaru ierobežots bērnu skaits?
Jā, ja tiek veikti ķeizargriezieni, ir ierobežots grūtniecību skaits, un tas saistīts ar dzemdes rētu. Ar katru nākamo griezienu šī vieta kļūst plānāka — lāpīts ir lāpīts. Un katra nākamā grūtniecība ir arvien sarežģītāka, jo rēta ir plānāka un šī vieta var plīst. Tāpēc ārsti parasti neiesaka vairāk par trim grūtniecībām. Nākamo ķeizargrieziena operāciju nevajadzētu plānot ātrāk kā pēc diviem gadiem, tāpēc jāizvēlas droša kontracepcijas metode, tiklīdz atsākat dzimumattiecības. Ja sieviete rakstveidā ir izteikusi vēlēšanos nosiet olvadus, lai neiestātos nevēlama grūtniecība, pēdējā ķeizargrieziena laikā tas tiek izdarīts.


Konsultēja: Vita Začesta, Rīgas Dzemdību nama un veselības klīnikas Premium Medical ginekoloģe, dzemdību speciāliste