Tautas gudrības un zīlēšana Katrīnās un Andrejos
Pēc laika zīmēm senie latvieši prata paredzēt par ziemu un nākamo pavasari. Novembra beigās svinam Katrīnas (25. novembrī) un Andrejus (30. novembrī). Ko laika apstākļi šajos datumos atklāj par gaidāmo ziemu.
Rudens zīmīgās dienas (Mārtiņi, Katrīnas, Andreji) nosaka valdošos vējus, bet jo īpaši laikā līdz Ziemasvētkiem. Šīs dienas ir vārti ziemas vējiem. Katrīnu – Andreju nedēļā sākas vilku laiks, kas ir gada tumšākais un drūmākais laiks. Lai šo laiku darītu gaišāku un priecīgāku, līdz ar sveču gaismu Adventa vainagā, senči šajā laikā gāja vakarēties viens pie otra un stāstīja pasakas, minēja mīklas un zīlēja nākotni...
- Ja Katrīnas dienā salst, tad Andreja dienā (30. novembrī) līs lietus; bet ja Katrīnas dienā līst lietus, tad Andreja dienā būs salna.
- Katrīnas ir kustoņu svētki, jo tad viņi, cilvēkam nezinot, naktī pulkstens divpadmitos ejot baznīcā.
- Ja nocērpt aitas priekš Katrīnām, tad viņas kaunoties kailas iet baznīcā.
- Katrīnas vakarā jāvāra kiņķenu putra, tad aitām būs pāris jēru.
- Katrīnas dienā ēd vistas gaļu.
- Andreja vakars ir līdzīgs jaunā gada vakaram, un tai vakarā tāpat zīlējas kā jaunā gada vakarā.
- Līdz Andreja dienai jānoada jauni cimdi, bet nav brīv tos rokā vilkt. Andreja dienas vakarā tie jāpaliek zem spilvena. Kurš naktī tos cimdus ņemt, tas apprecēs.
- Andreja dienā vajagot gavēt, ja grib naktī ko nozīmīgu redzēt.
- Andreja dienā sienā vajag naglu iesist, kas tad pirmais uzkārs cepuri, tas būs nākamais vīrs.
- Andreja vakarā jānovārot vistas olas, jāpārgriežot gareniski puši un jānoliek iecerētam paslepus pagalvī, tad varēšot to pieburt sev.
- Andreja vakarā jāizgriež no patīkamā puiša biksēm poga un trīsdeviņas reizes ar to jāvelk pār gluži melna kaķa muguru, un tad poga atkal jāpiešūn vecā vietā, tad iegūst to puisi par vīru.
- Andreja vakarā jāatstāj mati nesapīti; kas pa sapņiem nāks pīt, tas būs izredzētais.
- Ko sapņo Andreja naktī, tas piepildās.
Izmantota informācija no grāmatas " Latviešu tautasdziesmas un ticējumi"