Kā eglīti podiņā saglabāt līdz pavasarim un tad pārstādīt dārzā
„Kā saglabāt podiņā nopirkto Ziemassvētku eglīti līdz pavasarim? Ir dzirdēts, ka istabā to drīkst turēt tikai desmit dienas un pēc tam vēlams turēt pagrabā, bet mēs plānojam likt uz balkona. Taču brīžiem ārā tāds aukstums, ka baidos, vai kociņš neaiziet postā — šis tomēr podiņā, nevis plašajā zemē stādīts…” Atbild Nacionālā botāniskā dārza Oranžērijas nodaļas vadītāja Zane Purne.
Iegādāties Ziemassvētku eglīti podiņā ir dabai draudzīgāk, jo pēc tam kociņu var iestādīt pagalmā, nevis vienkārši izmest atkritumos.
Lai eglīte podiņā labāk saglabātos līdz pavasarim:
- ieteicams to glabāt gaišā un vēsā vietā;
- ja plānots kociņu glabāt dzīvojamās telpās, eglītei labāk patiks miteklis, kurā ir malkas, nevis centrālā apkure;
- eglīte ir regulāri jālaista, to nekādā gadījumā nedrīkst iekaltēt;
- balkons ir ļoti piemērota vieta, ja vien āra temperatūra nepārsniedz mīnus 10–15°C, jo eglītei nepatīk krasa temperatūras maiņa — no istabas siltuma 18°C uz pamatīgiem mīnus grādiem. Istabas eglītei vajadzīgs samērā ilgs pielāgošanās laiks temperatūras izmaiņām. Ja āra temperatūra ir ap 0°C, var ar visu podu eglīti aizvest un nolikt dārzā.
- pagrabs būs par tumšu;
- problēmas sagaidīt pavasari varētu rasties kociņiem, kuri svētku laikā ir sajutuši sveču karsto liesmiņu vai dažādus mākslīgos sniegus un biezu slāni ar uzpūšamiem spīdumiem.
- atceraties, ka eglītes spēja sagaidīt pavasari ir atkarīga arī no jums neatkarīgiem apstākļiem — ja kokaudzētavā eglītei ir bojātas saknes, to izrokot un pārstādot, ja uzglabāšana tirdzniecības vietā bijusi nesaudzīga, pastāv risks, ka eglīti saglabāt neizdosies;
- ka tomēr izdodas kociņu veiksmīgi saglabāt līdz pavasarim un to iestādīt, jārēķinās, ka atsevišķu šķirņu egles nav īsti piemērotas augšanai Latvijas klimatiskajos apstākļos;
- pārstādīšanas darbi var sākties, kad zeme ir atkususi. Vispirms rūpīgi izvēlieties stādīšanas vietu, lai pēc dažiem gadiem tā nesāk traucēt un kociņš nav jānocērt. Lai izdodas!