Japandi stils – viena no vadošajām interjera dizaina tendencēm jau vairākus gadus

Japandi stila interjerā savijas skandināvu dizaina vienkāršība un japāņu telpas estētika. Rezultātā rodas mājīgs, minimālistisks un elegants stils – viena no vadošajām interjera dizaina tendencēm jau vairākus gadus. Interjera dizainers iesaka, kā ikviens var to ieviest arī savās mājās un kādi ir būtiskākie šī stila elementi.
Dizainers uzsver, ka japandi ir salīdzinoši jauns stils, tomēr tā saknes meklējamas vairāk nekā pusgadsimtu senā pagātnē, kad dāņu dizaineri devās uz Japānu smelties iedvesmu un pieredzi.

FOTO: Publicitātes foto

Dizainers uzsver, ka japandi ir salīdzinoši jauns stils, tomēr tā saknes meklējamas vairāk nekā pusgadsimtu senā pagātnē, kad dāņu dizaineri devās uz Japānu smelties iedvesmu un pieredzi.

“Japandi apvieno labāko no skandināvu un japāņu dizaina. Skandināvisku interjeru raksturo funkcionalitāte un vienkāršība, bet japāņu dizainā tiek uzsvērts minimālisms, tīra forma un dabiski materiāli. Rezultātā japandi stilā iekārtots mājoklis iegūst īpaši harmonisku, mierpilnu noskaņu,” pastāsta IKEA Interjera dizaina nodaļas vadītājs Dariuss Rimkus.
 

Dizainers uzsver, ka japandi ir salīdzinoši jauns stils, tomēr tā saknes meklējamas vairāk nekā pusgadsimtu senā pagātnē, kad dāņu dizaineri devās uz Japānu smelties iedvesmu un pieredzi. Šobrīd aktuālā japandi estētika atgriezās aptuveni pirms sešiem gadiem un kopš tā laika ir kļuvusi arvien populārāka. Nav nekāds pārsteigums, ka japandi kļūst iecienītāks arī Latvijā.


 

Būtiskākie stila elementi

Tiem, kas vēlas iekārtot savu mājokli japandi stilā, interjera dizainers uzsver būtiskākos elementus: “Pats svarīgākais šajā stilā ir minimālisms. Tas nozīmē, ka tiek izmantotas tikai nepieciešamākās mēbeles, un katrai no tām ir sava noteikta funkcija. Tā tiek iegūts praktisks iekārtojums, kurā nav nekā lieka. Ļoti svarīgi ir slēgti mantu glabāšanas risinājumi, jo tad acīs nekrīt nekādi sīkumi, un kopumā viss izskatās nesadrumstalotāk un minimālistiskāk.

  • Mēbeles japandi stila interjerā parasti ir salīdzinoši zemas, dominē horizontālas līnijas. Izvēlies dīvānus un atpūtas krēslus ar zemu atzveltni un zemus žurnālu un TV galdiņus. Šādi elementi ir atsauce uz japāņu tradīciju – sēdēšanu uz grīdas.
  • Vienkāršas, regulāras formas papildina apaļi, liekti elementi un dabas iedvesmoti motīvi. Interjera priekšmeti bieži ir autentiski, izgatavoti ar rokām. Saikni ar dabu pastiprina zaļumi, bonzai, bambuss vai nelieli koki. Telpu var sadalīt ar dabisku materiālu aizslietņiem vai koka statņu sienām, kas nodrošinās privātumu, vienlaikus saglabājot atvērtības iespaidu un padarot telpu vizuāli interesantāku.
  • Japandi stila interjerā tiek izmantotas dažādas materiālu un audumu tekstūras, līdzsvarojot kontrastus ar vienotu krāsu paleti.
  • Krāsu gammā dominē zemes toņi un gaiši pasteļtoņi – pienbalts, pelēks, smilškrāsa, brūnās nokrāsas.
  • Dabiski materiāli – koks, rotangpalma, bambuss un keramika – ir viens no japandi stila interjera stūrakmeņiem. Tekstils parasti ir kokvilnas, lina un vilnas, un tam ir nozīmīga loma, lai padarītu telpu gaišāku un mājīgāku.
  • Apgaismojums dod savu artavu mierpilnas, mājīgas noskaņas radīšanā. Parasti efektu panāk ar maigu apgaismojumu, ko rada stāvlampas un galda lampas, kuras novieto dažādās telpas vietās. Papīra vai koka abažūrs rada izteiksmīgu akcentu un lieliski papildina kopējo telpas estētiku. Ļoti svarīgs šim stilam ir arī dabiskais apgaismojums – maiga dienas gaisma ienes telpā mieru.
Reklāma
Reklāma

Kā atsvaidzināt interjeru japandi stilā

“Vispirms nosaki galvenās iekārtojamās telpas funkcijas un izraugies neitrālu zemes toņu paleti. Izvēlies mēbeles, kas atbilst šiem apsvērumiem, ņemot tādas, kas ir zemas un ar redzamu koka tekstūru. Izvēlies dabiskus materiālus – koku, akmeni, linu, bambusu un stiklu. Atceries, ka japandi stilam raksturīga funkcionalitāte un minimālisms, tāpēc telpa nedrīkst kļūt pieblīvēta, un mantas vajadzētu glabāt slēgtos skapjos, kur tās nekritīs acīs,” iesaka interjera dizainers.
 

Vienkāršākais veids, kā ieviest japandi stilu jau izveidotā interjerā, ir atsvaidzināt tekstilu – aizkarus, paklājus, spilvena pārvalkus, gultas veļu. Papildu tekstūru var dot vāzes, tējkannas, krūzītes, grāmatas un keramikas bļodiņas, kas piedod telpai minimālistisku noskaņu. Interjera dizainers uzskata, ka tas ir ātrākais un efektīvākais veids, kā izmainīt telpu, ja vien tā nav iekārtota ļoti košos toņos.

Saistītie raksti