Svarīgas nianses dzīvokļu īpašniekiem par rēķinā iekļauto apsaimniekošanas maksu

"Dzīvoklī ir deklarēta viena persona, un viņa par apsaimniekošanu maksā 26,68 eiro. Vai par divām personām šī summa dubultosies?" portālā LVportals.lv jautā Aivars.
Vai dzīvoklī deklarēto personu skaits ietekmē apsaimniekošanas maksas apmēru?

FOTO: Shutterstock.com

Vai dzīvoklī deklarēto personu skaits ietekmē apsaimniekošanas maksas apmēru?

Katras mājas pārvaldīšanas jeb apsaimniekošanas maksa atbilstoši Dzīvokļa īpašuma likumam ir noteikta ar dzīvokļu īpašnieku lēmumu un atrunāta viņu noslēgtajā mājas pārvaldīšanas līgumā.

 

Dzīvojamo māju, kuru pārvaldīšanas tiesības dzīvokļu īpašnieki nav pārņēmuši, pārvaldīšanas izdevumu noteikšanas kārtību nosaka Ministru kabineta (MK) noteikumi, kuros ietvertā tiesiskā regulējuma būtiskākā atšķirība no Dzīvokļa īpašuma likuma 13. pantā ietvertās dzīvojamās mājas pārvaldīšanas izdevumu noteikšanas procedūras ir tā, ka valdījumā nepārņemtā dzīvojamajā mājā pārvaldīšanas izdevumi var tikt noteikti bez dzīvokļu īpašnieku kopības lēmuma. 

 

Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 7. pants nosaka, par ko maksājami dzīvojamās mājas pārvaldīšanas izdevumi. Tie ir maksājumi par:

  • dzīvojamās mājas pārvaldīšanas pakalpojumu, kas ietver šā likuma 6. panta otrajā daļā minētajām obligāti veicamajām pārvaldīšanas darbībām nepieciešamos izdevumus un šā likuma 6. panta trešajā daļā minētajām pārvaldīšanas darbībām paredzētos izdevumus, ja uzdotās pārvaldīšanas darbības nodrošina pārvaldnieks kā pakalpojuma sniedzējs, kā arī atlīdzība par pārvaldīšanu, ja tāda paredzēta dzīvojamās mājas pārvaldīšanas līgumā;
  • tādiem obligātajiem izdevumiem un citiem ar dzīvojamās mājas pārvaldīšanu saistītiem izdevumiem, kurus pārvaldnieks saņem kā pilnvarotā persona, nekļūstot par pakalpojumu sniedzēju.

 

Mājas pārvaldīšanas jeb apsaimniekošanas maksa netiek noteikta, ņemot vērā dzīvoklī deklarēto cilvēku skaitu.  

 

Reklāma
Reklāma

Taču deklarēto cilvēku skaitu dzīvoklī var ņemt vērā, daudzdzīvokļu māju īpašniekiem izrakstot rēķinu par saņemtajiem pakalpojumiem. Piemēram, par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu un asenizāciju. 

 

  • Ja dzīvoklī nav deklarēta neviena persona, tad aprēķinu veic kā par vienu deklarēto personu. 
  • Ja ziņas par deklarēto personu ir anulētas, tad pārrēķinu par iepriekšējiem norēķinu periodiem neveic.

 

Savukārt, ja dzīvokļu īpašnieki ir pārņēmuši mājas pārvaldīšanas tiesības, ir noslēgts pārvaldīšanas līgums un mājas saimnieki paši lemj par saņemto pakalpojumu norēķinu kārtību, tad ir jāievēro MK noteikumi Nr. 524 “Kārtība, kādā nosaka, aprēķina un uzskaita katra dzīvojamās mājas īpašnieka maksājamo daļu par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem”.

 

Piemēram, par ūdens zudumiem var nākties piemaksāt atkarībā no tā, cik personu ir deklarēts dzīvoklī.

 

Avots: LVportals.lv

Saistītie raksti