Vai tavā gultā guļ arī mājdzīvnieks? Eksperte stāsta, kā nodrošināt higiēnu un kāpēc tas ir svarīgi

Kaķi un suņi ir kļuvuši par pilntiesīgiem ģimenes locekļiem. Mēs viņus ielaižam ne tikai savās sirdīs, bet bieži vien ļaujam tiem laiskoties un atpūsties arī savā gultā.
Mājdzīvnieku saimniekiem būtu jāpievērš pastiprināta uzmanība higiēnai.

FOTO: Publicitātes foto

Mājdzīvnieku saimniekiem būtu jāpievērš pastiprināta uzmanība higiēnai.

Lai arī doma par pūkainu, siltu kamoliņu sev pie sāna var šķist vilinoša, eksperte uzsver, ka mājdzīvnieku saimniekiem būtu jāpievērš pastiprināta uzmanība higiēnai. 

 

Speciālisti mājas mīluļu saimniekiem iesaka pievērst uzmanību vairākiem aspektiem, kas ir būtiski ikdienā – no pārdomātas mājas tekstila izvēles līdz rūpēm par to, lai mazinātu iespējamas alerģiskas reakcijas.


Alergoloģe atgādina par putekļu ērcītēm – mikroskopiskiem organismiem, kas iemitinās siltās, mitrās vietās un var izraisīt alerģisku reakciju. Ja gultā guļ mājdzīvnieks, higiēnai ir jāpievērš vēl lielāka uzmanība, jo putekļu ērcītes barojas no dzīvnieku atmirušajām ādas šūnām.


“Gulēšana vienā gultā ar mājdzīvnieku var kļūt problemātiska, jo palielina alerģisku reakciju risku, turklāt dzīvnieku spalvas var kairināt jutīgās zonas, piemēram, degunu, acis un ausis. Dzīvnieki var arī pārnēsāt alergēnus un dažādus mikroorganismus, ko nodod tālāk cilvēkiem,” skaidro alergoloģe Ieva Cīrule.


Alerģiskas reakcijas ir bieži sastopamas – tās var izpausties kā acu nieze, šķaudīšana, tekošs vai aizlikts deguns, klepus. Gada aukstākajos mēnešos – rudenī, ziemā un pavasarī, alerģiskās reakcijas var izpausties smagāk, jo kā cilvēki, tā mājdzīvnieki pavada vairāk laika telpās. Ilgāks laiks telpās kombinācijā ar ierobežotu vēdināšanu un centieniem saglabāt siltumu nozīmē intensīvāku saskarsmi ar alergēniem.


Vienkārši ieteikumi higiēnas nodrošināšanai

Mājas mīluļa sabiedrība var sniegt cilvēkam prieku un mierinājumu, bet ir ļoti svarīgi arī parūpēties par higiēnu, regulāri tīrīt mājokli un parūpēties par gaisa kvalitāti telpā, lai mazinātu riskus.

“Tiem, kam mājās ir dzīvnieki – gan tad, ja ir kādas alerģijas, gan arī tad, ja nav, – būtu jāpievērš liela uzmanība higiēnai, īpaši, ja mājoklī dzīvo arī bērni. 

Gultas veļa būtu jāmaina katru nedēļu, un telpas vairākas reizes nedēļā būtu jātīra ar putekļusūcēju, kā arī jāveic to mitrā uzkopšana. Regulāri ir jātīra spilveni un segas – tos var izmazgāt vai aiznest uz ķīmisko tīrītavu. Jāgādā, lai gaisa mitrums telpās būtu aptuveni 50 %, un telpas ir katru dienu vismaz 15 minūtes jāvēdina. 

 

Ļoti ieteicams guļamistabā uzstādīt kvalitatīvu gaisa attīrītāju,” iesaka I. Cīrule.


Labāku higiēnu palīdzēs nodrošināt atbilstoša tekstila izvēle

Reklāma
Reklāma

Interjera dizainers papildina ekspertes ieteikumus, pastāstot, kā nodrošināt labāku higiēnu, ja guli vienā gultā ar mājdzīvnieku.


“Izmanto gultas pārklāju kā papildu slāni, kas pasargās gultas veļu no dzīvnieka spalvām, netīrumiem un traipiem. Ļoti noderīga var būt īpaša mājdzīvnieku sega, kurai katrā pusē ir cits materiāls. Vienā pusē ir mīksts, sildošs flīss, bet otra, atvēsinošākā puse ir no ūdeni un netīrumus atgrūdoša materiāla, pie kura nepielīp spalvas. 

 

Tiesa, pat ar šādu segu dzīvnieku spalvas var nonākt arī dziļāk, tāpēc noderēs arī spilvena pārvalks, kas var paildzināt spilvena kalpošanas laiku un pasargāt to no traipiem un netīrumiem,” stāsta IKEA Interjera dizaina nodaļas vadītājs Dariuss Rimkus.


Viņš iesaka izraudzīties segu ar mīkstu šķiedru pildījumu, kuras sastāvā ir kokvilna, poliesters un/vai polipropilēns. Šādas šķiedras ir vieglas un labi saglabā apjomu un siltumizolējošās īpašības. 

Šādu materiālu segas arī var mazgāt augstā temperatūrā, tā atbrīvojoties no putekļu ērcītēm.

“Mikrošķiedras spilvens var palīdzēt mazināt alerģiskas reakcijas simptomus, turklāt tas ir viegli mazgājams veļas mazgājamā mašīnā, lai vienmēr būtu tīrs. Poliesters mazāk uzsūc mitrumu, tāpēc spilvens arī ātri izžūs. 

 

Lai vieglāk parūpētos par mājās esošo tekstilu, ir vērts investēt mājdzīvniekiem draudzīgos mēbeļu pārklājos, kuri ir viegli tīrāmi un noturīgi pret skrāpējumiem un traipiem. Izvairies no pūkainiem materiāliem – paklājiem ar garām plūksnām un dekoratīviem spilveniem. Gludāki audumi ar mazāku tekstūru ir vieglāk kopjami, turklāt mazāk pievilcīgi putekļu ērcītēm,” uzsver D. Rimkus.

 

Interjera dizainers uzver, ka no putekļu ērcītēm izvairīties palīdzēs ne tikai īstie tekstilizstrādājumi, bet dažādu mājokļa labiekārtošanas risinājumu kombinācija. Var noderēt arī gaisa attīrītāji, jo vairums no tiem ir veidoti tā, lai izfiltrētu no gaisa vairāk nekā 99,5 % gaisā esošo piesārņojuma daļiņu – putekļus un ziedputekšņus.

Saistītie raksti