Liec vīna glāzi malā! Kā neļauties vientulības sajūtai svētkos?

Ziemassvētku laiks ikkatram jo īpaši saistās ar kopā būšanu, dāvināšanas prieku un svētku burvību. Taču realitātē papildus priekam un pozitīvajām emocijām ne viens vien piedzīvo spēku izsīkumu, vientulību vai augstu ekspektāciju radītu vilšanās sajūtu.
Pārmērīgs stress svētku laikā tāpat var ietekmēt arī fizisko veselību – tas bieži izpaužas kā miega traucējumi, galvassāpes vai imunitātes pazemināšanās.

FOTO: Shutterstock.com

Pārmērīgs stress svētku laikā tāpat var ietekmēt arī fizisko veselību – tas bieži izpaužas kā miega traucējumi, galvassāpes vai imunitātes pazemināšanās.

Lai saglabātu emocionālo līdzsvaru un prieku svētku laikā, svarīgi ne tikai gādāt par
apkārtējo labsajūtu, bet arī neaizmirst parūpēties par sevi. Noderīgos padomos
harmoniskam svētku laikam dalās kognitīvi biheiviorālās terapijas (KBT) speciāliste,
narkoloģe Ilze Maksima un aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Alīna
Fleišmane.
 

„Svētku laikā cilvēki bieži pārvērtē savus resursus, mēģinot vienlaikus paspēt visu – sarūpēt pārsteidzošas dāvanas, pagatavot ideālus ēdienus un iepriecināt tuviniekus –, tomēr nereti aizmirstot par savām vajadzībām. Turklāt arī emocijas var būt ļoti atšķirīgas – kāds ir satraukuma un steigas pārņemts, cits var izjust nomāktību un vēlmi, kaut šis svētku laiks ātrāk paietu. Katram cilvēkam ir savs mentālo un fizisko resursu apjoms un attiecības ar svētkiem, tāpēc ir svarīgi ieklausīties sevī un pielāgot svētku ritmu savām vajadzībām, nevis otrādāk,” saka kognitīvi biheiviorālās terapijas (KBT) speciāliste, narkoloģe Ilze Maksima.
 

„Pārmērīgs stress svētku laikā tāpat var ietekmēt arī fizisko veselību – tas bieži izpaužas kā miega traucējumi, galvassāpes vai imunitātes pazemināšanās. Lai no tā izvairītos, ieteicams rūpēties gan par mentālo labsajūtu, gan arī savlaicīgi stiprināt organismu – nodrošinot sabalansētu uzturu, pietiekamu ūdens daudzumu un, ja nepieciešams, pievienojot ikdienas uzturam vitamīnus un uztura bagātinātājus, piemēram, magniju vai B grupas vitamīnus, kas palīdzēs cīnīties ar stresu. Garīgās darbaspējas palīdzēs uzturēt vitamīns B5 un Omega 3, dzelzs, cinks un jods, bet trauksmi mazinās lavandas ēteriskās eļļas. Savukārt pret miega traucējumiem līdzēs kombinētie preparāti ar melisas, baldriāna un piparmētras ekstraktiem,”
papildina farmaceite Alīna Fleišmane.
 

Praktiski padomi harmoniskam svētku laikam

  • Vismaz 40 % diennakts sev 

Grūtības var rasties, ja pārvērtē ne tikai savus laika un finansiālos resursus, bet arī spēkus un to, cik laika nepieciešams darbiem un atpūtai. Iespēju sabalansēšanai var noderēt šāds dalījums: vispirms 40–45 % diennakts laika un spēku ieplāno organisma pamatfunkciju nodrošināšanai (miegam, sportam, maltītēm, atpūtai u.c.) un tad atlikušos 55–60 % attiecīgi atvēl pārējiem darbiem. Lai mazinātu stresu, kalendārā ieteicams paredzēt dienu, kurā nekas īpašs nav ieplānots. Šāda diena ļaus uzkrāt spēkus un gūt jaunu enerģiju.
 

  • Ar vieglumu pret sevi un gaidām
Reklāma
Reklāma

Svētku laiks var ievērojami izsmelt gan fiziskos, gan mentālos resursus, īpaši, ja svētku plānošana jāapvieno ar rūpēm par ģimeni, bērniem un darbu, turklāt fonā vīd sociālā spiediena radītā spriedze par to, kādiem jābūt perfektajiem Ziemassvētkiem. Mūsdienu dzīves intensitāte prasa lielāku iecietību pašam pret sevi – ne vienmēr visu būs iespējams paveikt. Tāpat vēlams izvairīties no perfekcionisma un neiespējamām savām vai citu ekspektācijām. „Pateikt „nē” savam skrējienam var būt ļoti grūti, bet reizēm tas ir vajadzīgs. Tāpat var palīdzēt prioritizēšana, lai spēka un laika izsīkuma gadījumā nepaveikts paliek mazāk svarīgais,” iesaka Ilze Maksima.
 

Vientulību var piedzīvot, gan esot vienatnē, gan atrodoties ģimenes saieta viducī. Ja jūti, ka svētku periods var būt nomācošs, palīdzēs nelielu prieka mirkļu saraksta sagatavošana. Varbūt tas ir kaut kas sen atlikts, gaidīts vai tikai tagad ienācis prātā. Šādas idejas kalpos kā pašpalīdzība skumju brīžos, lai neļautu sev iestigt emociju purvā. „Negatīvs piemērs būtu mēģinājums nomākt vientulības sajūtu ar alkoholu. Palīgvielu lietošana kā neatņemama svētku sastāvdaļa joprojām ir iesakņojusies sabiedrības priekšstatos un ir sastopama teju visur – gan tostu uzsaukšanai, gan kā daļa no socializēšanās, gan lai šķietami atslābinātos. Tomēr šī izvēle nepalīdzēs, bet tieši pretēji – vēl vairāk atņems spēkus, jo, ķermenim pārstrādājot jebkuru devu alkohola, ir jāpatērē enerģija un tā tiek atņemta no kopējā resursu kausa, cieš arī miega kvalitāte,” papildina KBT speciāliste.
 

  • Pārvaldi konfliktsituācijas

Svētku steigā nereti rodas spriedze, kas var novest pie konfliktiem. Ilze Maksima uzsver: „Visas emocijas, tostarp dusmas, ir vajadzīgas, jo signalizē, ka kaut kas nav kārtībā. Tomēr nepieskatītas tās var nodarīt pāri sev un citiem. Parūpējoties par sevi savlaicīgi, mazinās saasinājuma riski. Konfliktu gadījumā aizstāvēt savas vajadzības ir svarīgi, bet to vislabāk paveikt ar skaidru un noteiktu izskaidrošanu, kā arī gatavību ieklausīties otras puses viedoklī. Ja dusmas tomēr uzkrājas, izvēlies fiziskas aktivitātes, piemēram, aktīvu pastaigu vai sportu, lai tās izkliedētu.”
 

Lai patiesi izbaudītu svētkus, ir svarīgi saglabāt līdzsvaru starp pienākumiem un atpūtu. Plānojot sabalansētu aktivitāšu apmēru un rūpējoties kā par emocionālo, tā par fizisko labsajūtu, svētki būs gan skaista tradīcija, gan arī patiesas harmonijas un prieka enerģijas uzlādes avots. 

Saistītie raksti