Dārza darbi novembrī. Kas jāpaspēj paveikt?
Par to, kas jāpaspēj paveikt dārzā vēlā rudenī, stāsta dārzkopības eksperts Māris Narvils.
Košumdārzs
- Nogriez vēlu ziedošo ziemciešu lakstus, kas vēl nebija apgriezti, atstāj sprīdi garus stublājus, kur sniegam un mulčai aizķerties. Neapgrieztas atstāj tikai graudzāles, tās griezīsi pavasarī.
- Mulčē košumkrūmus, ziemcietes un mūžzaļos augus. Mulčēšanai izmanto tikai sausus materiālus – zāģskaidas, kūdru, lapu koku lapas. Arī rozēm uzklāj nelielu mulčas kārtu, bet galīgā ieziemošana lai paliek uz vēlāku laiku. Mulčējot visiem augiem atstāj brīvu sakņu kaklu.
Sakņu dārzs
- Ja vēl nav pagūts apstrādāt dārza augsni un ja nepieciešams, iestrādā organisko mēslojumu vai kaļķo. Pareizāk būtu augsni kaļķot pirms uzrakšanas, bet to vari darīt arī pēc tam, kad augsne jau ir apstrādāta. Augsnes neitralizēšanai izmanto dolomīta miltus, krītu vai pelnus.
- Mēneša sākumā, ja laikapstākļi atļauj, turpini stādīt ziemas ķiplokus. Pēc iestādīšanas vagas mulčē, lai pasargātu ķiplokus no kailsala.
- Pakāpeniski roc topinambūru bumbuļus, kas tagad ir īpaši garšīgi.
- Turpini audzēt lapu kāpostus jeb keilus, kas ir ļoti izturīgi pret aukstumu un var lieliski saglabāties arī zem sniega segas. Atceries, ka uzturā lieto tikai no 3. līdz 5. lapai, kas ir maigas un patīkamas, pārējais lapu kāposts ir tikai dekoratīviem nolūkiem.
- Dārzā joprojām var atrasties ziemas puravi un pētersīļi; tos novāc pakāpeniski. Ja savus zaļumus kārosies ēst arī decembrī, zaļumus var izrakt no dobes un pierakt siltumnīcā.
- Apkop dārza darbarīkus, sakārto, salabo un iesmērē, ja nepieciešams, izmanto servisa pakalpojumus, jo tie ziemā ir lētāki nekā pavasarī vai vasarā.
Augļu dārzs
- Novembrī vēl vari izdarīt tos darbus, kas nav iespēti oktobrī, – izlasi no augļu dārza visus bojātos augļus un mūmijas, kas karājas zaros, izgriez bojātos, nokaltušos, slimos un zemos zarus.
- Sagrābt un iznīcināt visas augļkoku un ogulāju lapas var būt sarežģīti, tāpēc mēneša sākumā apsmidzini tās ar urīnvielu, atšķaidītu vircu vai biokompostētāju, lai slāpeklis palīdz lapām ātrāk sadalīties un slimību ierosinātājiem nebūtu, kur pārziemot.
- Sākas augļkoku kaļķošana, šo darbu labāk veikt siltā un saulainā dienā – būs patīkamāk gan kokam, gan pašam kaļķotājam. Lai cīnītos pret slimībām un kaitēkļiem, kaļķim pievieno sauju pelnu vai mālu un nedaudz kādu no vara sāļiem. Kaļķojamajai masai jābūt tādas konsistences kā saldajam krējumam, lai viegli uzklāt un lai tā cieši turas pie koka stumbra. Droši kaļķo arī pavisam mazus kociņus, jo kaļķošana pasargā ne tikai pret saules apdegumiem un mizas plaisāšanu, kas rodas strauju temperatūras svārstību dēļ, bet iznīcina uz stumbra sūnas un ķērpjus, zem kuriem nereti slēpjas kādi stumbra bojātāji.
- Veido vīnogulājus, to vēlams darīt 1–2 nedēļas pēc lapu nokrišanas. Neapgriezts vīnogulājs aug kā liāna, bet lielāku ražu izdodas iegūt no vīnogulāja, kas tiek veidots kā koks.
- Obligāti mulčē apdobes nesen stādītiem augļkokiem. Lai uzlabotu ziemcietību, vēlams mulčēt ikviena augļkoka apdobi.
- Seko līdzi uzglabāšanā nolikto augļu kvalitātei, lai tie nesāk bojāties. Ja pamani kādu bojātu ābolu vai bumbieri, pārskati visu kasti, jo viens bojāts auglis var iznīcināt visus krājumus. Pagrabā pārskati arī sakņaugus, vai tie nav savītuši, vai nesāk bojāties, vai grauzēji nenāk mieloties.
Pilsētnieka dārzs
- Telpaugiem ir iestājies miera periods, tāpēc laisti tos pavisam nedaudz un papildmēslojumu nedod.
- Daba atpūšas un uzkrāj spēkus pavasarim, bet dārzkopim ir laiks mācīties. Pašlaik attālināti tiek piedāvātas ļoti daudzas interesantas un noderīgas mācības, tāpēc izmanto šo lielisko iespēju uzzināt un iemācīties ko jaunu.