Vai ar kaķi iespējams izveidot draudzīgas attiecības? Špikeris, kā to izdarīt

Kaķi vienmēr ir apbūruši cilvēkus ar savu pašpietiekamību, grāciju un mednieka instinktiem. No mežonīgiem plēsējiem līdz uzticamiem mājas mīluļiem – viņi ir kļuvuši par daļu no mūsu ikdienas, sniedzot gan prieku, gan mierinājumu. Bet kā izveidojusies cilvēka un kaķa mijiedarbība, un kas to padara tik īpašu?
Daudzi uzskata, ka kaķi ir neatkarīgi un pat vēsi pret cilvēkiem.

FOTO: Shutterstock.com

Daudzi uzskata, ka kaķi ir neatkarīgi un pat vēsi pret cilvēkiem.

Ieskatu sniedz Rimi Mājdzīvniekiem kaķu dzīves eksperte, sertificēta felinoloģe Anita Štelfa.

 

Savvaļas instinkti un mājas dzīve

Austriešu zoologs Konrāds Lorencs reiz teicis, ka nevar vien nobrīnīties, ka mīt zem viena jumta ar maziem tīģeriem, kuri dažkārt ir mājās un citkārt nav, kuri iet medībās un nododas mīlestībai. “Šī frāze perfekti raksturo kaķa unikālo dabu – būt cilvēka draugam, saglabājot savu brīvību un neatkarību,” stāsta Anita Štelfa.

 

Savvaļā dzīvojošie kaķi ir pilnībā pašpietiekami – tie izdzīvo, medījot un nodrošinot sev iztiku. Šie kaķi, kas nav pieraduši pie cilvēku klātbūtnes, tādējādi reti kļūst par mājdzīvniekiem, un, lai tos socializētu, bieži nepieciešamas vairākas paaudzes.

 

"Tomēr mājas kaķi būtiski atšķiras no savvaļas radiniekiem. Galvenā atšķirība ir viņu dzīves apstākļos – cilvēks nodrošina mājas kaķiem visu nepieciešamo, atvieglojot eksistenci. Tas rada situāciju, kurā kaķiem vairs nav jāmedī, lai izdzīvotu, un viņu medību instinkti kļūst par rotaļām un sportu. Turklāt pierādīts, ka labi paēdis kaķis ir aktīvāks un prasmīgāks mednieks nekā novārgušais,” uzsver felinoloģe.

Reklāma
Reklāma

 

Mājas kaķa rotaļīgā daba

Kaķa ikdiena cilvēka sabiedrībā atšķiras ar rotaļīgumu un emocionālo iesaisti. Cilvēks kļūst par kaķa draugu un līdzgaitnieku, kas ietekmē arī dzīvnieka uzvedību. Mājas kaķis saglabā rotaļīgumu un zinātkāri līdz pat vecumdienām, bieži izrādot ne tikai savu dabu, bet arī spēju pielāgoties cilvēka noskaņojumam. Kad saimnieks ir bēdīgs, kaķis piedāvā mierinājumu, murrājot klēpī, bet, kad nepieciešams miers, tas atrod sev klusu stūrīti, no kurienes vēro apkārtni.

 

Kaķu socializācija – svarīgs pamats mijiedarbībai

Daudzi uzskata, ka kaķi ir neatkarīgi un pat vēsi pret cilvēkiem. Anita Štelfa norāda, ka patiesībā tas ir atkarīgs no kaķa socializācijas līmeņa. “Ja kaķēns jau no agrām dienām tiek pieradināts pie cilvēka klātbūtnes, auklēts un turēts rokās, tas izaug par draudzīgu un atvērtu mājdzīvnieku. Pretējā gadījumā pieaugušam kaķim var būt grūti pieņemt cilvēku kā sabiedroto.”
 

Kaķi ir pašpietiekami dzīvnieki, kas spēj izdzīvot bez cilvēka, taču, lai izveidotu ciešas attiecības ar savu mīluli, ir nepieciešams ieguldīt sirsnību un pacietību. Tieši šis cilvēka un kaķa mijiedarbības unikālais raksturs ir tas, kas tūkstošiem gadu padarījis kaķus par mūsu uzticamajiem draugiem.

Saistītie raksti