Nelaba dūša un vemšana grūtniecības laikā. Cik ilgi tā būs?

Filmās un seriālos galvenā varone par gaidāmo bērniņu parasti uzzina, aizskrienot uz vannas istabu un.... izvemjoties. Vai vienmēr tā notiek arī dzīvē?

FOTO: Shutterstock.com

Dzīvē mēdz notikt arī tā, jo toksikoze tik tiešām ir viena no pirmajām grūtniecības pazīmēm, kas parasti sākas ceturtajā, sestajā grūtniecības nedēļā un turpinās līdz 13. grūtniecības nedēļai. Turklāt, kā liecina statistika, vieglākā vai smagākā formā to izdzīvo gandrīz 80% grūtnieču.

Kāpēc tā notiek?
Lai arī nelabums un vemšana piemeklē trīs ceturtdaļas grūtnieču, zinātniekiem joprojām nav izdevies noskaidrot konkrētus iemeslus, kas to izraisa. Veikti dažādi pētījumi, lai pārbaudītu, vai pastāv saistība starp noslieci uz nelabumu un topošās māmiņas vecumu, izcelsmi un svaru pirms dzemdībām utt., taču nekādas likumsakarības tā arī nav pierādītas, izņemot vien to, ka sievietēm, kuras gaida dvīņus vai trīnīšus, grūtniecības toksikoze ir biežāk un smagākā formā. Tas izskaidrojams ar to, ka, iznēsājot dvīņus vai trīnīšus, kopējais hormonu līmenis ir augstāks.

Lai arī nelabums un vemšana piemeklē trīs ceturtdaļas grūtnieču, zinātniekiem joprojām nav izdevies noskaidrot konkrētus iemeslus, kas to izraisa.

Tas nudien nav apstrīdams — nelabums un pat vemšana grūtniecības pirmajā trimestrī ir organisma reakcija uz straujām hormonālām pārmaiņām, un par vienu no galvenajiem vaininiekiem tiek uzskatīts hormons horiongonadotropīns, kas pirmajos trijos grūtniecības mēnešos pieaug visstraujāk. Tam nav tiešu pierādījumu, taču daži zinātnieki uzskata, ka šis hormons pazemina cukura līmeni asinīs, tādējādi sašķobot topošās māmiņas pašsajūtu. Šai teorijai par labu liecina arī tas, ka grūtnieču analīzes pirmajā trimestrī parasti uzrāda diezgan zemu cukura līmeni. Turklāt daļa topošo māmiņu apliecina, ka pret sliktu dūšu viņām palīdzējusi ēšana biežāk, bet nelielās devās, kas palīdz uzturēt normālu cukura līmeni asinīs.

Citi pieņēmumi
Ir teorija, ka nelabums grūtniecības laikā ir dabas sniegta mācību stunda, lai atturētu topošo māmiņu no iespējami kaitīgu ēdienu uzņemšanas pirmajā trimestrī, kas ir pats svarīgākais laiks augļa attīstībā.
Vēl tautā mēdz teikt, ka biežāk no grūtniecības nelabuma cieš gados jaunākas un gados vecākas grūtnieces, taču mediķi to atspēko, sakot, ka agrā jaunībā vai, piemēram, nopietnai karjeras sievietei gados nelabums var būt arī grūtniecības šoka izpausme.
Bez jebkāda medicīniskā pamatojuma tautā pastāv arī teorija, ka grūtniecības toksikoze ir vairāk psiholoģiska problēma, kas biežāk piemeklē tieši tās sievietes, kas sākotnēji nav gribējušas bērniņu vai arī pārlieku uztraucas par nākotni. Taču tās visas ir tikai teorijas un pieņēmumi, kam trūkst reālu pierādījumu, un patiesība ir tāda, ka no nelabuma cieš lielākā daļa topošo māmiņu un retums ir grūtnieces, kurām nelabuma nav!
Pavisam reāli ir mediķu novērojumi, ka sievietēm, kurām ikdienā kļūst nelabi no atsevišķiem medikamentiem vai ēdieniem, kā arī nomāc nelabums ilgstošu pārbraucienu vai lidojumu laikā, ir lielāka iespēja ciest arī no grūtniecības toksikozes.
Kā vēl vienu iemeslu var minēt pazeminātu hemoglobīna līmeni, kas var norādīt uz dzelzs vai B grupas vitamīnu trūkumu organismā, tāpēc, iespējams, tev palīdzēs šo vitamīnu uzņemšana papildus.

