Ir īstais brīdis pārstādīt rozes! Soli pa solim – praktiski padomi
1. Pirms pārstādīšanas rozi apgriez
Mazās rozes – floribundrozes, tējhibrīdrozes un miniatūrās rozes – apgriez samērā zemu, atstājot 10–15 cm garus kātus. Lielās rozes – krūmrozes, parka rozes, vīteņrozes – apgriez saudzīgāk, atstājot vismaz pusi no krūma vai vismaz 50 cm garus dzinumus.
2. Piemērotākie laikapstākļi
Pārstādīt rozes vislabāk mākoņainā, ne sevišķi karstā dienā.
3. Gatavojot stādāmbedri, atceries
Rozes potes vietai jāatrodas plaukstas tiesu zem zemes, tāpēc roc bedri vismaz pusotras lāpstas dziļumā, lai tajā pietiek vieta gan saknēm, gan arī stumbra daļai, kam jābūt zem zemes. Pašā bedres apakšā liec sadalījušos kūtsmēslus, pēc tam aptuveni 15 cm drenāžas slāni – granti vai sīkākus oļus – un tad auglīgas augsnes slāni.
Pārstādot rozi, centies to iestādīt tikpat dziļi, cik tā auga iepriekšējā vietā.
4. Saknes
Visapkārt rozes krūmam atroc saknes un apcērt tās ne seklāk kā 35–50 cm dziļumā. Ar šādām saknēm augam pietiks spēka iesakņoties jaunajā vietā. Izrakto rozes stādu uzreiz izcel no vecās vietas un bez liekas kavēšanās stādi jaunajā. Ja, ieliekot rozi stādāmbedrē, šķiet, ka tā ir par mazu, noteikti paroc lielāku.
5. Stādot ievēro ļoti svarīgu noteikumu
Rozes saknēm jābūt taisni uz leju. Pieturi stādu ar vienu roku un pakāpeniski no visām pusēm pieraus zemi. Vieglāk šo darbu paveikt, ja krāšņo augu pārstādīsi kopā ar palīgiem.
6. Pēc bedres aizbēršanas
Pieblietē augsni ar kāju, lai pie saknēm nepaliek gaiss. Taču atceries, ka tie nav bruģēšanas darbi un zeme nav jānoblietē gluži kā ar vibroblieti.
7. Pēc pārstādīšanas rozi kārtīgi salaisti
Vienam stādam nežēlo pat pāris spaiņu ūdens.
8. Ap pārstādīto rozi vari saspraust koku vai krūmu zarus
Un pārsedz ar balto agrotīklu. Tā pasargāsi augu no pārāk liela saules karstuma un palīdzēsi stādam labāk ieaugt.
9. Ja pēc pārstādīšanas laiks ir sauss
Neaizmirsti rozi regulāri apliet un nedaudz rasināt, lai tā labāk ieaugtu jaunajā vietā.