Bērns sāk ēst patstāvīgi. Vai atļaut spēlēties pie galda?
Tavs mazulis, protams, gribēs mēģināt ēst patstāvīgi vēl ilgi pirms tas viņam pašam patiešām izdosies. Bērna tieksme pēc patstāvības radīs milzu nekārtību - ēdiens galu galā būs uz mazuļa sejas un drēbēm, gan viņa (un tavos) matos, gan uz grīdas. Lai arī ēdienreizes tādēļ pamatīgi ieilgs, cik vien spēj, iedrošini mazuli - tas ir viņa pirmais solis pretī patstāvībai.
Centies ēdienreizēs saglabāt mieru un nesteidzini bērnu. Ja viņam patīk šī nodarbošanās, visticamāk, nākotnē būs daudz mazāk ar ēšanu saistītu problēmu.
Apmēram no septiņu mēnešu vecuma mazulis jau ļoti vēlēsies ēst pats, taču nepietiekamās kustību koordinācijas dēļ viņam neizdosies visu ēdienu iedabūt mutē. Tāpēc ēdini mazuli pati, bet ļauj viņam spēlēties ar ēdienu. Mazais būs notriepies ar ēdienu līdz ausīm, taču šie ir viņa patstāvīgās ēšanas pirmie soļi. Sagatavo tīru salveti, ar ko noslaucīt bērna muti un seju pēc ēšanas. Dod mazulim vairāk rokās satverama ēdiena, kuru ēst ir ērtāk un vienkāršāk. Tādejādi bērns kļūs pašpaļāvīgāks un veiklāks.
Tā kā maltītes sākumā mazulis būs izsalcis, ēdienu turi tā, lai viņš nevar aizsniegt, un baro ar karotīti. Kad remdēts pirmais izsalkums, ļauj bērnam pašam darboties ar ēdienu, taču turpini viņu barot.
Ja mazulis mēdz sagrābt karotīti, ar kuru viņu baro, sagatavo divas karotītes.
Jo vairāk tu ļausi bērnam eksperimentēt, jo ātrāk viņš iemācīsies paēst pats. Sākumā tas tiešām būs diezgan jucelkīgs process, bet tev nevajadzētu bērnam aizliegt pašam darboties vai pārmēru uztraukties, ka bērna uzvedība pie galda nepavisam nav ideāla.
Aptuveni divu gadu vecumā bērns gribēs sēdēt pie kopīgā galda tāpat kā visi pārējie. Ēdienreizes ir ļoti svarīgi saviesīgi pasākumi, tāpēc apgūt prasmi piedalīties tajās kā pilntiesīgam ģimenes loceklim būs noderīgi bērna turpmākajā sociālo attiecību attīstīšanā.
Lai izvairītos no sarežģījumiem ēdienreizēs, sēdieties pie galda labā noskaņojumā. Pēc iespējas dažādo bērna uzturu un pieļauj kaut nelielu iespēju izvēlēties, ko ēst. Nesodi bērnu, ja viņš neēd kādu konkrētu ēdienu un neapbalvi, ja viņš apēdis kaut ko, kas viņam negaršo. Izdzirdis vārdus "apēd burkānus un tad varēsi braukt ar trīsriteni", jebkurš bērns sapratīs, ka burkāni patiesībā nav nekas labs, ja reiz par to ēšanu ļauj darīt patīkamas lietas. Ja bērns ēd ļoti lēni, nesteidzini viņu. Ir dabiski, ka bērns ēd lēnāk. Necenties bērnu piespiest apēst vairāk nekā viņš vēlas. Lai viņš pats apjauš, kad ir paēdis. Bērns nebadojas, un, ja viņš aug normāli, tas nozīmē, ka viņš ēd pietiekami, lai nodrošinātu sevi ar visu, kas nepieciešams pilnvērtīgam uzturam.
Ko ņemt vērā?
Jo vairāk tu ļausi bērnam eksperimentēt, jo ātrāk viņš iemācīsies paēst pats. Sākumā tas tiešām būs diezgan juceklīgs process, bet tev nevajadzētu bērnam aizliegt pašam darboties vai pārmēru uztraukties, ka bērna uzvedība pie galda nepavisam nav ideāla. Bērns ātri sajutīs tavu neapmierinātību, un drīz maltītes kļūs par kaujas lauku. Ļauj bērnam izpētīt gan ēdiena garšu, gan konsistenci un paēst bez steigas.
Ļoti nekārtīgu ēdāju var paēdināt pirms kopējās maltītes, bet pēc tam apsēdināt viņu pie kopējā galda un ļaut panašķoties ar kādu rokās satveramu ēdienu. Bērni, kas ēd maz, šādās kopējās ģimenes pusdienās parasti apēd vairāk. Tomēr paies zināms laiks, līdz bērns iemācīsies ēdienreižu laikā mierīgi sēdēt pie galda. Ja viņš grib aiziet no galda, ļauj viņam to darīt un, ja bērns galīgi zaudējis interesi par ēšanu, necenties viņu piedabūt atnākt atpakaļ un apēst savu porciju, jo zaudēto viņš atgūs, nākamajā reizē apēdot vairāk.
Bērns var uzskatīt ēdienreizi par īpaša veida spēli un izmētāt ēdienu pa visu istabu. Kaut arī var likties, ka viņš to dara speciāli, tas ir tikai viens attīstības etaps, kas ar laiku pats pāries. Atvieglo sev dzīvi, izklājot ap bērna krēsliņu vecas avīzes, kuras pēc ēšanas var novākt. Lai radinātu bērnu pie kārtības, iesaisti viņu spēlē, piemēram, uzvelc uz krēsliņa paplātes riņķi, kurā bērnam ir jānoliek glāze. Ja viņš to izdara pareizi, paslavē!
Var būt reizes, kad vēlies, lai bērns pie galda uzvedas īpaši labi, parasti tad, kad gaidāmi ciemiņi. Ļauj bērnam izbaudīt prieku par šīm īpašajām ēdienreizēm, iesaisti viņu maltītes gatavošanā un galda klāšanā. Ja bērns sapratīs, ka svētku gatavošanai visiem ir jāuzņemas kaut kādi papildu pienākumi, tad viņam būs skaidrs, kāpēc no viņa vēlas sagaidīt īpaši labu uzvedību, un tā viņš labāk spēs attaisnot uz viņu liktās cerības.
Raksta tapšanā izmantotā literatūra:
E. Feinvika "Māte un bērns. Ilustrētā enciklopēdija". R.: Zvaigzne ABC, 2012.
A. Karmela "Zīdaiņa un mazuļa uzturs". R.: Zvaigzne ABC, 2008.
M. Stoparde "Viss par bērna kopšanu". R.: Zvaigzne ABC, 2009.