Vai nelabums kaitē mazulim?
Ja tu bieži vem vai arī nelabuma dēļ gandrīz neko nevari ieēst, pilnīgi saprotamas ir tavas bažas, vai tas nenodara ko sliktu mazulim. Vari būt mierīga! Vemšana un nelabums nenodara mazulim neko sliktu, un pat tad, ja tev ir slikta apetīte, bērniņš tāpat saņem no mātes visu vajadzīgo.

Vemšana un nelabums nenodara mazulim neko sliktu, un pat tad, ja tev ir slikta apetīte, bērniņš tāpat saņem no mātes visu vajadzīgo.

Reklāma
Reklāma

Izrādās, nelabumu grūtniecības laikā var uzlūkot pat kā pozitīvu parādību, jo atsevišķi pētījumi liecina, ka sievietēm, kuras cieš no toksikozes, ir mazāks spontānā aborta risks. Toksikoze norāda uz ļoti augstu grūtniecības hormonu līmeni, un tas nozīmē vien to, ka embrijs ir labi ieligzdojies dzemdē. Tajā pašā laikā pēkšņs grūtniecības toksikozes zudums nav skaidrojams kā slikta zīme, kam, iespējams, sekos spontānais aborts. Tas drīzāk rāda, ka tavs ķermenis pieņēmis grūtniecību un ar to saistītās hormonālās pārmaiņas. Un vēl maldīgi būtu domāt, ka tad, ja tev nav toksikozes, pastāv lielāks spontānā aborta risks. Nē, tādas kopsakarības nav novērotas, dažām no mums vienkārši veicas!:)
Uztraukties ir vērts, ja vemšana ir tik bieža, ka organisms zaudē visu uzņemto barību un šķidrumu, vai arī ja vemšana ir līdz trim reizēm dienām, taču nepāriet ilgstoši. Šo iemeslu dēļ grūtniece var novājēt, nepieņemties svarā un ciest no organisma atūdeņošanās. Šādā gadījumā nekavējoties sazinies ar savu ārstu, jo, iespējams, būs nepieciešams papildus uzņemt šķidrumu stacionārā, lai mazinātu organisma atūdeņošanās draudus.

Cik ilgi jācieš?
Neatkarīgi no tā, vai grūtniecības toksikoze izpaužas vieglā formā ar nelielu rīta nelabumu un dedzināšanu pakrūtē vai arī tā noris pavisam smagi un tu baidies iziet ārpus mājas, jo nelabums var pārņemt visneiedomājamākajā situācijā, mierini sevi ar domu, ka parasti laikā no 12. līdz 14. grūtniecības nedēļai visas nepatīkamās sajūtas ir aiz muguras. Visgrūtākais laiks parasti ir no septītās līdz desmitajai nedēļai, un māmiņas, kurām toksikoze noris smagā formā, nereti spiestas atklāt saviem kolēģiem grūtniecības faktu, lai izskaidrotu biežo pazušana tualetē. Ja toksikoze noris smagā formā, nekautrējies vaicāt ārstam slimības lapu. Tev nav jāmokās darbavietā! Grūtniecības toksikoze ir tikpat vērā ņemama diagnoze kā ikviena cita slimība.
Diemžēl atsevišķos gadījumos (bet tas notiek ļoti reti) toksikoze mēdz saglabāties visu grūtniecības laiku. Ja nelabums nepāriet, konsultējies ar vecmāti, taču, visticamāk, tu vienkārši esi ļoti jutīga pret grūtniecības hormoniem.
Reizēm nelabums atgriežas dzemdību laikā, bet tam, visticamāk, ir pilnīgi citi iemesli. Slikta dūša un pat vemšana dzemdību laikā var būt tāpēc, ka ķermenis tik ļoti koncentrējies mazuļa izstumšanai, ka aizmirst kontrolēt kuņģa darbību, tāpēc visu, ko esi ēdusi, organisms var atgrūst.
Vēl svarīgi atcerēties, ka katra grūtniecība noris citādi, un, ja pirmās grūtniecības pirmajā trimestrī nevarēji atiet no poda, iespējams, otrās grūtniecības laikā tu ne reizes pat neatcerēsies, kas tā tāda — grūtniecības toksikoze?

Konsultēja sertificēta vecmāte Astrīda Millere, Ģimenes veselības centrs Stārķa ligzda, tālr. 67283921

Noteikti izlasi arī: Padomi, kā uzveikt sliktu dūšu