Četri svarīgi punkti, izvēloties labāko pannu

Rudenī cepšanai un sautēšanai pieķeras pat kaislīgākie ‘ēd ārpus mājas’ piekritēji. Savukārt, uzmetot aci pannu piedāvājumam, var apjukt pat pieredzējušākās mājsaimnieces. 

Pieprasītas ir arī grilpannas, kurām ir uz apakšējās virsmas iestrādātas restītes, kas sniedz efektu līdzīgi kā cepot uz grilla.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Pieprasītas ir arī grilpannas, kurām ir uz apakšējās virsmas iestrādātas restītes, kas sniedz efektu līdzīgi kā cepot uz grilla.

Kā izvēlēties savām vajadzībām atbilstošāko pannu, iesaka mājsaimniecības preču ražošanas tehnoloģiju speciāliste.


Materiāls
“Pirmais, kam būtu jāpievērš uzmanība ir materiāls. Šobrīd ražotāji piedāvā mājsaimniecībām visdažādākās pannas: alumīnija, tērauda, nerūsējošā tērauda, čuguna. Tērauda un alumīnija pannas parasti ir ar pārklājumu, bet nerūsējošā tērauda un čuguna pannas – bez pārklājuma”, stāsta Inna Kozļenkova, trauku un virtuves aksesuāru ražotāja “Fissman” tehnoloģiju speciāliste.   

Alumīnijs, pateicoties tā blīvajai struktūrai, labāk pielāgojās temperatūras svārstībām, līdz ar to šī materiāla panna kalpos ilgāk. “Alumīnija pannu var droši likt uz jau uzkarsētas plīts virsmas. Turpretī, ar tērauda pannu iesakām rīkoties saudzīgāk, jo pannai ļoti strauji uzkarstot, tā var ar laiku deformēties. Vēl viena alumīnija priekšrocība - tas labi vada siltumu, kas nozīmē, ka panna visa uzkarst vienmērīgi”, uzsver tehnoloģiju speciāliste. 

Savukārt nerūsējošā tērauda pannu priekšrocība, salīdzinājumā ar pārklājuma pannām, ir to ilgāks kalpošanas laiks, bet šīs pannas nav paredzētas gatavošanai cepeškrāsnī. Arī alumīnija pannas nav paredzētas gatavošanai cepeškrāsnī. Atsevišķām alumīnija pannām ir noņemams rokturītis, ievietošanai cepeškrāsnī, bet tas paredzēts ātrai maltītes uzsildīšanai nevis ilgstošai sautēšanai. Cepeškrāsnī droši var likt čuguna pannu, arī tās kalpošanas laiks ir mūžīgs, bet tai ir viens mīnuss – čuguna panna ir salīdzinoši smaga. 

Pārklājums
Nākošais, kam būtu jāpievērš uzmanība ir pannas pārklājums. Šobrīd aktuāls ir akmens daļiņu pārklājums, kura priekšrocība – gatavošana bez eļļas. Tas pie nosacījuma, ka ir mērena plīts temperatūra, it īpaši ir jāuzmanās, gatavojot uz ‘agresīvajām’ indukcijas plītīm. Gatavojot, tauki un sulas, kas izdalās no produkta, sakrājas pārklājuma nelīdzenumos, tādejādi izveidojot mikrogrilla efektu – produkts apcepas, vienlaicīgi sautējoties. Akmens pārklājuma daļiņas darbojas līdzīgi kā pirtī – akmens paņem siltumu, un pēc tam to atdod. Atšķirību var labi redzēt, piemēram, cepot pankūkas - uz gludas pannas pankūkas būs glancētas, bet uz akmens pārklājuma – skaisti porainas. 

 

Pirmais, kas jāņem vērā – karstu pannu liekam tikai zem karsta krāna ūdens un, nekādā gadījumā, auksta! Vai arī atdzesējam pannu pirms mazgāšanas līdz istabas temperatūrai un mazgājam siltā ūdenī.

 

Reklāma
Reklāma

Mūsdienās plaši tiek izmantots pretpiedegšanas pārklājums ar pārtikas silikona daļiņām, kas nesatur parabēnus. Šis pārklājums aizsargā no baktērijām, tādejādi pannas virsmai ir antibakteriāls efekts. Piemēram, uzcepot zivi, un pēc tam noskalojot pannu, zivs smarža vispār nav jūtama, kā arī silikonam nekas nelīp klāt. 


Kopšana
Pannu kalpošanas laiku var samazināt nepareiza kopšana. “Pirmais, kas jāņem vērā – karstu pannu liekam tikai zem karsta krāna ūdens un, nekādā gadījumā, auksta! Vai arī atdzesējam pannu pirms mazgāšanas līdz istabas temperatūrai un mazgājam siltā ūdenī. Krasa temperatūras maiņa nelabvēlīgi atsaucas uz pārklājumu. Tāpat, lai pārklājums ilgāk kalpotu, pannu nevajag berzēt, bet gan ielikt atmērcēties un pēc tam nomazgāt ar hloru nesaturošu līdzekli. Pie kam mazgāt nepieciešams ne tikai no iekšpuses, bet arī no ārpuses, un pēc katras lietošanas reizes. Tas neattiecas uz čuguna pannām, jo tās tieši pretēji rekomendējam nemazgāt, jo čuguns ir porains materiāls, un, cepot eļļa iesūcas, veidojot pretpiedeguma slāņa efektu”, uzsver speciāliste. 


Pannu veidi pēc gatavošanas mērķa
Papildus materiālam, jāskatās arī uz pannu veidiem un formām: cepšanas panna ir seklāka, sautējamā panna ir ar lielāku cepšanas platību un augstākām malām, wok panna jeb pagrieztais konuss ēdienu pagatavošanai pēc īpašas, austrumu metodes, universālā panna – lielāka cepšanas platība un taisnas malas, kas nav tik augstas kā sautējamajai pannai. Ļoti populāras pēdējā laikā ir pankūku pannas, jo tās ir vieglākas nekā parastās pannas. Cilvēki mēdz iegādāties uzreiz divas, lai ceptu pankūkas vienlaicīgi uz divām pannām, tādejādi paātrinot gatavošanas laiku. 


Pieprasītas ir arī grilpannas, kurām ir uz apakšējās virsmas iestrādātas restītes, kas sniedz efektu līdzīgi kā cepot uz grilla – restītēs uzkrājas tauki un sulas. “Darbības princips steika pagatavošanai – kārtīgi pannu uzkarsēt, tā, ka, uzmetot ūdeni tas izčurkst, tad likt virsū gaļu -  minūte no vienas puses, minūte no otras, lai gaļu strauji aprauj, tad tā iekšā saglabāsies sulīga. Līdzīgi arī ar dārzeņiem, tos iepriekš ieteicams apbērt ar sāli, lai izdalās sulas un pēc tam likt uz grilpannas”, iesaka speciāliste. 


Uz pannu iepakojumiem parasti ir norādīts, kādām plītīm attiecīgā panna ir paredzēta. Ja esat izvēlējies pannu atbilstoši saviem ikdienas gatavošanas paradumiem, kā arī panna tiek lietota saudzīgi, ievērojot temperatūras svārstības, to atbilstoši mazgājot un nepārkarsējot, labi kalpos jebkura materiāla un formas panna.