Kā izmantot pilnīgi katru ķirbja daļu, lai pēc Halovīniem rudens superoga neiet postā

No ķirbju pīrāga līdz kafijai un svecēm, un tad vēl Halovīns, kad ķirbju pilni veikalu plaukti un bērni lūdzas, lai varam izgrebt vai apgleznot vairākus. Un kāpēc gan ne? Jo tieši ķirbis ir rudens sezonas superoga ar daudz vērtīgām īpašībām.
Sertificēta dietoloģe Aleksandara Vaita uzsver, ka ķirbji ir bagāts šķiedrvielu avots, kas veicina sāta sajūtu, uzlabo gremošanu, kontrolē cukura līmeni asinīs, labvēlīgi ietekmē kaulus, sirds un asinsvadu sistēmu.

FOTO: Shutterstock.com

Sertificēta dietoloģe Aleksandara Vaita uzsver, ka ķirbji ir bagāts šķiedrvielu avots, kas veicina sāta sajūtu, uzlabo gremošanu, kontrolē cukura līmeni asinīs, labvēlīgi ietekmē kaulus, sirds un asinsvadu sistēmu.

Lai gan ēdieni, kas pagatavoti no ķirbjiem ne visās ģimenēs ir ierasti un iecienīti, ja izmantojam ķirbjus tikai dekorācijām Halovīnos, mēs laižam nebūtībā uzturvielām bagātu pārtikas produktu, turklāt tam ir patiesi daudzveidīgs pielietojums ne tikai virtuvē.

 

Sertificēta dietoloģe Aleksandara Vaita uzsver, ka ķirbji ir bagāts šķiedrvielu avots, kas veicina sāta sajūtu, uzlabo gremošanu, kontrolē cukura līmeni asinīs, labvēlīgi ietekmē kaulus, sirds un asinsvadu sistēmu. Tāpat tie ir bagāti ar kāliju, kalciju, magniju un A vitamīnu.

 

Kā iekļaut ķirbi tradicionālos ēdienos?

No ķirbja var pagatavot daudz gardu ēdienu, piemēram, jau tradicionālo ķirbju krēmzupu, ķirbju pīrāgu, pat ķirbju karbonādi un daudz dažādu saldo ēdienu.

Lūk, 9 receptes, kā izmantot un veselīgi pagatavot ķirbi!

 

Izmanto katru sēklu!

Pateicoties aminoskābes kukurbecatīnam, kas ir ķirbju sēklu sastāvā, jau vēsturiski šis produkts izmantots kā līdzeklis cīņai ar  parazītiem organismā. Tiem, kuri cīnās ar kāri pēc saldumiem un ir vēlme stabilizēt cukura līmeni asinīs, bļodiņai kaltētu ķirbju sēklu noteikti jābūt pa rokai.  Sēklas lieto uzturā kaltētas vai grauzdētas, pievieno salātiem, biezzupām. Arī ķirbju sēklu eļļu var pievienot jebkuram ēdienam, bet tā satur daudz hlorofila, tāpēc var izmainīt ēdiena krāsu.

 

Uzzini, kuras eļļas palīdz cīņā pret saldumu kāri, kuras – prostatas problēmām. 6 sēklu un to eļļu apraksti veselībai

 

Reklāma
Reklāma

Pagatavo ķirbju kokteili

Ar ķirbi var bagātināt ne tikai zupas, bet arī kokteiļus. Blendēšana nemaina ķirbja uzturvērtību, tikai tā fizisko formu. Arī ķirbju sula satur daudz vērtīgu vitamīnu un uzturvielu. Ja spiežat no ķirbja sulu, neizmeties pāri palikušo mīkstumu. Arī to var izmantot dažādos veidos.

 

Ja ķirbja sulu vēlies uzglabāt ilgāk par pāris dienām, tā jākarsē. Savukārt no izspiedumiem var cept pankūkas.

 

Sulas spiešanai gan nederēs muskatķirbis, taču to var izmantot pankūku, biezzupu un jo sevišķi ievārījumu pagatavošanai. Saldā ķirbja masa kā bāze, kam pievienoti āboli, upenes vai citas ogas un augļi, var tapt par negaidīti gardu piedevu desertiem.

 

Citi veidi, kā izmantot ķirbi

Izgreb spocīgu ķirbīti Halovīniem vai izmanto to kā svečturi, taču svarīgi superogu pirms tam sagatavot. Pēc grebšanas ķirbja mizā saglabāsies ūdens, kas padarīs to uzņēmīgu pret pelējumu. Ja plānojat izgatavot dekorus no ķirbja, pārliecinies, ka esi izgrebis pilnībā visu mīkstumu un rēķinies, ka uzglabāšana nebūs ilga.

 

Vēl viens veids, kā gudri izmantot pāri palikušo ķirbi, ir kompostēšana. Tomēr jāievēro piesardzība, jo ķirbji mitrā, siltā vidē var sākt dīgt. "Tu vari samalt sēklas biezenī vai neietvert tās kompostā, lai no tā izvairītos. Ja tev mājās ir komposta tvertne, pievieno tai mazas ķirbja daļas un sajauc vai pārklāj ar mulču," saka Vaita. 

 

Avots: Parents.com

Saistītie raksti