4 slimības, kuras var iegūt, ja savlaicīgi nemaināt gultasveļu

Uz lietotajām spilvendrānām dažkārt ir tūkstošiem reižu vairāk baktēriju nekā uz tualetes sēdekļa. Kā zināms, sejas ādas šūnas atjaunojas katru nakti, un viss šis atmirušo šūnu slānis paliek uz mūsu spilveniem.
Cik bieži jāmaina gultasveļa?  Patiesībā ļoti bieži!

FOTO: Shutterstock.com

Cik bieži jāmaina gultasveļa? Patiesībā ļoti bieži!

Saskaņā ar aptaujām vidēji cilvēki maina spilvendrānas reizi 2–3 nedēļās, kamēr dermatologi iesaka to darīt vismaz divas reizes nedēļā. Pretējā gadījumā uz sejas var parādīties alerģija, rasties kāda ādas infekcija vai iekaisums. Viena no baktērijām, kas atrasta uz spilvendrānām, ir zeltainais stafilokoks, kas izraisa ādas un mīksto audu infekcijas, tostarp furunkulus.

 

Ārsti iesaka mainīt spilvendrānas un segas pārvalkus vismaz reizi nedēļā, pretējā gadījumā var rasties šādas slimības:

 

Pneimonija

Var šķist neticami, ka plaušu iekaisums varētu būt saistīts ar gultasveļu. Tomēr, saskaņā ar žurnāla “Science Direct” pētījumu, plaušu slimības var izraisīt stafilokoka baktērijas, kas atrodas uz netīras gultasveļas. Regulāra mazgāšana ir vienīgais veids, kā tās iznīcināt gultā.

 

Astma

Astma parasti attīstās bērnībā, taču tā var rasties arī pieaugušajiem. Viens no cēloņiem ir putekļi, tostarp putekļu ērcītes, kas vairojas gultasveļā, ja to ilgi nemaina. Cilvēkiem ar diagnosticētu astmu netīra gultasveļa situāciju tikai pasliktina.

 

Akne

Reklāma
Reklāma

Pumpas un izsitumi visbiežāk parādās uz sejas, taču pūtītes var būt arī uz muguras un krūtīm. Tā nav tikai pusaudžu problēma – no aknes cieš cilvēki dažādos vecumos. Netīri palagi un spilvendrānas var pasliktināt ādas stāvokli un veicināt izsitumu rašanos. Un pie vainas būs putekļu ērcītes, kas dzīvojas gultasveļā.

 

Ekzēma

“Dienas laikā mēs zaudējam gandrīz miljonu atmirušo ādas šūnu,” saka Dr. Sabrina Felsona no Ņujorkas Universitātes. “Daudzas no tām atdalās, kamēr guļam vai vienkārši atpūšamies gultā. Tas ir ideāls ēdiens putekļu ērcītēm, kuru izdalījumi var izraisīt alerģiju vai ekzēmas uzliesmojumus, furunkulus, apsārtumus un citus ādas iekaisumus.”

 

Gultasveļu vajadzētu mainīt vēl biežāk, ja:

  • guļat kaili;
  • ir taukaina āda, blaugznas vai daudz svīstat naktī;
  • ir kādas ādas slimības;
  • lielāko daļu laika pavadāt gultā – strādājat, ēdat, atpūšaties;
  • ir mājdzīvnieki, kas guļ gultā.

 

Pēc ārzemju ziņu materiāliem

Saistītie raksti