Kā iekārtot mājokli reizē skaisti un funkcionāli, kad ģimenē ienāk mazulis? 7 praktiski ieteikumi
1. Radi funkcionālu telpas iekārtojumu
Mūsdienās nekustamo īpašumu attīstītāji rūpējas par to, lai jauno dzīvokļu projekti būtu ne tikai estētiski pievilcīgi, bet arī funkcionāli un ērti. Jau projektēšanas un izstrādes stadijā tiek rūpīgi analizētas iedzīvotāju vajadzības un dzīvesveids, lai radītu dzīvokļus, kas pilnībā atbilstu viņu ikdienas prasībām. Piemēram, lai nodrošinātu optimālu telpas izmantošanu, dzīvoklī ar mazu platību tiek veidots atvērts plānojums, kurā viesistaba apvienota ar ēdamzonu, tādējādi padarot telpu vizuāli plašāku. Savukārt virtuves un vannas istabas plānojums tiek veidots tā, lai tajās būtu iespējams iekārtot pietiekami daudz uzglabāšanas vietu, tostarp būtu ērtas ikdienas darbību veikšanai. Tāpat, lai dzīvoklī saglabātu pēc iespējas lielāku plašuma sajūtu, vienlaikus būtu pietiekami daudz uzglabāšanas vietu, dzīvoklī ieteicams izvietot pietiekami daudz iebūvētu skapju un plauktu.
2. Izveido rotaļlietu noliktavu
Ja nav laika vai vēlēšanās no retāk lietotām lietām atbrīvoties pavisam, kas būtu ieteicamais scenārijs, ieteicams izmantot zemas, platas kastes, kurās glabāt to, kas nebūs nepieciešams vismaz tuvākos trīs mēnešus. Šīs kastes obligāti marķē un glabā noliktavas telpā, skapju augšējos plauktos, pagultē vai īpaši šim nolūkam paredzētā noliktavā. Šādas kastes lieliski der arī “rotaļlietu noliktavas” izveidošanai. Proti, bērnam ikdienā tiek atstāta tikai maza daļa rotaļlietu, kas tiek turētas atvērtā plauktā viņam aizsniedzamā augstumā. Pārējais stāv “noliktavā”, no kuras ik pēc nedēļas vai divām kādi priekšmeti rotē uz plauktu un otrādi.
3. Iekārto bērnu stūrīti
Priekšmeti jātur tur, kur tie visbiežāk tiek izmantoti, nevis obligāti kopā vienā vietā ar citiem it kā saderīgiem priekšmetiem. Piemēram, ja bērns bieži spēlējas dzīvojamā istabā, ir vērts iegādāties grozu vai pat nelielu plauktu, kur bērnam turēt savas rotaļlietas, nevis izmisīgi tās visu laiku nest atpakaļ uz bērnistabu. Bērna stūrīša iekārtošanai noder arī neliels paklājs, kas gan vizuāli, gan funkcionāli ierobežo bērnam paredzēto zonu no
pārējās istabas. Tādā veidā telpa izskatās un ir kārtīga, neskatoties uz to, ka tajā ir bērna rotaļlietas. Līdzīgi varētu tikt iekārtots plaukts virtuvē vai citā telpā, kur vecāki bieži uzturas. Tādā veidā bērnam domātās lietas stāvēs vienkopus, bērns varēs būt blakus un vienlaikus visa telpa nepārvēršas par rotaļlietu glabātuvi. Savukārt vannas rotaļlietas nav jēgas turēt istabā, ja tur nekad netiek lietotas. Labāk izvēlēties mitrumizturīgu kasti vai plastmasas groziņu, kuru turēt vannas istabā.
