Gaidāmas pārmaiņas atkritumu šķirošanā. Šķirosim arī kartupeļu mizas un tekstila apģērbu
Tuvāko gadu laikā Latvijā gaidāmas izmaiņas atkritumu šķirošanā. Eiropas Savienības direktīvas paredz, ka dalībvalstīm drīzumā būs jānodrošina iespēja šķirot arī bioloģiskos un tekstila atkritumus. Tiem tiks izveidoti īpaši konteineri, lai šos atkritumus vieglāk būtu savākt un pārstrādāt.
Sākot ar 2021. gadu, iedzīvotājiem būs jānodrošina iespēja šķirot bioloģiskos atkritumus. Par tādiem tiek uzskatīti virtuves pārtikas, dārzeņu un augļu atkritumi, tējas un kafijas biezumi, veci augi, puķes, nopļauta zāle, koka lapas, zariņi u.c. Tos, kas privātmājās jau ieviesuši kompostu, šīs izmaiņas neskars; tā ir iespēja samazināt atkritumu daudzumu daudzdzīvokļu māju iemītniekiem.
No 2025. gada Eiropas Savienības dalībvalstīm būs jānodrošina
tekstila izstrādājumu dalīta vākšana. Gatavojoties šīm izmaiņām,
vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA Eco Baltia vide un AS Latvijas
Zaļais punkts sāks unikālu tekstila šķirošanas pilotprojektu, kura
mērķis ir praksē izvērtēt iespējas Latvijā attīstīt tekstila
atkritumu šķirošanas infrastruktūru un nodrošināt to atkārtotu
izmantošanu, nevis nonākšanu kopējos atkritumos.
Projekta ietvaros Rīgā un vairākās Pierīgas pašvaldībās kopumā tiks izvietoti 20 speciāli konteineri apģērbu, apavu un citu tekstila izstrādājumu šķirošanai. Konteineri būs sarkanā krāsā.
Pie tekstilijām varēs nodot novalkātu un vairs nevajadzīgu apģērbu, audumu, adījumus, vilnu, tekstila izstrādājumus, segas, gultas veļu, aizkarus, taču konteineros nedrīkstēs izmest tekstila izstrādājumus, kas izmantoti tīrīšanai, bijuši saskarsmē ar ķīmiskajām vielām (piemēram, autoservisā, būvniecībā) vai ir slapji. Tur nav jāmet arī neizmazgāts apģērbs un citi atkritumi, lai nesabojātu pārstrādei vai atkārtotai izmantošanai derīgos apģērbus.
Ņem vērā!
Atkritumu šķirošana ir iespēja samazināt savus ik gadu pieauošos
rēķinus par atkritumu konteineru izvešanu. Jo vairāk šķiro, jo
mazāk izmet kopīgajā atkritumu konteinerā, jo mazāk maksā par
atkritumu apsaimniekošanu!
Avots: Jauns.lv