Dārza darbi NOVEMBRĪ! Labākās ķiploku stādīšanas dienas un tas, ko vēl vari pagūt iesēt
Novembrī stādām ziemas ķiplokus. Šogad labākās dienas ķiploku stādīšanai ir:
- 8. novembris (visa diena)
- 25. novembris (līdz pl.13.00)
- var stādīt arī 15. novembrī
Augsne – ķiplokiem patīk irdena, barības vielām bagāta augsne. To uzrok pirms stādīšanas lāpstas asmeņa dziļumā. Ķiplokus vislabāk stādīt vietās, kur pirms tam auguši kāposti, kabači, gurķi vai citi ķirbjaugi. Ja augsne sen nav bagātināta ar organiku tad ieteicams iestrādāt kompostu vai slieku humusu, vai minerālmēslus N-P-K 5 -10 – 25, ja augsne nabadzīgāka izvēlas mēslojumu N-P-K 10 -26 -26.
Stādīšanai izvēlas veselīgas, nebojātas ķiploku galviņas, vidēji lielas (lielās stādīšanai nav labākas).
Svarīgi!
- Ķiplokus daiviņās sadali īsi pirms stādīšanas. Dari` to saudzīgi, lai neievainotu
daiviņu miziņu – tā ir nozīmīgs aizsargs nākamās ražas veselībai, tā pasargā no iespējamajām infekcijām, kas no augsnes var apdraudēt ķiploku. - Parasti ķiplokus stāda rindās – kur ieteicamais attālums starp rindām ir 20 cm, attālums starp daiviņām 7 – 8 cm.
- Ķiplokus stāda 8 – 10 cm dziļi, tad tie labi iesakņojas, izaug veselīgi.
Lai ekonomiski izmantotu dobi, var veidot četras rindas, tā ķiplokus būs
ērti gan mulčēt, gan ravēt. Ķiploku mulčēšanu veic pavasarī, kad sāk aktīvi dīgt nezāles. Kā mulču izvēlas neitralizētu kūdru, uzberot aptuveni 3 centimetru biezu slānīti, tas nomāks jau sadīgušās nezāles un aizkavēs nākamo sadīgšanu.
DARBI SILTUMNĪCĀ
Pateicoties siltajam rudenim, daudzās siltumnīcās vēl oktobrī turpinājās tomātu, paprikas un vasarā sēto gurķu raža. Ja arī viss vēl nav ienācies, laiks ražu savākt un siltumnīcu sagatavot ziemošanai.
Augu atliekas izvācam un kompostējam, segumu nomazgājam, izvēloties kādu dabai draudzīgāku mazgāšanas līdzekli, piemēram, sinepju pulvera šķīdumu vai sodas šķīdumu.
Vienu ēdamkaroti ar kaudzi (sodas vai sinepju pulveri) izšķīdina 10 litros silta ūdens. Var izmantot kādu no BIO trauku mazgāšanas līdzekļiem. Ja siltumnīcā iemājojis kāds kaitēklis, piemēram, baltā muša, tūlīt siltumnīcu dezinficējam.
Ja siltumnīcas konstrukcijas nav metāla, efektīva ir sērošana. Ar tabakas dūmiem var dūmot arī metāla konstrukciju siltumnīcas.
Vai var pagūt vēl ko iesēt?
- Siltumnīcā var iesēt rukolu. Tā ātri uzdīgst (ja vien sēklas ir kvalitatīvas), ja iegadās silts rudens tā paspēs sazaļot un ilgi būs lietojama.
- Siltumnīcas maliņā var iesēt burkānus, tie gan sadīgs tikai nākamajā pavasarī un lietojami būs jūnijā. Rudenī sētos burkānos nav tārpu, jo šajā laikā burkānu muša tos neapdraud.
- Var sagatavot vietu ķirbju stādīšanai. Vietā, kur nākamajā gadā paredzēts stādīt ķirbjus, izrok grāvīti ~50 cm platu un 50 – 60 cm dziļu, piepilda augu atliekām no dārza un koku lapām, pa starpai iemetot izraktās augsnes kārtiņu. Var iekaisīt kādu kompostētāju. Bedri piepilda bagātīgi ar kaudzīti, virsū saber atlikušo izrakto augsni. Pa ziemu pildījums saplaks, jo būs sākusies lapu un augu
atliku sadalīšanās. Pavasarī atliks vien virskārtu pairdināt un iestādīt ķirbīšus.
Nākamā gada bagātas ražas pamats ir iepriekšējā gada rudens darbiņi!
Materiāls tapis sadarbībā ar dārzniecību "Neslinko"!