Smaržīgās dzejnieku narcises: 6 padomi, kā tās izaudzēt un kopt savā dārzā

Kad daudzas narcišu sugas jau pārziedējušas, uzzied dzejnieku narcises (Narcissus poeticus). Tām nav nedz košu krāsu, nedz cakotu ziedu ar vairākām ziedlapu kārtām. Tās ir pavisam vienkāršas, baltas ar krāsainu vidiņu, toties smarža ir daudz izteiktāka, spilgtāka un narcisīgāka nekā citām māsām.
Dzejnieku narcisēm patīk saule.

FOTO: Shutterstock.com

Dzejnieku narcisēm patīk saule.

Šīs sugas narcises jau izsenis Latvijā ir ļoti iemīļotas, tāpēc daudzos piemājas dārzos vēl

 joprojām aug burvīgās smaržas īpašnieces, ko stādījuši vēl mūsu senči.

 

Kam jāpievērš uzmanība audzējot?

  • Dzejnieku narcises labi augs gan vieglā, gan smagākā augsnē, galvenais nosacījums – lai nav augsts gruntsūdens līmenis, citādi sīpoli var sapūt.
  • Narcises skaistāk ziedēs, ja ierādīsi tām saulainu, no vēja pasargātu vietu, bet labi augs arī nedaudz noēnotā vietā, piemēram, zem augļu kokiem. Ēnā augot, brangi veidos lapas, bet ziedēs maz, ziedkāti izstīdzēs un ziedi būs mazi.
  • Sīpolus citu no cita stādi 10–20 cm attālumā un 20 cm dziļumā, tad narcises skaistāk ziedēs un ilgāk nebūs jāpārstāda.
  • Pārstādīt vajadzēs tikai tad, ja ar katru gadu ziedu būs arvien mazāk. Tā narcises signalizēs, ka tām apkārt ir saauguši pārāk daudzi mazie sīpoliņi, ko nepieciešams atdalīt.

 

Pēc pārziedēšanas neapgriez zaļās lapas, bet atļauj tām pašām atmirt, jo caur tām narcises sīpols uzņem barības vielas.

 

  • Pirms ziedēšanas un ziedēšanas laikā nodrošini pietiekamu mitrumu – laisti regulāri un bagātīgi, tikai nepārcenties, lai sīpoli negrimst ūdenī, citādi sapūs. Ja vasara ir sausa, atceries, ka narcises ir jāaplaista arī tad, kad to virszemes daļas ir pilnībā atmirušas.
  • Lai arī šīs sugas narcises ir ziemcietīgas, kailsalā sīpolu augšanas vietai uzber aptuveni 10 cm biezu sausu lapu vai kūdras kārtu. Līdz pavasarim tā būs satrūdējusi un kalpos par labu mēslojumu.

 

Reklāma
Reklāma


 

Iestādi kādu no šīm šķirnēm!

‘Pheasant's Eye’. 1951. gadā selekcionēta šķirne, zied vidēji 3 nedēļas ar 6 cm diametrā lieliem baltiem ziediem ar dzeltenu centru, ap kuru ir ļoti smalka koši sarkana līnija. Ziedkāti aptuveni 40 cm gari.

 

‘Actaea’. 1919. gadā selekcionēta šķirne, joprojām ir viena no populārākajām pasaulē. Zied ar izteikti baltiem ziediem, ziedlapiņas nedaudz atliektas uz aizmuguri, vidus dzeltens ar zaļu actiņu un šauru sarkanu svīru ap to.

 

Avots: jauns.lv 

Saistītie raksti