4. Izmanto kastes sīkiem priekšmetiem
Ietilpīga mantu uzglabāšanas vieta – ir mājvietas must-have. Pirms rotaļlietu un sīku priekšmetu likšanas skapjos un plauktos, sākotnēji tos ieteicams grupēt groziņos un kastēs. Tas palīdzēs vieglāk uzturēt kārtību mājoklī, kā arī izskatīsies glīti. Tā kā priekšmeti visbiežāk ir raibi un dažādu tekstūru un materiālu, kastes un grozus ieteicams izvēlēties neitrālos, dabiskos, dzīvokļa interjeram pieskaņotos toņos. Vairums veikalu pieejams plašs kastu piedāvājums, dažādās cenu amplitūdās, tāpēc katram būs iespēja atrast sev atbilstošāko risinājumu. Savukārt, ja dzīvojamā namā pieejama atsevišķa noliktava mantu uzglabāšanai, tad tā ievērojami atvieglos dzīvoklī esošos plauktus un skapjus. Uzglabājot mantas noliktavā, uzglabāšanai ieteicams izvēlēties caurspīdīgas kastes, lai vieglāk atrastu sev nepieciešamo.
5. Atbrīvojies no lietām, kas nesagādā prieku
Kaut arī no ikdienas kārtošanas nevar pavisam izvairīties, pierādījies, ka ir daudz vieglāk to darīt, ja priekšmeti, kurus organizējam, ir patīkami un rada pozitīvas emocijas. Tas nozīmē, ka, samazinoties laikam, ko veltīt rūpēm par māju, ir arvien jāceļ latiņa attiecībā uz sev piederošo. Ja izņem drēbes no veļas žāvētāja un saproti, ka tās rada dusmas, ir vērts pajautāt - vai nav tā, ka šīs bikses, krekls, apakšveļa jau ir tik nolietota, ka vairs negribu to “apkalpot”? Tas pats jautājams par traukiem un rotaļlietām, jo kopā ar drēbēm tās ir trīs visbiežāk haosu nesošās priekšmetu grupas. Par ieradumu jāievieš atbrīvošanās no visa saplēstā, nonēsātā, caurā, nekvalitatīvā, turklāt tas jādara ikdienā un uzreiz, nevis jāgaida īpašs notikums. Tad izvairīsies no lieku mantu akumulēšanās un vienmēr zināsi, kas vēl trūkst un ir vajadzīgs.
6. Iekārto bērna vecumam atbilstošu vidi
Ir vērts atcerēties, ka vecāku uzdevums nav bērnus visu laiku izklaidēt. Daudz svarīgāk ir iekārtot bērna vecumam atbilstošu un paša spēkiem uzturamu vidi ar viņam interesantām, bet arī attīstošām rotaļlietām. Pirmsskolas vecumā ideāls būs zems, atvērts plaukts, kurā groziņos grupēti dažādi priekšmeti, piemēram, dzīvnieku figūras, kluči, spēles. Vēl viens aspekts, kas ir vecāku ziņā, ir organizēt iespējas bērnam socializēties jeb spēlēties ar citiem bērniem. Tam var izmantot ne tikai savas mājas, bet arī parku, rotaļlaukumu vai koplietošanas svinību telpas – kas pieejamas visos jaunajos dzīvojamo namu projektos. Tādā veidā necietīs kārtība mājās un visi būs guvuši pozitīvas emocijas no satikšanās. Turklāt iepriekšminētos groziņus ar rotaļlietām būs ērti paņemt līdzi, lai arī kur bērni dotos spēlēties.
7. Miera zonas izveide vecākiem
Laikā, kad bērna vajadzības un viņam piederošais šķiet izpleties pa visu dzīvesvietu, ir ļoti svarīgi, ka vecāki atrod kaut nelielu telpas daļu, kurā atrodas tikai viņai piederošais. Ieteicams atrast vai iekārtot vietu mājās, kur var apsēsties pie galda tā, lai raudzīt os ārā pa logu. Tad jāpavēro, kas vēl ir redzams, skatoties pa logu – vai tā ir palodze, galda mala, ledusskapja virspuse. Šīs vietas nepieciešams apzināti iekārtot skaistas un kārtīgas. Tas nozīmē – sakārtot palodzi, atstājot vien dažus piemeklētus priekšmetus, iespējams, pārbīdīt kādu mēbeli vai nomainīt aizkarus. Vecākiem kā miera zona var būt arī balkons vai lodžija, kurā novietot ērtus krēslus ar galdiņu, iestādīt ziedus vai garšaugus. Šī vieta var kalpot kā miera saliņa, kur būs vēlme apsēsties, atpūsties lai palasītu vai vienkārši izdzertu tasi tējas.