Galvenais – ventilācija! Eksperts stāsta, kas jāievēro, lai kartupeļi labi glabātos

Lai kartupeļi pagrabā labi glabātos un nebojātos, jāievēro virkne nosacījumu, stāsta Valkas novada zemnieku saimniecības “Piekalnes” saimnieks Mārcis Pakalns.
Pirms sākt ražas novākšanu, vajadzētu veikt pārbaudes rakumu. Ja bumbuļu izmērs apmierina, ar trimmeri vai pļāvēji nepieciešams nopļaut lakstus, lai apstādinātu augšanu un briedinātu mizu.

FOTO: Shutterstock.com

Pirms sākt ražas novākšanu, vajadzētu veikt pārbaudes rakumu. Ja bumbuļu izmērs apmierina, ar trimmeri vai pļāvēji nepieciešams nopļaut lakstus, lai apstādinātu augšanu un briedinātu mizu.

Vislabāk – koka kastēs

Vislabāk kartupeļus pagrabā uzglabāt izbērtus no maisiem – koka kastēs vai speciālos apcirkņos. Tas nodrošina labāku ventilēšanos un mazinā bojāšanās procesus. 
 

Ja kartupeļus ierasts uzglabāt maisos, labāk neizmantot vecos, baltos cukura maisus. Tie ir ietilpīgi, taču materiāls veidots tā, lai saturam nepiekļūst gaiss. Bet kartupeļiem tas ir svarīgs!
 

Balto maisu vietā labāk izvēlēties tīkliņveida maisus, kādos pārdod kamīnmalku. Var izmantot arī tā sauktos sīpolu maisus, kas tāpat ir tīkliņveida, taču jārēķinās, ka tie nav tik izturīgi un ātrāk saplīsīs.
 

Lai bumbuļi nebojātos, svarīgi, lai pagrabā būtu laba ventilācija un nekrātos mitrums. Tāpēc vajadzētu pārbaudīt, vai šai ziņā viss ir kārtībā.

 

Kas jāpatur prātā līdz nākamajai sezonai?

Lai kartupeļi labi glabātos, svarīgi, lai tiem būtu nobriedusi miza. Kā zināt, ka miza ir nobriedusi? Pakasot ar nagu, tā vairs nelobās kā jaunam kartupelim, skaidro M. Pakalns. 
 

Lai miza nobriestu, divas, trīs nedēļas pirms ražas novākšanas nepieciešams apstādināt bumbuļu augšanu. To var panākt, ar pļaujmašīnu vai trimmeri nopļaujot lakstus. 
 

Vēlākām šķirnēm laksti bieži vien laksti nokrīt paši. Lai saprastu, kad raža novācama šādā gadījumā, atliek ik pa laikam pārbaudīt, vai miza lobās vai nelobās.
 

Reklāma
Reklāma

Zināšanai!
Vidēji no iestādīšanai līdz ražas novākšanai paiet 80 dienu. Agro šķirņu kartupeļus glabāšanai pagrabā var sākt novākt jau augustā. Vidēji agras un vēlas novāc septembrī.

 

Kas vēl jāņem vērā novācot?

Uz nākamajām sezonām der ielāgot, ka kartupeļi glabāsies labāk, ja, liekot bumbuļus grozā vai spainī, uzreiz veiks atlasi. Iepuvušus vai kukaiņu, grauzēju bojātus kartupeļus vajadzētu atstāt uz lauka. 
 

“Kartupeļi zemē var bojāties, piemēram, tad, ja vasarā vagas ilgu laiku bijušas ūdenī, kā šogad bija pēc vētras Zemgalē,” piebilst M. Pakalns. 
 

Kartupeļus nevajadzētu vākt arī tad, ja gaisa temperatūra ir ap +30 grādiem pēc Celsija. Ar tehnikas palīdzību izrakti no zemes, bumbuļi saulē uzkarst, kamēr tos salasa. Papildu siltumu tie dabū, visu dienu stāvot uz lauka maisos. Ja tādus uzreiz ienesīs pagrabā, kur gaisa temperatūra ir vismaz uz pusi zemāka, tie kondensējas un var sākt bojāties. 
 

Vislabāk kartupeļus vākt dienā, kad gaisa temperatūra ir mērena, rudenim atbilstoša. Pēc tam, kad bumbuļi atvesti no lauka, maisus vajadzētu nolikt novietnē, kur pūš caurvējš, un pamazām atdzesēt. Tikai tad var nest pagrabā.
 

Vienīgi jāraugās, lai bumbuļi ilgstoši neatrastos saules gaismā. Citādi tie kļūs zaļi, un tādus uzturā lietot nedrīkst. Uz sēklas kartupeļiem gan tas neattiecas. Ja pirms nešanas pagrabā bumbuļi sašķiroti pa frakcijām, tad nākamajā gadā stādāmos droši var turēt gaismā – tie glabāsies pat labāk.
 

Pēc ienešanas pagrabā kartupeļi turpinās izdalīt siltumu. Lai telpā nodrošinātu gaisa apmaiņu un atbilstošu gaisa temperatūru, naktīs pagraba durvis vai lūku būtu ieteicams atstāt vaļā. Dienā savukārt to vajadzētu noslēgt. “Un tā, kamēr kartupeļi atdzesējas pavisam. Tam jānotiek lēnām!” uzsver audzētājs.

Saistītie raksti